У понеділок, 30 вересня, у ході офіційного візиту до Будапешта міністр закордонних справ України Андрій Сибіга провів переговори з міністром зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Петером Сійярто.
Міністри обговорили розвиток відносин між Україною та Угорщиною, російську агресію проти України, шляхи досягнення всеосяжного, справедливого і тривкого миру для України на основі Формули миру та Статуту ООН, притягнення Росії до відповідальності за скоєні звірства.
Глава МЗС України підкреслив, що свої перші закордонні візити на посаді міністра закордонних справ країни, що воює, він здійснює саме до найближчих західних сусідів України.
“Це бачення Президента Зеленського, яке грунтується на прагненні порозуміння з сусідами заради досягнення всеосяжного, справедливого і тривкого миру в Україні та всій Європі. Саме тому важливо розвивати українсько-угорські відносини на основі взаємної поваги, розуміння національних інтересів один одного та сприйняття України як майбутнього члена ЄС та НАТО”, – зазначив міністр.
Андрій Сибіга поінформував свого угорського колегу про ситуацію на фронті та на тимчасово окупованих територіях. Він висловив вдячність Угорщині за всебічну допомогу Україні, зокрема підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, ухвалення 14 пакетів санкцій ЄС проти Росії та надану гуманітарну допомогу.
“Ми вітаємо участь угорської сторони в проєктах з відбудови України, підтримку українців в Угорщині, а також лікування поранених військовослужбовців та навчання військових медиків і вибухотехніків. Цінуємо приєднання офіційного Будапешта до Коаліції з протимінної діяльності, яка була створена під час відповідної міністерської зустрічі НАТО”, – зауважив міністр.
Глава українського зовнішньополітичного відомства також привітав відкриття в Угорщині першої двомовної українсько-угорської школи для українських дітей та зазначив, що її заснування стало можливим завдяки домовленостям між Президентом України Володимиром Зеленським та Прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном в липні цього року.
“Саме в цій школі я побував сьогодні вранці та залишився з надзвичайно позитивними враженнями. Впевнений, що цей освітній заклад сприятиме збереженню української ідентичності, допоможе дітям адаптуватися в іноземному середовищі, не втрачаючи свого культурного коріння, а також буде черговим кроком до порозуміння між Україною та Угорщиною. Вірю, що ці діти та це покоління внесуть свій суттєвий внесок у подальшу розбудову наших двосторонніх відносин”, – підкреслив міністр.
Глава МЗС України наголосив, що Україна підтверджує взяті на себе як двосторонні, так і міжнародні зобов’язання щодо забезпечення прав осіб, які належать до угорської національної спільноти. За його словами, міністри констатували позитивну динаміку у вирішенні цього питання, а також домовилися про подальшу взаємодію.
У цьому контексті Андрій Сибіга підкреслив, що сьогодні етнічні угорці захищають Україну зі зброєю в руках на фронті та самовіддано підтримують Україну в тилу. Для українського народу це найкраще свідчення, що українці та угорці рівні у захисті своєї свободи та життя.
“Угорці України є невід’ємною і рівноправною частиною української політичної нації та ключовим мостом порозуміння між нашими державами”, – зазначив міністр.
У ході переговорів сторони приділили особливу увагу Формулі миру Президента Володимира Зеленського, а також Плану перемоги.
Глава МЗС України подякував колезі за участь у Першому Саміті миру, приєднання до його Спільного комюніке та висловив сподівання, що Угорщина як країна, що активно виступає за мир, продовжить підтримку українських ініціатив, сприятиме їхній якнайшвидшій реалізації.
Андрій Сибіга зазначив, що Україна також розраховує на подальшу підтримку Угорщини на шляху інтеграції України до ЄС, як під час нинішнього головування в ЄС, так і надалі. Зокрема, на підтримку відкриття переговорних кластерів паралельно.
Під час перемовин сторони також скоординували наступні кроки з розвитку прикордонної інфраструктури, що сприятиме налагодженню торговельно-економічних відносин між двома країнами.
“У цьому контексті важливо провести чергове засідання Спільної міжурядової комісії, і про це ми домовились з моїм колегою. Продовжуємо активну роботу над розвитком договірно-правової бази, що сприятиме зміцненню співпраці та створить нові можливості взаємодії у сферах спільного інтересу”, – підсумував міністр.