Вітаємо представлення Верховним комісаром ООН з прав людини проміжної доповіді Генерального секретаря ООН щодо ситуації з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та м.Севастополь і 39-ої періодичної доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні за період з 1 березня до 31 травня 2024 року.
Вперше з 2016 року, на виконання резолюції Генеральної Асамблеї ООН (78/221), доповідь Генерального секретаря ООН охоплює ситуацію з правами людини на всіх тимчасово окупованих територіях України, включаючи АРК та м.Севастополь.
На основі задокументованих фактів Генеральний секретар ООН дійшов висновку, що з моменту повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року і під час тимчасового контролю або окупації окремих районів Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей України, Російська Федерація вчиняла порушення міжнародного права прав людини і міжнародного гуманітарного права. Генеральний секретар ООН дійшов висновку, що у вказаних регіонах порушення були навіть більш серйозними, ніж у Криму, включаючи катування, жорстоке поводження, сексуальне насильство, свавільні затримання та страти без належного судового розгляду.
Звіт містить інформацію про застосування катувань до 108 цивільних затриманих, включаючи 34 випадки сексуального насильства. Також зафіксовано позасудові страти щонайменше 29 цивільних осіб. Документ зауважує, що ці порушення відбуваються в умовах загальної безкарності.
Ми підтримуємо заклик Генерального секретаря ООН до РФ дотримуватися міжнародних зобов’язань і наголошуємо на важливості притягнення Росії та її політичного і військового керівництва до відповідальності за воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні її збройними силами в Україні.
Звіт приділяє окрему увагу примусовому переміщенню цивільних осіб, включаючи дітей, та нав’язуванню їм російського громадянства. Закликаємо міжнародну спільноту посилити тиск на РФ для забезпечення ідентифікації та безпечного повернення незаконно депортованих дітей.
Під час засідання також було представлено 39-ту періодичну доповідь УВКПЛ щодо ситуації з правами людини в Україні. УВКПЛ зазначає, що збільшення інтенсивності атак російських збройних сил призвело до значних жертв серед цивільних людей та суттєвої шкоди інфраструктурі. Серед основних причин значної шкоди УВКПЛ визначило використання потужних авіаційних бомб і ракет у населених пунктах. Крім того, наземний наступ на Харківську область у травні та подальші атаки на Харків призвели до найбільшої середньомісячної кількості цивільних жертв майже за рік.
Окрему увагу приділено членам родин українських військовополонених і цивільних заручників з огляду на відмову Російської Федерації полоненим у регулярному спілкуванні із зовнішнім світом. Крім того, новий закон у Російській Федерації ще більше закріпив безкарність за порушення, вчинені збройними силами. В той же час, УВКПЛ позитивно відзначає вжиті за звітній період Урядом України заходи для покращення дотримання міжнародного права прав людини та гуманітарного права.
Вимагаємо від Російської Федерації забезпечити безперешкодний доступ УВКПЛ та іншим міжнародним і регіональним моніторинговим механізмам до тимчасово окупованих територій України, включаючи Крим, зокрема задля належного виконання Генеральним секретарем ООН відповідних резолюцій Генеральної Асамблеї ООН.