У четвер, 24 жовтня, у ході візиту до Анголи міністр закордонних справ України Андрій Сибіга та міністр закордонних справ Анголи Тете Антоніу провели в Луанді двосторонні переговори.
Андрій Сибіга зазначив про історичність першого візиту глави МЗС України до Анголи, зауваживши, що цього року дві країни відзначають 30-річчя встановлення дипломатичних відносин та 20-річчя відкриття Посольства України в Луанді.
Під час переговорів міністри зосередилися на перспективах залучення українських компаній до проєктів з модернізації енергетичної та транспортної інфраструктури Анголи, а також її аграрного сектору. Вони обговорили роль України та потенційні взаємовигідні проєкти у контексті реалізації коридору Лобіто.
Окрему увагу дипломати приділили високотехнологічному сільському господарству, зокрема використанню дронів у фермерстві.
“Україна має унікальний досвід і технології, якими ми готові ділитися і допомагати Анголі у підвищенні її продовольчої самодостатності”, – наголосив Андрій Сибіга.
Глава МЗС зазначив, що Україна зацікавлена у розширенні українсько-ангольської договірно-правової бази. За його словами, пріоритетом для співпраці є укладення Меморандуму про взаєморозуміння між урядами у сфері оборони та Меморандуму про взаєморозуміння між аграрними міністерствами двох країн.
Міністри також домовилися заснувати роботу спільної міжурядової комісії та підготувати проведення її першого засідання.
Сторони також обговорили перспективи укладення угод про уникнення подвійного оподаткування, сприяння та взаємний захист інвестицій, співпрацю між дипломатичними академіями.
Міністр поінформував ангольського колегу про ситуацію на полі бою та російські обстріли українських міст, громад, енергосистеми та портової інфраструктури.
У цьому контексті Андрій Сибіга підкреслив, що Україна високо цінує принципову позицію Анголи, чітко висловлену її Президентом, щодо засудження російської агресії та твердої підтримки суверенітету і територіальної цілісності нашої держави.
“Нас усіх об'єднує спільна мета: всеосяжний, справедливий і тривалий мир для України. Саме на це спрямована Формула миру, яку ми сьогодні детально обговорили. Як український, так і ангольський народи знають біль війни та страждань, але також і справжню цінність миру”, – наголосив міністр.
Міністр нагадав, що Україна протягом багатьох років робила вагомий внесок у миротворчі зусилля на Африканському континенті, а українські військові брали участь у численних місіях з підтримання миру ООН.
У цьому контексті український дипломат підкреслив принципову роль Анголи та інших африканських держав у спільних зусиллях цивілізованого світу з відновлення справедливого миру в Україні.
Глава МЗС закликав Анголу приєднатися до втілення Формули миру та взяти участь у другому Глобальному саміті миру.
Міністр звернув увагу, що російська агресія проти України має глобальні негативні наслідки для багатьох країн, зокрема у сфері продовольчої та енергетичної безпеки. Водночас навіть під час війни Україна залишається надійним партнером і гарантом продовольчої безпеки для багатьох країн та регіонів світу.
Андрій Сибіга детально поінформував ангольську сторону про результати роботи українського морського шляху, який дозволив відновити український експорт до довоєнного рівня, та нещодавнє посилення російських ударів по портовій інфраструктурі та цивільних суднах.
“Наші фермери вирощують урожай попри небезпеку обстрілів і мінного забруднення полів, а наші працівники портів завантажують судна під постійними російськими ракетними ударами. Лише за минулий місяць російські атаки пошкодили чотири цивільні судна, серед яких судна із зерном для Єгипту, кукурудзою для Італії та гуманітарним вантажем Продовольчої програми ООН для Палестини”, – зауважив він.
У цьому контексті міністр закликав Анголу до спільних зусиль із захисту свободи мореплавства.
Глава українського зовнішньополітичного відомства також підкреслив критичну важливість гуманітарної програми «Зерно з України», ініційованої Президентом України Володимиром Зеленським, яку наша держава продовжує успішно реалізовувати. Він запросив ангольську сторону взяти участь у третьому Продовольчому саміті, який відбудеться цьогоріч в Києві.
Глава МЗС окремо зазначив, що Україна наразі зазнає серйозних проблем через мінне забруднення. Ангола навіть через багато років після завершення війни постає перед тою самою проблемою та має чималий досвід у її подоланні. Андрій Сибіга запропонував посилити співпрацю між Україною та Анголою в галузі гуманітарного розмінування.
Міністр підтвердив готовність України посилити співпрацю в освітній галузі та прийняти більше студентів з Анголи, щойно це дозволятимуть безпекові умови. Він нагадав, що міністр Тете Антоніу сам навчався в Києві багато років тому та добре знає про високу якість української вищої освіти.
Андрій Сибіга окремо підкреслив, що Україна високо цінує зусилля Анголи щодо врегулювання безпекової ситуації у східних провінціях Демократичної Республіки Конго в рамках Луандського процесу.
Глава МЗС висловив вдячність ангольській стороні за гостинний прийом та запросив міністра Тете Антоніу відвідати Україну з офіційним візитом.
Фото (с) МЗС Республіки Ангола