У ситуації протистояння на нестабільному полі бою в часи, коли надання військової допомоги не завжди знаходить міжнародну підтримку, Україна постійно нагадує своїм партнерам про ключовий елемент: війська і боротьба України – це та лінія, яка відділяє Європу від амбіцій російського режиму Володимира Путіна. Це слова заступниці міністра закордонних справ України Ірини Боровець, яка підкреслює, що допомагати її країні - це "захищати мирне життя всіх європейців".
В інтерв’ю поважній чилійській газеті "Ель Меркуріо" Ірина Боровець наголосила на необхідності продовжувати допомогу Україні, яка зараз проходить "надзвичайно напружений етап", і стверджує, що Київ вважав би "цінною" відправку йому військ для стримування Росії. Пані Ірина також розповідає про відносини з Латинською Америкою і про плани України провести цього року саміт з країнами регіону.
- Україна проходить дуже складний етап у війні, коли росіяни, хоч і незначно, просуваються вперед, а українські сили зупинилися, зокрема після невдалого контрнаступу 2023 року. Як уряд України планує змінити цей сценарій?
- Панує загальне бачення, що 2023 рік не був для нас результативним, особливо на тлі дуже успішного 2022 року. В усіх були великі очікування від Збройних сил України минулого року, але цей, на перший погляд, невдалий контрнаступ затьмарив іншу історію успіху 2023, зокрема наші здобутки на морі. Ми звільнили західну частину Чорного моря та витіснили майже весь російський флот з території окупованого Криму. Таким чином ми забезпечили свободу навігації та функціонування нового морського торговельного коридору.
Із жовтня 2023 року Росія намагалася провести наступальну операцію, проте, незважаючи на всі зусилля, їхні війська не досягли якогось значного просування. Так, вони мають окремі тактичні успіхи, але втрачають багато людей та військової техніки. Тому у 2024 війна переходить у нову фазу: Росія значно посилила повітряні атаки міст України, вбиваючи цивільних осіб та безжально знищуючи цивільну інфраструктуру.
Найголовніше для нас – збереження життя наших громадян та воїнів на полі бою. Відповідно, ми сподіваємося незабаром отримати від наших партнерів вдосконалені системи протиповітряної оборони: мова йде перш за все про системи Patriot та SAMP/T, а також усі подальші пакети допомоги.
- Наскільки нестабільною є ситуація з допомогою Україні з боку Заходу, оскільки останнім часом Київ говорить саме про це?
- Ситуація на полі бою в Україні, яку ми постійно обговорюємо з нашими партнерами, дійсно критична. Фактично, можливість втрати значної території стає дуже реалістичною без отримання від них постійної та своєчасної підтримки. Ми вдячні за те, що допомога продовжує надходити, однак наполягаємо на пакетах конкретної підтримки.
- Ускладнення з відправкою допомоги повязані з пересторогами деяких країн Заходу, що вони можуть все більше втягуватися в війну. Зокрема, це підтверджує відмова Німеччини надати вам ракети Taurus. Чи є в України страх, що це ще більше ускладнить надсилання допомоги?
- Ми високо цінуємо підтримку, яку надає Німеччина, і сподіваємося, що в рамках внутрішньополітичного процесу країна прийме позитивне рішення стосовно нашого запиту на отримання ракет Taurus.
Щодо допомоги з боку Заходу, то загалом наші партнери дійсно розуміють, що мета Путіна – це не лише знищення України і відновлення впливу колишнього Радянського Союзу та Російської імперії, але що він піде далі, тому я не вірю, що в Європі є лідери, які досі цього не усвідомлюють. Усі наші партнери також бачать, що Збройні сили України – це єдина перепона, яка стримує рух російських військ до ЄС. Саме тому допомога українцям захищати свій дім означає захист мирного життя всіх європейців.
Помітно, що наші партнери докладають зусиль для посилення своєї підтримки. Водночас, кожна допомога повинна бути практичною та дуже своєчасною, оскільки ми платимо дуже високу ціну за затримку із прийняттям певних рішень.
- Як ви бачите виборчі процеси, які можуть вплинути на рішення щодо допомоги Україні, такі як вибори до Європарламенту або президентські вибори у США?
- Постійна підтримка ЄС є ключовим фактором для того, щоб Україна встояла і перемогла у війні, тому ми будемо дуже ретельно стежити за виборами до Європейського парламенту у червні. Незважаючи на прогнози, згідно з якими популістські партії правого та лівого спрямування можуть отримати трішки більше балів, ми вважаємо, що традиційні політичні сили здобудуть більшість місць, ми продовжимо співпрацювати з ЄС.
Ми також дуже уважно слідкуємо за кампанією президентських виборів у Сполучених Штатах Америки, оскільки багато залежить від ролі США як найбільшого постачальника критично важливої допомоги Україні. Разом з тим, найважливіше, що сьогодні ми маємо приголомшливу двопартійну та двопалатну підтримку у США, і незалежно від того, який кандидат переможе, або яка партія матиме більшість у Конгресі, стратегічне партнерство між Сполученими Штатами та Україною безсумнівно продовжиться.
- Щодо втягування західних країн у війну, останнім часом президент Франції Еммануель Макрон порушив питання можливої відправки військ заходу до України. Чи просив Київ про це своїх партнерів?
Ми підтримуємо все, що допоможе нам зупинити збройну агресію Росії та відновити нашу територіальну цілісність, а також забезпечити повний, справедливий і тривалий мир. Саме тому ми вітаємо всі ініціативи, які так чи інакше наближають Україну до перемоги. Відповідно, будь-яка форма допомоги, включаючи розміщення військових підрозділів на території України, є не лише цінною, а й життєво необхідною, оскільки така підтримка може посилити наші оборонні можливості та стати важливим засобом стримування подальшої російської агресії.
- Окрім Європи та США, Україна також надсилала свої сигнали про пошук підтримки до інших частин світу, зокрема і Латинської Америки. Чого ви очікуєте від нашого регіону?
- Ми працюємо над зміцненням зв'язків з країнами Латинської Америки та Карибського басейну. Розуміємо, що маємо належним чином розвивати відносини з усіма країнами і зважати на них, оскільки як тільки почалася агресія, нам відразу ж знадобилася допомога світу, особливо в рамках міжнародних організацій. Це дуже серйозно, і тому ми в МЗС України розробили першу стратегію розвитку якісних відносин з країнами Латинської Америки та Карибського басейну.
Стратегія окреслить нам чіткий напрямок руху. Війна в Україні підриває основи глобальної безпеки, існуючу архітектуру та міжнародне право, і з цим згодна більшість країн Латинської Америки, що підтверджується підтримкою відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН. Від цих країн ми потребуємо саме постійної підтримки.
"Ми високо цінуємо непохитну підтримку України Президентом Боричем та Чилі, і проводимо активний діалог між нашими лідерами. Ми можемо розраховувати на постійне сприяння з боку Чилі".
- Потужним голосом засудження Росії та підтримки України в нашому регіоні є уряд Чилі на чолі з Габріелем Боричем, з яким Президент Володимир Зеленський навіть обговорював ідею проведення саміту Україна-Латинська Америка. Наскільки важливо мати таку підтримку в регіоні, та як втілюється ідея проведення саміту?
- Ми високо цінуємо непохитну підтримку України Президентом Боричем та Чилі, і проводимо активний діалог між нашими лідерами. Ми можемо розраховувати на постійне сприяння з боку Чилі.
Щодо ініціативи Президента України Володимира Зеленського організувати саміт Україна-Латинська Америка, ми вважаємо, що є значний потенціал для розвитку нашого співробітництва в багатьох галузях. Саміт дасть можливість лідерам латиноамериканських країн почути особисто від нашого Президента про боротьбу за свободу України. Водночас, ми не хочемо присвячувати цей саміт лише темі російської агресії, тому готові обговорити наше майбутнє, нашу можливу співпрацю та додаткову цінність України для регіону.
Зараз ведеться робота над форматами, часом та можливим місцем організації Саміту, хоча про досягнуті домовленості говорити ще занадто рано. Водночас, ми працюємо над тим, щоб провести його цього року.