Повномасштабна агресія РФ проти України спричинила катастрофічні наслідки для дітей: численні вбивства та каліцтва, сексуальне насильство, руйнування навчальних та медичних закладів, масове викрадення та примусове утримування українських дітей з боку РФ – це жахливі злочини, які не можна виправдати.
Україна, як сторона основних міжнародно-правових інструментів у сфері прав дітей, вживає всіх можливих заходів для посилення захисту дітей, зокрема, шляхом співпраці зі Спеціальним представником Генерального секретаря ООН з питань дітей та збройних конфліктів та імплементації Спільного з ООН превентивного плану дій.
Україна вітає рішення Генерального секретаря ООН залишити збройні сили РФ та афілійовані з ними збройні формування в списку грубих порушників за вчинені ними вбивства та каліцтва дітей і атаки на школи та лікарні. РФ не лише не вжила відповідних превентивних заходів, а й значно збільшила інтенсивність обстрілів цивільної інфраструктури та густонаселених зон. Крім того, кремлівський режим продовжує злочинну практику примусового переміщення та депортації українських дітей та всіляко перешкоджає їх репатріації та возз’єднанню з рідними в Україні.
Схвально відзначаємо також, що, на відміну від минулого року, в цьогорічній доповіді ЗС РФ не категоризуються ООН як такі, що «вжили заходів з припинення порушень протягом звітного періоду».
Оскільки зазначена доповідь подана на розгляд Ради безпеки ООН, закликаємо держави-члени РБ дати їй належну оцінку та принципово і наполегливо вимагати від держави-агресора виконання у повному обсязі усіх її зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом та міжнародним правом прав людини, зокрема шляхом надання доступу ООН та іншим уповноваженим міжнародним організаціям до всіх тимчасово окупованих територій України і своєї території, а також негайного повернення усіх українських дітей, які примусово утримуються на території РФ, Білорусі чи тимчасово окупованих територіях України.
Україна закликає міжнародну спільноту продовжувати тиск на РФ з метою припинення її агресії проти України та негайного й безпечного повернення усіх незаконно утримуваних РФ українських дітей.
Довідково: Мандат Спецпредставника Генерального секретаря з питань дітей та збройних конфліктів, затверджений 13 резолюціями Ради Безпеки ООН, в яких визначено шість грубих порушень щодо дітей під час збройного конфлікту: вербування та використання дітей; вбивство та каліцтво дітей; сексуальне насильство над дітьми; напади на школи та лікарні; викрадення дітей; відмова в гуманітарному доступі.
За 2023 рік ООН верифікувало в Україні 938 грубих порушень проти 543 дітей. Окремо зазначається, що додатково були підтверджені 160 порушень, скоєних у 2022 році.
Минулого року рішення Генсека про «лістинг» ЗС РФ стало абсолютно безпрецедентним, адже за всю історію мандату ніколи регулярна армія члена Ради Безпеки ООН, тим більше - постійного члена, не потрапляла до цього «списку ганьби» (хоч варто зазначити, що РФ не є легітимним постійним членом РБ ООН, адже у 1991 р. вона окупувала місце СРСР).
Рішення про лістинг передбачає, що РФ зобов’язана розробити та виконати під контролем ООН план заходів (action plan), що є передумовою виключення зі списку.