21 червня ц.р. за участі Заступника Міністра закордонних справ України Сергія Кислиці на виконання резолюції Ради ООН з прав людини 32/29 «Співпраця та допомога Україні в галузі прав людини» в рамках 35-ї сесії РПЛ у Женеві відбувся інтерактивний діалог щодо ситуації в галузі прав людини в Україні.
Заступник Міністра закордонних справ Сергій Кислиця висловив вдячність Управлінню Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) за зусилля, спрямовані на покращення правозахисної ситуації в Україні; підкреслив виняткову важливість доступу правозахисних механізмів для моніторингу ситуації і відповідного реагування на порушення прав людини; констатував ігнорування Росією Мінських домовленостей; наголосив, що кінця конфлікт уне буде видно, допоки РФ не припинить зловмисну практику постачання на неконтрольовані українською владою території Луганської та Донецької областей бойовиків, амуніції та важкого озброєння, які використовуються для обстрілів об’єктів цивільної інфраструктури та населення.
Окрему увагу було сфокусовано на тривалому брутальному порушенні прав людини в окупованому Криму, де панує атмосфера страху, а кримські татари та етнічні українці безпідставно стають об’єктами залякування, затримання, фізичного і психологічного тиску, політично-вмотивованих судових справ.
С.Кислиця підтвердив налаштованість України й надалі сприяти виконанню резолюції Генасамблеї ООН 71/205 «Ситуація з права людини в АР Крим та місті Севастополь (Україна)»; зазначив, що покращення ситуації в галузі прав людини в Криму можливе лише за повної консолідації міжнародної спільноти та здійснення постійного політичного тиску на державу-окупанта – Росію.
Верховний комісар ООН з прав людини З.Р. аль Хуссейн, представляючи доповідь, висловив серйозне занепокоєння триваючим порушенням Мінських угод та, в цьому контексті, інтенсифікацією бойових дій уздовж контактної лінії з використанням важких озброєнь; наголосив, що від невибіркових обстрілів потерпає цивільне населення, кількість жертв серед якого порівняно з попереднім тримісячним звітним періодом зросла на 48 відсотків; підкреслив проблеми з порушенням свободи пересування, від яких потерпають в середньому 29 тисяч людей щодня; особливо виділив неприйнятність застосування довільних затримань, тортур та іншого неналежного поводження з ув’язненими.
Правозахисна ситуація в Криму продовжує викликати тривогу УВКПЛ, яке документує ігнорування гарантій незалежного розслідування, особливо у справах кримських татар, зворотне застосування кримінального законодавства, порушення Четвертої Женевської конвенції шляхом пересилання ув’язнених з Криму до в’язниць на території РФ та примушення населення окупованої території до служби в армії держави-окупанта. Верховний Комісар наголосив на намірі його Управління й надалі добиватися доступу до Криму на виконання резолюцій Генеральної Асамблеї ООН 68/262 та 71/205.
В інтерактивному діалозі, окрім України, взяли участь делегації 31 країни-члена ООН, представники ЄС, РЄ, ЮНІСЕФ та 8 НУО. Переважна більшість ораторів висловили занепокоєння триваючою складною ситуацією з правами людини у окупованій АР Крим та ОРДЛО; відзначали важливість виконанняМінських домовленостей та резолюцій Генасамблеї 68/262 і 71/205 та надання доступу правозахисним механізмам ООН до всієї території України; лунали заклики до РФ виконувати рішення Міжнародного Суду ООН в частині запобіжних заходів стосовно утримання від обмежень щодо кримських татар на представництво власних інтересів (включно з поновленням діяльності Меджлісу), а також забезпечення поновлення освіти українською мовою. Делегації досить жорстко підкреслювали відповідальність РФ за порушення норм міжнародного права.
Інтерактивний діалог підтвердив широку міжнародну солідарність з Україною та відсутність жодної змістовної підтримки РФ, позиція якої пролунала в ізоляції.