Розвиток взаємовигідних відносин з країнами Африки, Азії, Близького Сходу та Латинської Америки є важливою частиною стратегії нових горизонтів, яка покликана просувати національні інтереси України в усіх куточках світу, зробити зовнішню політику нашої держави справді глобальною.
Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів під час брифінгу для українських ЗМІ у вівторок, 18 жовтня.
«Мій пріоритет як міністра закордонних справ — не лише працювати так, щоб в Україні було більше зброї для оборони, а й шукати нові можливості для просування національних інтересів України в кожному куточку планети, в кожному регіоні», — заявив він.
Міністр переконаний, що країни Глобального півдня — Азії, Африки, Близького Сходу, Латинської Америки — це грандіозний нерозкритий потенціал для зміцнення глобальних позицій України, створення нових можливостей для українського бізнесу, розвитку політичної, економічної, освітньої, культурної співпраці, протидії впливу РФ.
У рамках цієї стратегії Дмитро Кулеба цього місяця здійснив перше в історії турне міністра закордонних справ України країнами Африки.
«Ви вже побачили перші, негайні результати африканського турне в голосуванні за історичну резолюцію Генасамблеї ООН, яку підтримали 143 держави. Включно з усіма чотирма країнами, які я відвідав: Сенегалом, Кот д’Івуаром, Ганою та Кенією. Але це лише той результат, який на поверхні. Під час турне вдалося домовитися про цілу низку конкретних речей», — повідомив міністр.
Дмитро Кулеба перерахував результати африканського турне, серед яких домовленість про візити до України Президента Сенегалу і міністерки закордонних справ Кот-д’Івуару, рішення про відкриття Посольства України в Ґані та розробку «дорожньої карти» розвитку українсько-ганійських відносин, низка бізнес-форумів, рішення про направлення івуарійської бізнес-делегації до України, низка меморандумів про взаєморозуміння між Радою експортерів та інвесторів при МЗС України та відповідними африканськими інституціями.
«Пріоритетні напрями практичної співпраці між Україною та країнами Африки включають сільське господарство та агропромисловість, машинобудування, цифрові та інформаційні технології, фармацевтику»,— підкреслив він.
На доручення Дмитра Кулеби турне африканськими країнами продовжує спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх, який вже відвідав Ефіопію, Мозамбік, Ботсвану, ПАР, а сьогодні відвідує Нігерію.
Паралельно активізується і міжпарламентська взаємодія України та країн Африки. з 11 по 16 жовтня делегація Верховної Ради на чолі з першим заступником Голови ВРУ Олександром Корнієнком взяла участь у 145-ій Асамблеї Міжпарламентського Союзу у Кігалі (Руанда). Члени делегації провели низку зустрічей з главами делегацій країн Африки. 14-15 жовтня Олександр Корнієнко здійснив візит до Мозамбіку, де зустрівся з Головою мозамбікського парламенту.
«Все це елементи однієї великої стратегії: Україна принципово переглядає характер українсько-африканських відносин та відкриває нові взаємовигідні можливості. Минулого року ми розробили на доручення Президента України Володимира Зеленського першу Африканську стратегію. Вона вже діє та приносить конкретні результати»,— заявив міністр.
Глава МЗС нагадав, що Президент провів цього року вже сімнадцять розмов з африканськими лідерами, а наступного року запланована перша велика конференція Україна-Африка.
«Стратегія нових горизонтів стосується не лише Африканського континенту. Ми також робимо історію в Латинській Америці та Азії. Влітку Президент Гватемали прибув з візитом до України — перший латиноамериканський лідер за 12 років. Днями я виступив перед дипломатичним корпусом Ґватемали на запрошення свого колеги Маріо Букаро Флореса. Вперше в історії міністр закордонних справ України став почесним гостем конференції послів країни Латинської Америки. Виступ перед дипломатичним корпусом вважається у дипломатії виявом найвищої поваги», — наголосив він.
Міністр також анонсував важливі новини на втілення Азійської стратегії та принципово новий рівень взаємодії України з регіоном.
«Я переконаний, що нова глобальна роль України — а ми цього року справді вийшли на новий рівень, здобули нову вагу України на міжнародній арені — передбачає і нову, справді глобальну зовнішню політику нашої держави. Тому ми продовжимо відкривати нові регіони та можливості. На мапі світу має не залишитися білих плям для України та українців»,— підкреслив він.
Насамкінець Дмитро Кулеба підкреслив, що для справжньої ізоляції держави-терориста Росії євроатлантичного простору недостатньо: «Ми задушимо їх всюди. На кожному континенті та в кожному куточку світу. Ми докладемо максимум зусиль, щоб не залишити їм кисню буквально ніде».