У понеділок, 28 жовтня, під час візиту до Південно-Африканської Республіки міністр закордонних справ України Андрій Сибіга відвідав національний меморіальний комплекс «Парк Свободи» у Преторії, присвячений памʼяті жертв воєн та ери апартеїду.
Глава МЗС взяв участь в урочистій церемонії відкриття секції України на стіні памʼяті та її першої меморіальної таблички, присвяченої видатному українському дипломатові Геннадію Йосиповичу Удовенку.
За радянської доби саме українські дипломати в ООН були на вістрі боротьби проти апартеїду. Геннадій Удовенко був постійним представником УРСР при ООН, президентом 52 сесії Генеральної Асамблеї та віцеголовою Спеціального комітету ООН проти апартеїду.
«Сьогоднішня подія — про відновлення справедливості. Ми вшановуємо великого українця, одного з батьків-засновників української дипломатії Геннадія Удовенка, та підкреслюємо український внесок у подолання апартеїду та боротьбу ПАР за свободу. Для мене особливо приємно чути тут, в меморіальному комплексі «Парк Свободи», національний гімн України. Сьогодні цей гімн є одним з глобальних символів свободи», — заявив міністр у промові під час урочистого відкриття.
Андрій Сибіга зауважив, що асоціація виключно Росії з радянською допомогою народам Африки у їхній боротьбі проти колоніалізму є несправедливою. Він нагадав, що допомога СРСР була колективним зусиллям, яке включало в себе зокрема і внесок українців.
«Росія не має права монополізувати памʼять про підтримку африканських визвольних рухів у радянські часи. Адже значну частину підтримки СРСР надавали українці. Українські дипломати боролися проти апартеїду в ООН. Українські інженери будували інфраструктуру в країнах Африки. Африканські борці за незалежність проходили тренування на українській землі, зокрема поблизу Одеси та Сімферополя. Сьогоднішня подія є кроком на шляху до відновлення справедливого ставлення до українського внеску», — заявив він.
Пані посол України в ПАР Любов Абравітова в своєму виступі відзначила важливість події та висловила вдячність керівництву меморіалу «Парк Свободи» за сприяння у відкриті меморіальної таблички Геннадія Удовенка. В церемонії також взяли участь представники іноземного дипкорпусу в Преторії, посли іноземних держав у ПАР.