• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Стара версія
Рекомендації МЗС громадянам України, які планують поїздку до Латвії
Опубліковано 11 липня 2013 року о 15:52

Рекомендації щодо правил поведінки 

Перед початком подорожі до Латвійської Республіки, щоб уникнути непорозумінь і непередбачуваних ситуацій під час відвідання країни, необхідно ознайомитися з деякими рекомендаціями.

Правила дорожнього руху

Подорожуючи автомобілем, необхідно дотримуватись правил дорожнього руху.

За порушення правил дорожнього руху законодавством Латвійської Республіки передбачено штраф або позбавлення волі.

Порушення правил дорожнього руху і неоплачений штраф можуть стати причиною для відмови у візі при повторному візиті.

Паркування

Автомобілі в Латвійській Республіці можна залишати на платних і безкоштовних стоянках. В центрі Риги паркувальні місця, в основному,  платні. Сплатити за стоянку можна за допомогою спеціального паркувального автомату після чого залишити квиток під лобовим склом.

Штрафи за порушення правил паркування виписує паркувальний інспектор або поліція. Виписаний штраф слід сплатити в будь-якому банку протягом найближчих двох тижнів.

Домашні тварини

Для ввозу в Латвійську Республіку тварин необхідно оформити всі ветеринарні документи на тварину.

Паління

Згідно з Законом про тютюн, в місцях громадського харчування, у тому числі ресторанах, барах і нічних клубах, можна палити лише у спеціально обладнаних приміщеннях. Також дозволяється палити в кафе на відкритому повітрі.

Повна заборона на куріння введена на автобусних зупинках, в пішохідних переходах, під'їздах будинків.

За дотриманням зазначених правил стежать департамент захисту прав споживачів, поліція, інспекція охорони здоров'я і місцеві влади. За паління в недозволеному місці накладається штраф.

Вживання алкогольних напоїв

Вживання алкогольних напоїв у громадських місцях (громадському транспорті, парках, на вулиці) суворо заборонене і карається великим штрафом.

Безпекова ситуація

Застереження відсутні. Під час перебування в Латвії просимо дотримуватись загальних правил особистої безпеки, законодавства країни та загальноприйнятих норм поведінки за кордоном 

Латвія є відносно безпечною країною, і злочини, як правило, мають ненасильницький характер. Випадки переслідування іноземців, представників національних і сексуальних меншин є поодинокими. Найбільш поширеними злочинами, з якими стикаються іноземні туристи у Латвії - кишенькові крадіжки, особливо під час туристичного сезону влітку. Туристи - особливо з рюкзаками - є мішенню для окремих осіб чи невеликих груп злодіїв. Особливо активно це відбувається у місцях великого скупчення людей і туристів – у Старому місті Риги (Vecriga), Центральному залізничному вокзалі (Dzelzceļa Stacija), Центральній автобусній станції (Autoosta) та Центральному ринку (Centraltirgus).

Умови працевлаштування

На сьогоднішній день ситуація на ринку праці в Латвійській Республіці складається таким чином, що значна трудова міграція громадян Латвії (передусім молоді) в більш розвинуті країни Європейського Союзу викликає об’єктивну необхідність залучення трудових мігрантів з інших країн для роботи у дефіцитних для Латвії галузях (будівництво, судноремонт тощо).

На відміну від країн “старої Європи” в Латвії не встановлено перехідного обмежувального періоду для вільного руху робочої сили для громадян країн-учасниць Європейського союзу. Відповідно до “Порядку в'їзду і перебування в Латвійській Республіці громадян країн-учасниць ЄС і Європейської економічної зони та членів їхніх родин”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів ЛР №914 від 9.11.2004 року, вищевказані особи мають лише зареєструватись в Управлінні у справах громадянства і міграції МВС Латвії і одержати посвідку на проживання у разі, якщо вони збираються перебувати в Латвії більше 90 днів протягом півроку.

Основною проблемою під час працевлаштування наших трудових мігрантів, переважна більшість з яких працює у суднобудівній і будівельній галузях, є високі тарифи на оформлення необхідних документів. Це пов’язано з тим, що працівникам з країн-нечленів ЄС потрібний дозвіл як на проживання, так і на працевлаштування, а самі робітники повинні заробляти в Латвії достатньо коштів, щоб покривати свої поточні витрати. Крім того, чинне законодавство країни перебування встановлює, що іноземець може бути працевлаштований тільки за фахом або спеціальністю, яка вказана у дозволі і тільки в тому адміністративному окрузі, який зазначено у запрошенні. Якщо передбачається, що робітник працюватиме на декількох посадах на різних підприємствах (або на одному й тому самому підприємстві), то дозвіл потрібно оформлювати на кожний вид роботи окремо. Це є юридичною нормою, яку громадяни України змушені виконувати задля забезпечення своїх прав.

За статистичними даними управління з питань громадянства та міграції МВС Латвії в 2014 році дозвіл на працевлаштування було надано 631 громадянину України. В минулому році більше всього було надано дозволів цієї категорії особам, які працювали в суднобудівельній галузі.

Станом на І півріччя ц.р. в Латвії майже втричі збільшилась кількість виданих громадянам України дозволів на працевлаштування. В поточному році такі документи отримали 838 осіб.

Відповідно до Закону про імміграцію іноземець має право в'їжджати і перебувати в Латвійській Республіці при наявності дійсного проїзного документа, дійсної візи (або дозволу на проживання), дійсного страхового полісу, який гарантує оплату медичного обслуговування в Латвії і відправлення в країну проживання у випадку важкого захворювання або смерті, фінансових коштів, необхідних для перебування в Латвії і повернення в країну постійного проживання.

Якщо виїзд і перебування іноземця з метою працевлаштування в Латвійській Республіці пов’язані з короткостроковим і нерегулярним перебуванням в країні, яке не перевищує 90 днів протягом півріччя, іноземець зобов'язаний оформити візу і відповідний дозвіл на працевлаштування. Ця умова стосується також іноземних громадян тих країн, з якими існує безвізовий порядок в’їзду на територію ЛР. Якщо в'їзд і перебування іноземного громадянина з метою працевлаштування в Латвійській Республіці пов’язані з регулярним перебуванням, яке перевищує 90 днів протягом півріччя, іноземний громадянин зобов'язаний одержати дозвіл на проживання і дозвіл на працевлаштування.

Іноземці, які бажають установити трудові правові відносини шляхом укладення трудового договору або працювати як самозайняті особи, повинні одержати дозвіл на працевлаштування.

Дозвіл на працевлаштування не вимагається особам:

 • які мають дозвіл на постійне проживання в ЛР;
 • які мають дозвіл на тимчасове проживання терміном не більше року, якщо вони прибули по програмі обміну студентами, на практику або стажування і не одержують за роботу винагороди;
 • які приїхали в Латвію на гастролі на термін не більше 14 днів як виконавці (музиканти, співаки, танцюристи, актори, артисти цирку тощо), автори (композитори, хореографи, режисери, сценографи), адміністративні або технічні працівники, які забезпечують концерт;
 • які приїхали в Латвію на термін не більше 14 днів по запрошенню навчального закладу або наукової установи чи вченого для участі в наукових дослідженнях або навчальних програмах.

Дозвіл на працевлаштування на підставі заяви роботодавця видає Управління у справах громадянства і міграції МВС Латвійської Республіки.Такий дозвіл видається іноземцю на підставі візи, дозволу на проживання або документа особи, яка шукає притулок. Запрошення на роботу повинне бути затверджене Державним агентством зайнятості за місцем фактичного виконання роботи або за місцем юридичної адреси роботодавця. Дозвіл затверджується, якщо у філії агентства зайнятості було зареєстровано вільне робоче місце або вакантна посада, яка була вільною не менше місяця до моменту подачі заяви.

Дозвіл на працевлаштування на термін, який не перевищує 90 днів протягом півроку, без затвердження запрошення роботодавця в Державному агентстві зайнятості видається на підставі візи іноземцям, яких передбачається працевлаштувати:

 • вченим у державній науковій установі;
 • керівником, композитором, музикантом, співаком, хореографом, режисером або актором кіно і театру, артистом цирку або технічним працівником, який забезпечує культурний захід в установі культури, фінансованій з державного бюджету або бюджету місцевого самоврядування;
 • педагогом в акредитованому навчальному закладі;
 • оцінювачем, який здійснює нагляд у лабораторіях або інспектуючих органах;
 • фахівцем в галузі інформаційних технологій за наявності відповідної вищої освіти і досвіду роботи на керівній посаді в інформаційній сфері. Таких дозволів може бути видано не більш 100 на рік.

Також, дозвіл на працевлаштування на строк до 90 днів не вимагається:

 • студентам навчального закладу, які приїхали в Латвію на навчальну практику або стажування в акредитованому навчальному закладі або комерційному підприємстві;
 • консультантам (експертам), які надають допомогу державній установі або установі самоврядування в здійсненні міжнародного проекту, учасником якого є Латвія;
 • членам ради або правління товариства або посадовим особам товариства із зареєстрованим у комерційному регістрі правом підпису;
 • особам, які зробили інвестицію в основний капітал товариства не менш 600000 латів;
 • єдиному засновнику комерційного товариства, який виконує обов'язки посадової особи з зареєстрованим правом підпису.

Для затвердження дозволу на працевлаштування у філію Державного агентства зайнятості необхідно подати такі документи:

 1. Заяву з обґрунтуванням необхідності працевлаштування іноземця;
 2. Довідку Служби державних доходів про відсутність заборгованості по податках;
 3. Копію документа про освіту і кваліфікацію іноземця;
 4. Проект трудового договору або договору підряду;
 5. Копію реєстраційного посвідчення, статуту роботодавця;
 6. Копію ліцензії, якщо іноземця передбачається працевлаштовувати на роботах, для виконання яких необхідний дозвіл (ліцензія);
 7. Копію документа про сплату державного мита за розгляд документів і затвердження запрошення на роботу.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Надання медичних та соціальних послуг

Відповідно до Договору між Україною і Латвійською Республікою про співробітництво в галузі соціального забезпечення:

1. Якщо громадянин України має право на платні медичні послуги за законодавством України, то ця особа має право на отримання безоплатної невідкладної медичної допомоги, перебуваючи тимчасово на території Латвії, згідно із законодавством Латвії.

2. Громадянин України, який отримує пенсію згідно із законодавством України або Латвії, має право на медичні послуги за законодавством країни, в якій він постійно проживає (України або Латвії).

Громадянин України, який отримує пенсію згідно із законодавством України, але постійно проживає на території Латвії, має право на медичні послуги відповідно до законодавства Латвії в такому ж об'ємі як і особа, яка отримує пенсію згідно із законодавством Латвії.

3. Громадянин України має право на планові (спеціальні) медичні послуги на території Латвії за гарантійним документом Компетентної установи України.

4. Для встановлення права на допомогу по тимчасовій непрацездатності та материнству, а також визначення їх розміру, зумовленого накопиченням періодів страхування, з метою підсумовування періодів зараховуються періоди страхування, накопичені згідно із законодавством України та Латвії за умови, що вони не збігаються повністю або частково у часі.

Допомоги по тимчасовій непрацездатності та материнству призначаються і виплачуються за рахунок коштів Сторони, Компетентній установі якої сплачувалися внески на соціальне страхування.

5. Для встановлення права на пенсію, зумовлену накопиченням періодів страхування, в цілях підсумовування періодів зараховуються періоди страхування, накопичені згідно із законодавством обох Сторін за умови, що вони не збігаються повністю або частково у часі.

Митні питання

При в'їзді до Латвії з країни, яка не є членом Європейського Союзу, в особистому багажі без сплати податків дозволяється ввозити:

Товари для особистого користування, власного споживання або подарунків, якщо їх загальна вартість на одну особу не перевищує:

 • 300  euro   -  якщо мандрівник в'їжджає по суші;
 • 430 euro - якщо мандрівник в'їжджає повітряним або морським транспортом;
 • дітям у віці до 15 років, незалежно від способу в'їзду, дозволяється ввозити товари для особистого користування, якщо їх вартість не перевищує 285 euro.

У загальну вартість не входить:

 • вартість особистого багажу, що ввозиться мандрівником на час або ввезеного назад після тимчасового вивезення;
 • вартість ліків, необхідних для особистих потреб мандрівника;
 • тютюнові вироби, алкогольні напої та пальне, що ввозяться в особистому багажі, з урахуванням певних обмежень кількості.

Особистим багажем вважається багаж, що складається з нових, невикористаних товарів, які призначені тільки для особистого користування мандрівника або його сім'ї, або для подарунків, якщо вид і кількість таких товарів не свідчить про те, що вони ввозяться в комерційних цілях. Особистим багажем не є власний одяг, косметика та інші вже використані речі самого мандрівника.

В особистому багажі для особистого вжитку в Європейський Союз, в тому числі в Латвію, з 1 травня 2009 року заборонено ввозити:

1. м'ясо та м'ясні продукти (сало, свіже чи оброблене м'ясо, в т.ч. м'ясо птахів, тваринний жир, ковбаси різних видів, м'ясні консерви, вироби з борошна  з м'ясною начинкою або такі, що містять м'ясо, макарони, соуси, супи та ін.)

2. молоко і молочні продукти (молоко, йогурт, сметану, творог, кефір, сир, масло, згущене молоко, морозиво та ін.)

3. харчування для домашніх тварин, у складі якого є м'ясо або молоко (харчування для домашніх тварин, собачі жувальні іграшки, суміші з борошна грубого помолу).

Продукти харчування, що заборонено ввозити в Європейський Союз для особистого вжитку також заборонено надсилати поштою.

В країни Європейського Союзу, в тому числі в Латвію, з інших країн без ветеринарного митного контролю для особистого вжитку дозволяється ввезення та надсилання поштою:

1.  до 2-ох кг наступних товарів тваринного походження:

 • меду, яйєць, живих устриць та равликів, бджолинне маточне молоко, прополіс;
 • сухе молоко для грудних дітей, дитяче харчування, особливе медичне харчування, а також харчування для домашніх тварин у відповідній упаковці, на якій вказано інформацію від виробника про особливість вжитку,

2. до 20 кг рибних продуктів (за виключенням осетревої ікри – до 125 гр. Відповідно до маркіровки на упаковці):

 • свіжу (обов'язково потрашону (також ту, що ввозиться цілою), сушену, термічно оброблену, солену, копчену рибу або рибні консерви;
 • різноманітні ракоподібні, наприклад креветки та омари.

3. до 10 кг (отримання в поштовій посилці до 1 кг) продуктів, наприклад:

 • хліб, тістечка, печіво, шоколад та кондитерські вироби (включаючи солодощі), у складі яких немає м'ясних продуктів або в начінці яких немає м'ясних продуктів
 • макаронні вироби та вермішель, що не змішані або не наповнені м'ясними продуктами;
 • бульйон і приправи в упаковці, м'ясні екстракти та концентрати;
 • оливи з рибною начинкою;
 • харчовні добавки в упаковці;
 • інші продукти харчування, у складі яких немає свіжих або оброблених м'ясних або молочних продуктів, у складі яких менше 50% оброблених яєць або рибних продуктів.

Якщо правила ввозу не дотримуються, посадова особа митної служби їх конфіскує і вони будуть знищені. За порушення вимог на ввіз продуктів тваринного походження особа може бути притягнутою до адміністративної відповідальності, а у разі повторного порушення – накладенний грошовий штраф.

Задля того, щоб адміністративне правопорушення не було накладене, мають бути викинуті заборонені для ввозу продукти харчування у спеціально маркіровані контейнери в пункті митного контролю.

Для особистого користування дозволяється ввозити без сплати податків не частіше одного разу на сім днів:

Тютюнові вироби

1. Якщо подорожуєте на автомобільному, залізничному або водному транспорті:

40 сигарет або

20 сигарілл (сигари, кожна з яких важить не більше 3 грамів), або

10 сигар, або

50 грамів курильного тютюну, або

тютюнові вироби в будь-якій комбінації, якщо відсоткова частина, використовувана для індивідуально встановлених кількостей, в сукупності не перевищує 100 відсотків;

2. Якщо подорожуєте на повітряному транспорті:

200 сигарет або

100 сигарілл (сигари, кожна з яких важить не більше 3 грамів), або

50 сигар, або

250 грамів курильного тютюну, або

тютюнові вироби в будь-якій комбінації, якщо відсоткова частина, використовувана для індивідуально встановлених кількостей, в сукупності не перевищує 100 відсотків.

Приклади допустимої кількості тютюнових виробів для перевезення без сплати податків, використовуючи повітряний транспорт:

100 сигарет (50% від дозволеної кількості сигарет) і 50 сигарілл (50% від дозволеної кількості сигарілл);

50 сигарет (25% від дозволеної кількості сигарет), 25 сигарілл (25% від дозволеної кількості сигарілл) і 25 сигар (50% від дозволеної кількості сигар).

Алкогольні напої:

1 літр дистильованих напоїв та алкоголю, якщо вміст алкоголю перевищує 22%; неденатурований етиловий спирт з об'ємною концентрацією спирту 80% і більше, або

2 літри дистильованих напоїв, алкоголю і аперитивів на основі вина або алкоголю, в яких вміст алкоголю не перевищує 22%; ігристе вино, десертне (лікерне) вино;

згадані в пунктах 1 та 2 алкогольні напої в будь-якій комбінації, якщо відсоткова частина, використовувана для індивідуально встановлених кількостей, в сукупності не перевищує 100 відсотків;

4 літри неігрістого (негазовану) вина;

16 літрів пива.

Особам молодше 18 років звільнення від сплати податків на ввезення тютюнових та алкогольних виробів не надається.

Приклади допустимої кількості алкогольних напоїв для перевезення без сплати податків:

1 літр алкогольного напою, якщо міцність алкоголю перевищує 22%, 4 літри неігрістого (негазовану) вина, 16 літрів пива;

2 літри ігристого вина, 4 літри неігристого (негазовану) вина, 16 літрів пива;

0,5 літра алкогольного напою, якщо міцність алкоголю перевищує 22% (50% від дозволеної кількості міцного алкоголю), 1 літр ігристого вина (50% від дозволеної кількості ігристого вина), 4 літри неігрістого (негазованого) вина, 16 літрів пива;

0,3 літра алкогольного напою, якщо міцність алкоголю перевищує 22% (30% від дозволеної кількості міцного алкоголю), 1,4 літра аперитиву (70% від дозволеної кількості аперитиву), 4 літри неігрістого (негазованого) вина, 16 літрів пива.

Нафтопродукти (пальне):

в стандартній ємності для пального транспортного засобу;

в переносних ємностях для пального - не більше 10 літрів на один транспортний засіб.

Безалкогольні напої та каву, дотримуючись передбачені обмеження вартості для перевезення товарів.

Корисні номери телефонів (Довідкова служба, Поліція, Служба порятунку, тощо)

Поліція тел. 110 або 112,

Туристична поліція Ризької Муніципальної поліції:

тел. 67181818,

Екстрений виклик тел. 112,

Пожежогасіння тел. 150,

Невідкладна медична допомога тел. 113,

Довідкова служба тел. 1188,

Рятувальний-пошукові роботи SOS на морі тел. 115

Більше за темою
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux