• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
Спільна заява міністрів закордонних справ Естонії, Фінляндії, Ісландії, Латвії, Литви, Норвегії, Швеції та України
Опубліковано 28 листопада 2022 року о 20:15

Ми, міністри закордонних справ Естонії, Фінляндії, Ісландії, Латвії, Литви, Норвегії, Швеції та України, рішуче засуджуємо агресивну війну Росії проти України, яка завдала величезних страждань українському народові. Це також підірвало безпеку та стабільність у Європі та є серйозним нападом на заснований на правилах міжнародний порядок.

Ми повністю солідарні з Україною. Ми ніколи не визнаємо незаконну спробу анексії територій України, включно з Кримом. Ми підтверджуємо наші спільні зусилля щодо подальшого зміцнення діяльності в рамках Міжнародної Кримської платформи, спрямованої на досягнення деокупації Криму. Україна має невід’ємне право на самооборону для забезпечення своєї незалежності та суверенітету та відновлення своєї територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів. Росія має припинити агресію та вивести війська з усієї території України.

З початку повномасштабного вторгнення Росії країни Північної Європи та Балтії надали значну політичну, економічну, військову та гуманітарну підтримку Україні. Ми продовжуватимемо працювати разом над наданням політичної та практичної підтримки для забезпечення спроможності України захистити свою незалежність і територіальну цілісність.

Агресія Росії завдала народу України величезних страждань. Це спровокувало гуманітарну катастрофу, а кілька мільйонів людей стали вимушеними переселенцями. Відповідальність за це несе лише Росія. Держави, які свідомо допомагають або надають сприяння іншій державі у вчиненні міжнародно-протиправних дій, несуть за це міжнародну відповідальність. Ми рішуче засуджуємо напади Росії на цивільне населення та критичну інфраструктуру, зокрема об’єкти енергетичної інфраструктури, що мають на меті терор проти цивільного населення. Ці напади на цивільне населення є воєнним злочином. Росія має негайно припинити ці дії. Ми вважаємо важливим продовжувати надавати міжнародну підтримку, спрямовану на вдосконалення можливостей протиповітряної оборони України, що дозволить захистити цивільну інфраструктуру країни від нелюдських нападів Росії.

Ми закликаємо Російську Федерацію виконати свої зобов'язання відповідно до міжнародного гуманітарного права. Ми закликаємо Росію звільнити українських цивільних осіб, незаконно депортованих і затриманих під політичним приводом, а також тих, хто був взятий у заручники під час повномасштабного вторгнення в Україну. Ми наголошуємо на необхідності забезпечення гуманітарного доступу для захисту життя, прав і гідності жертв збройних конфліктів відповідно до міжнародного гуманітарного права. У зв’язку з цим має бути забезпечений доступ гуманітарних організацій до тих, хто цього потребує.

Ми рішуче відкидаємо безвідповідальну та дуже провокаційну риторику Росії щодо ядерної зброї. Ми жорстко засуджуємо триваючу окупацію Запорізької атомної електростанції та постійні напади на цивільні ядерні об’єкти в Україні. Ці напади є грубим порушенням міжнародного права та становлять пряму загрозу ядерній безпеці.

Ми погоджуємося з необхідністю продовжувати накладати економічні витрати на Росію та інші країни, фізичних чи юридичних осіб, які підтримують агресивну війну Москви. Ми знову наголошуємо на необхідності посилення санкцій проти Росії та забезпечення жорсткості та ефективності цих заходів. Основні доходи Росії від експорту повинні бути припинені, щоб унеможливити фінансування її війни проти України. Ми маємо продовжувати підвищувати ціну для Росії, поки останній російський солдат не покине міжнародно визнану територію України і поки не припиниться російська агресія.

Наголошуємо на важливості обмеження видачі шенгенських і національних віз громадянам Росії для в’їзду в Європейський Союз.

Страждання, завдані Росією українському народу, є безпрецедентними, і ми вітаємо зусилля щодо забезпечення повної відповідальності осіб, винних у злочині агресії проти України, а також осіб, які вчинили воєнні злочини та інші звірства під час війни. Суверенітет і рівноправність усіх держав будуть під загрозою, якщо ми не дамо рішучої відповіді на агресію Росії. Ми підтримуємо наявні зусилля з метою притягнення винних до відповідальності та з зацікавленістю відзначаємо дискусію щодо створення міжнародного трибуналу для злочину агресії, який є джерелом усіх інших звірств, скоєних під час агресії в Україні.

Ми зобов’язуємося надавати подальшу гуманітарну допомогу та підтримувати зусилля України щодо підготовки до зими, зокрема щодо відновлення енергетичної інфраструктури України. Паралельно ми продовжуватимемо зусилля для підтримки відновлення зруйнованої української інфраструктури. Ми закликаємо міжнародне співтовариство підтримати відбудову України, включно з пошуком шляхів зробити це за кошти Росії. Ми нагадуємо про Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН від 14 листопада 2022 року ES-11/6 «Сприяння відшкодуванню та репараціям за агресію проти України», яка визначила потребу в необхідності створення міжнародного механізму відшкодування збитків, що виникли внаслідок міжнародно-протиправних дій Російської Федерації в, або проти України.

Сильна, незалежна та процвітаюча Україна є важливою для майбутнього європейської безпеки. Жертва українського народу за свій європейський вибір є безпрецедентною. Ми підтверджуємо нашу спільну прихильність і непохитну підтримку європейської інтеграції України та високо оцінюємо рішучість України забезпечити прогрес у здійсненні реформ, необхідних для подальших кроків у процесі її приєднанні до ЄС. Ми шукатимемо способи для зміцнення нашого партнерства з Україною на шляху до досягнення її євроатлантичних прагнень. Ми знову наголошуємо на суверенному праві кожної країни обирати власні заходи безпеки.

Ми докладатимемо послідовних зусиль для підтримки належного функціонування та подальшого розширення Чорноморської зернової ініціативи та програми «Нове зерно з України», щоб допомогти країнам, які цього потребують.

Ми висловлюємо готовність підтримувати бізнес у інвестуванні в Україну та продовжувати чинні заходів з лібералізації торгівлі з Україною. Ми готові й надалі посилювати допомогу, пов’язану з торгівлею.

Ми погоджуємося з необхідністю активізувати співпрацю у сфері кібербезпеки, цифровізації, протидії дезінформації та різним видам гібридних загроз.

Це є частиною нашої колективної відповідальності за те, щоб справедливість, права людини та міжнародне право перемогли. Ми будемо продовжувати нашу тісну співпрацю в забезпеченні сильної політичної, фінансової та військової допомоги Україні стільки, скільки це буде потрібно. Ми повторюємо нашу вимогу щодо негайного припинення військової агресії проти України з боку Російської Федерації, а також повного, негайного та безумовного виведення її сил і військової техніки з території України.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux