• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Стара версія
Рекомендації МЗС громадянам України, які планують поїздку до Коста-Рики
Опубліковано 01 листопада 2012 року о 00:00

Рекомендації щодо правил поведінки

1. Під час підготовки до виїзду до Коста-Ріки радимо ознайомитися з наявними відомостями про країну, умовами перебування в ній та її законодавством.

2. При виїзді до Коста-Ріки на тимчасове проживання наполегливо радимо взяти з собою апостильовані копії всіх особистих документів (свідоцтво про народження, шлюб, розірвання шлюбу, дипломи, атестати, довідки про непритягнення до кримінальної відповідальності). У разі самостійного виїзду неповнолітніх дітей до згаданих країн необхідно також взяти з собою апостильований дозвіл батьків на в’їзд-виїзд з них.

3. Пам’ятайте, що Коста-Ріка є країною, законодавство якої передбачає візовий в’їзд для громадян України. Тому для в’їзду на їх територію обов’язково треба оформити візу у відповідних дипломатичних представництвах. Водночас, громадяни України, які мають діючі (не менш, ніж на період до 3-х місяців) туристичні або бізнесові візи США, Канади, Південної Кореї, Японії, країн ЄС та/або Шенгенську візу, можуть в’їжджати на територію Коста-Ріки також без візи терміном перебування до 30 календарних днів.

4. Пам'ятайте, що перебуваючи на території Коста-Ріки Ви маєте неухильно дотримуватись законодавства цієї країни. Незнання місцевих законів не звільняє від відповідальності за їх порушення.

Міністерство закордонних справ України та дипломатичні установи України за кордоном в жодному випадку не поділяють відповідальність за вчинений громадянином України злочин чи правопорушення.

5. Після прибуття до місця тимчасового (понад 3 місяці) чи постійного проживання в Коста-Ріці радимо звернутись до консульського відділу Посольства України в Мексиці (м. Мехіко) з метою реєстрації (тимчасовий/постійний консульський облік).

Прийняття на тимчасовий консульський облік не є обов’язковим, однак допоможе знайти Вас у разі, якщо Вас терміново розшукуватимуть члени Вашої родини в Україні, передати Вам будь-яке повідомлення або допомогти у випадку надзвичайних подій в країні перебування (землетрус, пожежа тощо), а також значно полегшить процедуру оформлення Вам, у разi необхiдностi, документів на повернення в Україну.

Разом з тим повідомляємо, що законом України “Про громадянство України” від 18.01.01. р. не передбачено обов‘язку громадян України ставати на тимчасовий консульський облік, а також не передбачено відповідальності за неперебування на такому обліку.

6. У разі затримання чи обмеження Вашої свободи в будь-якій формі, вимагайте невідкладної зустрічі з консулом України.

7. Перебуваючи в Коста-Ріці уважно слідкуйте за Вашими речами, коштовностями, грошима, авіаквитками та документами. Ніколи і нікому не віддавайте Ваш паспорт, тримайте його завжди при собі, бажано не в сумочці, а у внутрішній кишені.

У випадку втрати чи вилучення паспорта негайно звертайтеся до Консульського відділу Посольства України в Мексиці (м.Мехіко), де можна отримати посвідчення особи на повернення в Україну.

8. Перебуваючи в Коста-Ріці обов’язково майте при собі телефони та адреси Посольства України в Мексиці.

9. Перед виїздом за кордон обов’язково залишайте інформацію про місце Вашого перебування за кордоном (повну та точну адресу, номери стаціонарних або мобільних телефонів, за якими з Вами можна зв’язатися) Вашим рідним та друзям в Україні, а також адресу, номери телефону чи факсу роботодавця.

10. Пам’ятайте!!! Щоб не стати жертвою секс-бізнесу та злочинних угруповань, уникайте неправдивих оголошень у газетах, підозрілих або занадто привабливих пропозицій щодо працевлаштування з боку невідомих Вам людей, агенцій тощо. Якщо Ви стали жертвою торгівців людьми, повідомте про це до Посольства України в Мексиці.

Крім того, з порушеного питання можна звертатися до Мiжнародної органiзацiї з мiграцiї (МОМ) у м. Київ, що допомагає жертвам торгiвлi людьми i сексуальної експлуатацiї та сприяє поверненню громадян України на Батьківщин, за телефонами (380)44/490-56-80, (380)44/490-56-81, (380)44/490-56-82, (380)44/490-56-84.

УВАГА! Консульські установи та посадові особи не можуть виконувати обов'язки адвокатів, юридичних консультантів, туристичних агентів, перекладачів тощо, не надають матеріальну допомогу, не видають гроші в борг, не сплачують готельні та інші рахунки, i, у разі порушення законів країни перебування, консул не може звільнити Вас від відповідальності. Слід пам'ятати, що консул не вповноважений надавати послуги щодо Вашого працевлаштування, отримання дозволу на проживання чи іноземного громадянства.

За законодавством України інформація, яку Ви надаєте Посольству, є конфіденційною. Посольство може її оприлюднити тільки за Вашої згоди i тільки особам, яким Ви дали на це повноваження.

Порядок звернення громадян України до Консульського відділу Посольства України в Мексиці по допомогу:

Кожний громадянин України, який перебуває за кордоном, може звернутися до консульської установи України по допомогу. Це можна зробити таким чином:

 • зателефонувати до консула особисто або до будь-якого співробітника консульської установи України, чи передати інформацію через третю особу, гуманітарну організацію;
 • особисто прийти на консульський прийом;
 • звернутися факсом чи поштою. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, контактний телефон (факс), громадянство та викладено, по можливості - детально, суть проблеми. Зазначене звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням дати;
 • направити своє звернення електронним зв'язком на адресу консульства;
 • звернутись до будь-якої офіційної установи або ж до неурядової правозахисної організації з проханням передати відповідну інформацію консулу України.

Заради особистої безпеки громадянам України, що в’їжджають до Коста-Ріки, рекомендується:

 • не виставляти напоказ цінні речі, як-то: комп’ютерну техніку, фото-/відеокамери, ювелірні прикраси, а також не мати при собі великі суми грошей;
 • у випадку пограбування, не опиратися, оскільки нападники, зазвичай, озброєні вогнепальною зброєю, яку, не вагаючись, застосовують у разі опору жертви;
 • не мандрувати одному, а звернутися до перевіреного туристичного оператора, перебуваючи в країні, залишатися у групі, переміщуватися караваном з двох або більше автомобілів, тримаючись головних автошляхів та основних туристичних центрів;
 • не зупинятися в готелях, що не відповідають необхідним вимогам безпеки;
 • утримуватися від здійснення міжміських поїздок у темні години доби;
 • не зупиняти на вулицях перше-ліпше таксі, натомість краще викликати радіо-таксі або замовити в готелі безпечне таксі;
 • пильнувати за особистими речами та паспортами при посадці в автобуси (не тримати їх на спині в рюкзаку);
 • жінкам слід бути особливо обережними, якщо вони перебувають в Коста-Ріці одні, та уникати перебування на вулицях у вечірні/нічні години без надійного супроводу;
 • перебуваючи за кермом автомобіля, уникати публічного використання мобільних телефонів, дорогих годинників, що можуть потрапити в поле зору потенційних злочинців, та не залишати цінні речі в салоні автомобіля.

Безпекова та криміногенна ситуація

Щороку Коста-Ріку відвідують майже два мільйони туристів з усього світу. Загалом ситуація в цій мирній (Коста-Ріка не має власних збройних сил з 1948 р.) країні є порівняно спокійною. Водночас випадки нападів як на представників місцевого населення, так і на іноземних туристів, з метою пограбування стають дедалі частішими. Щоб не стати жертвою місцевого криміналітету, слід постійно залишатися пильним, утримуватися від піших прогулянок наодинці, не мати при собі на вулиці великих сум грошей, ювелірних прикрас, цінних годинників, дорогих фотокамер.

Враховуючи, що у багатьох інцидентах метою грабіжників, серед іншого, були посвідчення особи іноземців, туристам дозволяється мати при собі лише ксерокопії першої сторінки паспорта та сторінки з візою та відміткою про перетин коста-риканського кордону, залишивши оригінал паспорта в сейфі готелю або в іншому надійному місці. Однак слід мати на увазі, що представниками імміграційної служби Коста-Ріки на регулярній основі, переважно у центральних барах м. Сан-Хосе, проводяться рейди з виявлення нелегальних мігрантів. Якщо громадянин України буде затриманий під час однієї з таких перевірок та матиме при собі лише ксерокопію паспорта, від нього вимагатимуть підтвердити свою особу оригіналом документа. Тобто, у випадках здійснення перельотів всередині країни або здійснення мандрівок на значну відстань від готелю проживання, рекомендується мати при собі оригінал паспорта.

Однією з поширених шахрайських «схем» є ситуація, коли грабіжники підкладають цвях під колесо припаркованого автомобіля, слідкуючи потім за його рухом. Як тільки колесо спускається, а жертва з’їжджає на бік дороги, злочинці пропонують свою технічну «допомогу», після якої з автомобіля зникають будь-які речі. За аналогічних обставин, громадянам України, що мандрують територією Коста-Ріки, рекомендується не зупинятися при дорозі, а по можливості дістатися до найближчого людного місця та власноруч замінити колесо, уважно слідкуючи за своїми речами.

Особливо громадянам України рекомендується не залишати цінних речей та особистих документів в автомобілях, навіть закритих. Враховуючи неодноразові звернення наших співвітчизників, у яких саме за таких обставин було викрадено паспорти, слід мати на увазі, що на території Коста-Ріки наша держава не має дипломатичної або консульської установи, а Посольство України, акредитоване в Коста-Ріці за сумісництвом, знаходиться в м. Мехіко. З огляду на це, у разі втрати громадянином України, який перебуває в Коста-Ріці, свого паспорту, процес видачі свідоцтва на повернення в Україну ускладнюється.

На території Коста-Ріки рекомендується використовувати лише ліцензійні таксі – в аеропорту такі таксі мають помаранчевий колір, у місті – червоного кольору з жовтими трикутниками з номером таксі на дверцятах. У випадку використання міжміських автобусів не рекомендується залишати сумки з особистими речами в багажному відділенні автобуса.

У разі, якщо громадянин України має намір придбати нерухомість на території Коста-Ріки, до підписання відповідного контракту рекомендується отримати консультацію у перевіреного юридичного радника, а також ґрунтовно проаналізувати всі правові аспекти угоди. При цьому слід пам’ятати, що узбережжя (50 метрів від лінії високого припливу) належить державі, є відкритим для всіх, заборонене для продажу або забудови. Будівництво ж на відстані наступних 150 метрів від цієї зони є можливим лише за наявності згоди на це місцевого муніципалітету.

Для виклику допомоги у надзвичайних ситуаціях у Коста-Ріці діє служба 911. У разі дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби повинні залишатися на місці, допоки представник дорожньої поліції та страховий агент документально не зафіксують цей випадок.

Умови працевлаштування

Для можливості роботи іноземців в Коста-Ріці необхідно отримати відповідний дозвіл від Генерального управління з питань міграції та іноземців цієї країни, попередньо отримавши трудову візу.

Для отримання згаданого дозволу іноземець має подати до Генерального управління наступні документи:

1. Письмову заяву встановленого зразка.

2. Лист компанії-роботодавця, в якому мають бути визначені умови праці та сума заробітної плати іноземця, якого планується взяти на роботу.

3. Фотокопію усіх сторінок паспорта з наявною трудовою візою.

4. Дві кольорові фотокартки заявника.

Роботодавці, перед наданням роботи та укладання відповідних контрактів з іноземними громадянами зобов’язані пересвідчитися у легальності їх перебування в країні.

Іноземні громадяни в Коста-Ріці мають право працювати з метою отримання прибутку лише за умови надання їм компетентними гватемальськими органами статусу “постійного резидента” або “тимчасового резидента”. Іноземні громадяни, які отримують після прибуття до Коста-Ріки статус “постійного резидента”, мають на території країни однакові з громадянами Коста-Ріки права та обов’язки.

Посольство України не надає сприяння в отриманні від органів влади Коста-Ріки паспортів або інших документів, що засвідчують особу, а також не надає послуги щодо працевлаштування.

 

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Надання медичних та соціальних послуг

Медичне обслуговування іноземців на території Коста-Ріці здійснюється на платній основі. Соціальне державне страхування не розповсюджується на іноземців.

Таким чином, громадяни України, перебуваючи на території Коста-Ріки, повинні або мати страховий поліс, або оплатити надання невідкладної медичної допомоги.

Корисні номери телефонів

Невідкладна допомога – 911

Поліція – 117

Пожежна служба – 118

Червоний хрест – 128

Допомога при ДТП – 800-800-8000

Митні питання

На міжнародних авіарейсах дозволяється ввозити в Коста-Ріку без сплати митних зборів:

 • одяг та предмети особистого користування на загальну суму до 3 тис. дол. США);
 • сигарети – 400 од., сигари – 50 од., тютюн – 500 гр.;
 • алкогольні напої – 3 л.;
 • книги, газети, буклети не для комерційних цілей;
 • нові товари вартістю до 500 дол. США;
 • товари вартістю до 500 дол. США, придбані при прибутті у магазинах «Duty Free Shop».

Обов’язковому декларуванню підлягає ввезення валюти (готівкою або іншими способами) сумою понад 10 тис. дол. США.

Без відповідного дозволу заборонено ввезення неконсервованих фруктів та овочів, садових квітів та рослин, фруктових, декоративних та лісових дерев або їх частин, цибулин, насіння, черешків, живців, бруньок і т. п., ґрунту; комах, слимаків, бактерій, грибів; котів, собак та інших домашніх тварин, екзотичних тварин, пташок, бджіл тощо; м’яса будь-якого тваринного походження, ковбасних виробів, шинки, молочних продуктів, біологічних речовин, сироваток, вакцин; продукти для харчування тварин, продукти бджільництва (мед, віск тощо).

Вимоги щодо ввезення домашніх тварин (собак, котів):

1. Повна інформація про власника (ПІБ, країна походження, транзитні країни, місце проживання).

2. Інформація про тварину: порода, стать, дата народження, розмір, вага, масть, особливі ознаки.

3. Сертифікат про щеплення проти сказу для тварин старше трьох місяців. У випадку, якщо тварина має менше 3-х місяців віку або походить з країни вільної від сказу (або з такої, де щеплення проти сказу заборонено) це має бути підтверджено відповідним сертифікатом, виданим офіційним санітарним органом країни походження.

4. Зоосанітарний сертифікат, виданий офіційним санітарним органом країни походження, в якому повинно бути зазначено, що:

 • до моменту здійснення подорожі травина не виявляла ознак інфекційно-заразних або паразитарних захворювань властивих для цього виду;
 • якщо тварина походить з країни, яка офіційно заявила перед Міжнародним епізоотичним бюро про наявність на своїй території випадків африканської кінської чуми та/або лихоманки Ріфт-Валлі (ЛРВ), власник тварини повинен підтвердити, що в місці походження тварини та в радіусі 50 км навколо не було зареєстровано випадків цих захворювань протягом останніх 12 місяців або тварина не перебувала у зонах ризику.

5. Тварини, які відповідають вищезазначеним вимогам не будуть проходити ввізний карантин; у випадку виникнення підозри щодо наявності у тварини інфекційно-заразних захворювань або захворювань високого ступеня ризику, Генеральне управління здоров’я тварин  залишає за собою право ізолювати тварину та вжити відповідних санітарних заходів.

Стосовно правил ввезення інших видів тварин до Коста-Рики необхідно отримати консультацію в Міністерстві сільського господарства цієї країни (SENASA, 2442-5542, 2442-5949 en horarios de oficina de 7:30 am a 4:00 pm.).

Більше за темою
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux