Довгострокове бюджетне планування та інші стратегічні рішення ЄС мають вже зараз враховувати політичну реальність майбутнього членства України.
Про це міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив 13 вересня під час преспідходу до ЗМІ у ході візиту міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського до України.
“Ми очікуємо на значний поступ у переговорах про членство України в ЄС під час головування Польщі у першому півріччі наступного року. Розраховуємо також на паралельне відкриття переговорних кластерів”, - зазначив міністр.
Андрій Сибіга висловив глибоку вдячність Радославу Сікорському та Польщі за незмінну військову та фінансову допомогу Україні та висловив сподівання на її продовження.
“Вітаю початок реалізації Польщею чергового, 45-го оборонного пакету для України. Потребуємо його вчасного надходження, аби наші воїни були забезпечені усім належним. Не менш важливим є підтримання енергетичної та іншої критичної інфраструктури України”, - зауважив міністр.
Глава МЗС наголосив, що Україна та Польща активно працюють над імплементацією підписаної лідерами двох країн безпекової угоди. За його словами, йдеться про створення Українського легіону, передачу винищувачів для України та інші безпекові питання.
“Ведемо дискусію з польськими партнерами щодо використання їх засобів протиповітряної оборони для збиття російських ракет та дронів над територією України. Докладаємо максимум зусиль у роботі з партнерами для побудови коаліції сміливості, яка створить необхідні умови для цього рішення”, - підкреслив міністр.
Міністр також зазначив, що підтримка на шляху України до членства в ЄС та НАТО становить спільний інтерес.
“Будемо спільно просувати необхідність історичних кроків на шляху до вступу України в НАТО. Це взаємний інтерес, адже членство України в НАТО – це гарантія безпеки всієї Європи”, - зазначив міністр.
У контексті надання Україні дозволу застосовувати далекобійне озброєння союзників на території РФ Андрій Сибіга окремо наголосив на неможливості існування жодних обмежень в реалізації Україною права на самозахист.
Глава МЗС окремо підкреслив необхідність посилення санкційного тиску на Москву до ступеню нестерпності для агресора.
“Заморожені російські активи мають у повній мірі використовуватися для підтримки України. Росія має платити за свої злочини. І на полі бою, і юридично, і фінансово”, - наголосив міністр.
За словами глави українського зовнішньополітичного відомства, однією з важливих тем дискусії міністрів став розвиток прикордонної та логістичної інфраструктури, можливість нарощування залізничного сполучення між українською та польською столицями.
“Очікуємо на якомога швидше підписання українсько-польської Угоди про здійснення контролю у спільних пунктах пропуску. Така домовленість була досягнута главами наших урядів під час спільних урядових консультацій, і, я впевнений, ми її успішно реалізуємо”, - зазначив міністр.
Глава МЗС наголосив на важливості більше не допустити блокування спільного українсько-польського кордону з огляду на величезні економічні збитки від таких дій для обох країн.
Андрій Сибіга вказав одним зі своїх пріоритетів захист українських громадян за кордоном.
“В Польщі, яка прийняла найбільшу кількість українців, плануємо розширити консульську присутність та сприяти підтриманню зв’язків українців зі своєю державою. Особливо важливо, щоб українські діти зберігали свою ідентичність, мову, пишалися тим, що вони українці”, - зауважив міністр.
Глава МЗС висловив сподівання на подальший розвиток союзницьких відносин України та Польщі та конструктивне вирішення усіх питань двостороннього розвитку країн.
“Ми мали можливість всебічно обговорити широке коло двосторонніх тем. Наша свобода і безпека неподільні, і ми повинні боротися за них пліч-о-пліч. У нас достатньо волі, дипломатичного хисту і мудрості, щоб вирішувати навіть найскладніші питання у добросусідський спосіб”, - наголосив Андрій Сибіга.