• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • العربية
Черговий саміт НАТО
Опубліковано 23 листопада 2010 року о 08:12

19-20 листопада ц.р. в Лісабон, Португалія, відбувся черговий саміт НАТО, у рамках якого пройшли засідання глав держав та урядів у форматах Північноатлантичної ради НАТО, країн-контрибуторів Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані (за участю України) та Ради НАТО-Росія.

Основним підсумком засідання Північноатлантичної ради на рівні глав держав та урядів 19 листопада ц.р. стало схвалення Стратегічної концепції НАТО. В ній визначено пріоритетні цілі та завдання НАТО на наступне десятиліття, головні загрози безпеці країн-членів Альянсу, а також методи та засоби реагування на них.

Стосовно подальших відносин з нашою державою, то в Стратегічній концепції підкреслено, що Альянс має намір «продовжувати розвивати партнерство з Україною і Грузією в рамках Комісій Україна-НАТО та Грузія-НАТО, на основі рішень Бухарестського саміту НАТО 2008 року і беручи до уваги євроатлантичну орієнтацію чи прагнення кожної з країн».

Позиція Альянсу щодо розвитку відносин з Україною викладена також в Декларації за результатами засідання ПАР НАТО, де, зокрема, наголошено, що «стабільна, демократична та економічно процвітаюча Україна виступає важливим чинником євроатлантичної безпеки. Визнаючи суверенне право кожної країни вільно вибирати її безпекові угоди, ми поважаємо політику позаблокового статусу України. НАТО залишається відданою справі надання відповідної допомоги Україні в імплементації цілої низки внутрішніх реформ. Ми вітаємо зобов’язання Українського Уряду продовжувати повною мірою реалізовувати Особливе Партнерство України з НАТО, у тому числі через політичний діалог на високому рівні в рамках Комісії Україна-НАТО, реформи та практичне співробітництво в рамках Річної національної програми

Важливим результатом саміту НАТО стало рішення про початок створення системи протиракетної оборони НАТО та запрошення Росії до співробітництва з Альянсом у цій сфері.

Глави держав та урядів держав-членів НАТО також прийняли рішення щодо реформування військових командних структур та агентств Альянсу.

Делегація України на чолі з Міністром закордонних справ України К.І.Грищенком взяла участь у засіданні Північноатлантичної ради НАТО на рівні глав держав та урядів у форматі країн - контрибуторів Міжнародних сил сприяння безпеці (МССБ) в Афганістані, що відбулося 20 листопада ц.р. в португальській столиці.

В ньому взяли також участь представники 48 держав-контрибуторів МССБ, а також Президент Афганістану Хамід Карзай, Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, представники Світового Банку та Європейського Союзу.

У своєму виступі перед учасниками засідання Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко висловив підтримку планам та стратегії поступової передачі афганському урядові відповідальності за підтримання безпеки в країні, заявив про розширення внеску України у спільні міжнародні зусилля зі стабілізації ситуації в Афганістані, а також поінформував про готовність України долучитися до процесу підготовки фахівців для афганських національних сил безпеки.

Така позиція нашої держави була позитивно сприйнята учасниками засідання, зокрема, керівниками делегацій США, Великої Британії, Німеччини Франції, Афганістану та інших.

У прийнятій за його результатами Декларації було підтверджено зобов’язання держав-контрибуторів МССБ й надалі докладати зусиль з метою зміцнення безпеки і стабільності в Афганістані. Відзначено прогрес, досягнутий в процесі підготовки до передачі відповідальності за безпекову ситуацію в країні афганському уряду та наголошено, що очолювана НАТО місія залишається ключовим пріоритетом держав-членів та держав-партнерів Альянсу.

В рамках перебування Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка в португальській столиці відбулися його зустрічі з Державним секретарем МЗС Великобританії Уільямом Хейгом, Віце-канцлером, Міністром закордонних справ ФРН Гідо Вестервелле, Міністрами закордонних справ Нідерландів Урі Розенталем, Словаччини Мікулашом Дзуріндою, Угорщини Яношем Мартоні, а також Командувачем МССБ в Афганістані генралом Петреусом.

Ключовими темами двосторонніх зустрічей були процеси, що відбуваються у внутрішньополітичному житті та соціально-економічного розвитку України, продовження конструктивного партнерства з НАТО, а також змістовна підготовка саміту Україна - ЄС.

В ході зустрічі Командувач МССБ в Афганістані генрал Петреус високо оцінив діяльність та професіоналізм українського миротворчого персоналу в складі МССБ, зокрема щодо розмінування та надання медичної допомоги.

Під час засіданні Ради НАТО-Росія на рівні глав держав та урядів, що відбулося 20 листопада ц.р. сторони домовилися невідкладно розпочати аналіз умов залучення РФ до створення протиракетної оборони НАТО.

За підсумками засідання Ради НАТО-РФ сторони прийняли Спільну заяву, в якій, зокрема, наголошено про початок нового етапу співробітництва, метою якого є встановлення відносин стратегічного партнерства. Вони також зобов’язалися утримуватися від загрози сили чи її застосування один проти одного чи проти будь-якої іншої держави, її суверенітету, територіальної цілісності чи політичної незалежності у будь-якій формі, несумісній зі Статутом ООН та Декларацією принципів Гельсінського заключного акту.

Сторони погодилися продовжити співробітництво у сфері боротьби з тероризмом, піратством, кібернетичною злочинністю та проводити спільні військові навчання.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux