Цей заклик став лейтмотивом виступу в Раді ООН з прав людини заступника Міністра закордонних справ України Сергія Кислиці, який очолює делегацію України на Сегменті високого рівня 37-ї сесії Ради.
26 лютого – 23 березня в Женеві проходить 37-а сесія Ради ООН з прав людини (РПЛ). Протягом найближчих трьох років (2018-2020) Україна бере участь у цьому головному правозахисному органі ООН як його повноцінний член. Сесія розпочалась Сегментом високого рівня за участі близько 100 високопосадовців з різних країн світу, а також Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша, Голови 72-і сесії Генеральної Асамблеї ООН – міністра закордонних справ Словаччини Мирослава Лайчака, Верховного комісара ООН з прав людини Зеїда Р. аль Хуссейна.
У своєму виступі 27 лютого український дипломат ознайомив присутніх з пріоритетами України в Раді ООН з прав людини на період її членства. Серед них чільна увага, зокрема, приділятиметься зміцненню потенціалу РПЛ ефективно виконувати свій мандат і вчасно реагувати на порушення прав людини в різних куточках світу. У цьому зв’язку він повідомив про намір України і надалі просувати свою ініціативу щодо ролі превенції у запобіганні порушенням прав людини. Як наголошувалося, захист прав людини є важливим компонентом відновлення миру та вирішення конфліктів.
Ключове місце у роботі нашої делегації в Раді ООН з прав людини посідатиме протидія російській агресії та спричиненим нею грубим порушенням прав людини на окупованій території України. Міжнародне співтовариство має й далі чинити тиск на Російську Федерацію, щоб змусити її дотримуватися міжнародних зобов’язань, в тому числі за міжнародним гуманітарним правом. У цьому зв’язку С.Кислиця нагадав про необхідність виконання Росією наказу Міжнародного суду ООН від 19 квітня 2017 року у справі Україна проти Росії щодо порушення Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, а також імплементації резолюцій Генеральної Асамблеї ООН «Про територіальну цілісність України» та «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, Україна». Критично важливим в цьому контексті є доступ до півострова міжнародних організацій, включаючи ООН, ОБСЄ, Раду Європи, які б здійснювали моніторинг за дотриманням окупаційною російською владою прав людини.
* * *
Питання ситуації у галузі прав людини в окупованому Криму стало темою міністерського паралельного заходу, спільно організованого того ж дня Україною, Латвією та Литвою в рамках Сегмента високого рівня РПЛ. Головний акцент у його ході було зроблено на проблемі політичних в’язнів, захоплених РФ на території України.
В центрі уваги учасників стала проблема незаконних арештів і ув’язнень з боку російської окупаційної влади. Сьогодні близько 60 українських громадян перебуває під незаконним арештом в Росії та на території окупованого Криму за надуманими звинуваченнями. Разом із заступником Міністра закордонних справ Сергієм Кислицею від України участь у заході взяли Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та його заступник Ахтем Чийгоз, якого лише нещодавно вдалося звільнити з московського ув’язнення. Також з промовами виступили заступник Міністра закордонних справ Литви Даріус Скусевічюс та заступник Верховного комісара ООН з прав людини Кейт Гілмор. Активну дискусію підтримали представники делегацій країн в Раді ООН з прав людини.