13 жовтня Генеральна Асамблея ООН переобрала Україну до складу Ради ООН з прав людини (РПЛ) з мандатом на 2021-2023 роки, що підтвердило авторитет нашої держави у головному правозахисному органі ООН.
Як держава-засновниця ООН Україна є відданою принципам і цілям Статуту ООН та Загальній декларації прав людини. Від самого початку ми підтримали заснування в 2006 році Ради ООН з прав людини та увійшли до її першого членського складу. Україна переконана, що Рада має надалі розвивати права людини шляхом забезпечення універсальності, об’єктивності та неупередженості розгляду проблем у цій сфері.
Україна вважає, що сталий міжнародний мир і безпека не можуть бути досягнуті у відриві від забезпечення прав і свобод людини. Починаючи з 2010 року, за ініціативи України консенсусом схвалюються резолюції РПЛ під назвою «Роль превенції у розвитку та захисті прав людини».
Рада здійснює сьогодні виконання свого надважливого мандату у безпрецедентних умовах, коли світ продовжує стикатися із масовими порушеннями прав людини, спричиненими свавільним тлумаченням та ігноруванням Статуту ООН та всіх інших міжнародно-правових зобов’язань. На порядку денному залишаються припинення багаторічного страждання цивільного населення у збройному конфлікті у Сирії, а також масових порушень основоположних прав і свобод у Білорусі внаслідок ігнорування волі більшості населення країни.
Порушення міжнародного права шляхом здійснення збройної агресії та тимчасової окупації мають наслідком, зокрема, широкомасштабний наступ на права людини та міжнародне гуманітарне право на окупованих територіях України.
Відтак, з усією відповідальністю виконуватимемо зобов’язання перед власним народом – перед тими, хто страждає сьогодні від російської окупації на Кримському півострові та окремих районах Донецької і Луганської областей. На постійній основі порушуватимемо перед Радою проблематику російської агресії, привертатимемо увагу до злочинів і грубих порушень прав людини, які чинить РФ як держава-окупант, працюватимемо над більш активним залученням РПЛ, її спеціальних процедур, УВКПЛ, договірних органів у галузі прав людини для припинення порушень прав людини та полегшення долі незаконно ув’язнених Росією українських громадян. І надалі докладатимемо зусиль для наповнення Кримської платформи правозахисним компонентом.
Як відповідальний партнер у міжнародних відносинах Україна надає особливого значення вимогам резолюції Генеральної Асамблеї ООН 60/251 щодо виборів членів Ради ООН з прав людини. Не може не викликати занепокоєння продовження потрапляння до складу Ради, у тому числі у результаті останніх виборів, держав, які здійснюють свідому політику придушення прав власних громадян, а деякі проводять неоімперську агресивну політику проти сусідніх держав та репресії місцевого населення на окупованих територіях.
Хоча сьогодні Рада за своїм складом все далі віддаляється від досягнення ідеалів, закладених лідерами держав у 2005 році, Україна залишатиметься відданою універсальному забезпеченню прав людини та готова й надалі наполегливо працювати спільно з партнерами задля того, щоб РПЛ змогла діяти ефективно в реалізації свого основного мандату – забезпеченні й захисті прав людини на глобальному рівні.