• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Еміне Джапарова: ЄС підтримує цілі Кримської платформи та активізує фінансову підтримку регіонам України, які межують з Кримом
Опубліковано 01 грудня 2021 року о 21:05

1 грудня у м.Брюссель (Бельгія) відбувся черговий, дев’ятий раунд неформальних консультацій Україна-ЄС з питань правових наслідків тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та м.Севастополь.

Перемовини відбулися на рівні вищих посадових осіб міністерств і відомств України та Європейської служби зовнішньої діяльності і Європейської Комісії.

До складу української делегації на чолі з першою заступницею міністра закордонних справ України Еміне Джапаровою увійшли постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич, заступниця міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Інна Драганчук, заступник міністра культури та інформаційної політики України Тарас Шевченко, заступниця міністра юстиції Валерія Коломієць, перший заступник керівника прокуратури АР Крим та міста Севастополя Віталій Секретар, голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Олена Богдан, заступник голови Державної служби морського та річкового транспорту України Анатолій Іванкевич, представники Міністерства закордонних справ та силових відомств. 

Сторони предметно обговорили увесь спектр питань, пов’язаних із тимчасовою окупацією Криму, зокрема загострення безпекової ситуації в Криму та в регіоні Чорного моря, європейську політику невизнання та санкційну політику ЄС щодо Криму, розвиток діяльності Кримської платформи та зусилля України з деокупації Кримського півострова, ситуацію з порушеннями міжнародного гуманітарного права окупаційною адміністрацією РФ, питання захисту прав людини на півострові. 

Еміне Джапарова детально поінформувала європейську сторону про агресивні дії Росії та її стратегію тиску на Україну, закликала мобілізувати підтримку нашої держави та сконцентрувати зусилля на тому, щоб стримати Росію від ескалації ситуації.

Українська делегація висловила вдячність за послідовність офіційного Брюсселя у питанні європейської політики невизнання та санкцій, а також  запропонувала конкретні шляхи актуалізації та посилення ефективності цих політик з огляду на кричущі порушення прав людини з боку російської окупаційної адміністрації в Криму.  Українська сторона закликала посилити санкції проти Росії, у тому числі використовуючи Глобальний санкційний режим ЄС за порушення прав людини. 

Українська делегація також привернула увагу до триваючого процесу насильницької зміни етнічного складу населення Криму, продовження окупаційною адміністрацією РФ протизаконної практики примусового призову до лав збройних сил РФ, відсутності доступу мешканців півострова до достовірних джерел інформації, позбавлення права навчатися рідними українською та кримськотатарською мовами, цілеспрямоване обмеження свободи віросповідання, переслідування журналістів та правозахисників, нехтування свободою слова та зібрань, руйнування на території українського Криму історичних пам’яток та незаконне переміщення об’єктів культурної спадщини тощо.

Сторони окремо обговорили розвиток подій у безпековій сфері, включаючи триваючу мілітаризацію тимчасово окупованих територій АР Крим та м.Севастополь. Учасники засудили цілеспрямовану діяльність РФ з перешкоджання вільному судноплавству в Чорному та Азовському морях, що створює додаткову напругу та дестабілізує ситуацію в морських портах України.   

Перша заступниця міністра наголосила, що українська сторона і надалі не залишитиме такі порушення без належної уваги. 

Делегація ЄС привітала успішне проведення установчого саміту Кримської Платформи 23 серпня 2021 року, яка стала важливим інструментом для співпраці міжнародних партнерів з питань деокупації Криму. Окремо було наголошено на готовності Євросоюзу брати активну участь в імплементації Декларації Кримської Платформи, у тому числі на майданчиках ключових міжнародних організацій. Важливим стало номінування стороною ЄС представників до мережі постійної та швидкої комунікації між представниками міністерств закордонних справ держав-учасниць Кримської Платформи. 

У ході консультацій сторони обговорили шляхи та інструменти подальшого залучення ЄС до роботи Кримської платформи. Еміне Джапарова, зокрема, повідомила про підготовку до проведення на початку 2022 року міжнародного заходу міністерського рівня в рамках Кримської платформи – Чорноморської безпекової конференції.

Крім того, вона зазначила, що Україна розробила концепції подальшої діяльності Кримської платформи за 5 пріоритетними напрямками, співголовувати на яких будуть спільно Україна та один або декілька іноземних учасників Кримської платфоми, а також ознайомила учасників консультацій з роботою Експертної мережі Платформи.

Делегація ЄС підкреслила незмінну позицію щодо дотримання та подальшого розвитку політики невизнання тимчасової окупації АР Крим та м. Севастополь, яку запроваджено починаючи з моменту окупації українського півострова. Окремо підкреслено, що протягом 2021 року Євросоюз засуджував триваючий процес призову окупаційною владою мешканців Криму до лав збройних сил Росії, затримання окупаційною владою кримськотатарських активістів, а також запроваджував обмежувальні заходи у зв’язку із проведення на окупації території Криму так званих виборів до законодавчого органу Росії. 

Під час консультацій сторони погодились із важливістю координації зусиль у протидії дезінформації, яка працює на окупаційну владу Криму. 

Відбувся обмін думками з питань розгляду судових позовів України проти Росії у міжнародних судах, покликаних відновити територіальну цілісність України в міжнародно визнаних кордонах.            

У рамках консультацій сторона ЄС висловила готовність активізувати фінансову підтримку регіонів України, наближених до тимчасово окупованого Криму, у тому числі регіон Приазов’я. 

Довідково: Консультації Україна-ЄС з питань правових наслідків тимчасової окупації АР Крим та м.Севастополь проводяться щорічно, починаючи з 2014 року.

Це один із ключових діалогових майданчиків Україна-ЄС, в рамках якого обговорюється широке коло питань, пов’язаних з тимчасовою окупацією Росією АР Крим та м.Севастополь.

Основними цілями консультацій є обговорення зі стороною ЄС актуальної інформації про заходи, що вживаються у контексті вирішення цілого спектру нагальних проблем внаслідок тимчасової окупації півострова, а також забезпечення координації й підвищення ефективності міжнародних зусиль для забезпечення дотримання політики невизнання спроби незаконної анексії АР Крим та м.Севастополь й протидії крокам РФ з підриву територіальної цілісності України.

Більше за темою
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux