• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Коментар МЗС України з нагоди Міжнародного дня корінних народів світу
Опубліковано 09 серпня 2020 року о 09:30

У 1994 р. Генеральна Асамблея ООН проголосила 9 серпня Міжнародним днем корінних народів світу, до яких, за даними ООН, належать 370 мільйонів осіб у 90 країнах.

В Україні корінними народами є кримські татари, караїми та кримчаки. Проблематика визначення їхнього статусу актуалізувалася з початком російської агресії. Вторгнення російських військ в Україну у лютому 2014 р. і триваюча окупація Криму істотно загострили проблему забезпечення прав кримськотатарського народу як корінного народу України.

У постанові №1140-VII «Про Заяву Верховної Ради України щодо гарантій прав кримськотатарського народу у складі Української держави» (від 20.03.2014) Україна гарантувала збереження і розвиток самобутності кримськотатарського народу як корінного народу. Визнано Меджліс кримськотатарського народу, виконавчий орган Курултаю кримськотатарського народу України, та Курултай як вищий представницький орган кримськотатарського народу. У згаданій постанові Верховна Рада України також доручила розробити проєкти законів, які визначать та закріплять статус кримськотатарського народу як корінного народу України. Відповідна нормотворча діяльність здійснюється з урахуванням низки чинників, насамперед безпекового характеру, зокрема, протиправних репресивних заходів окупаційної адміністрації Криму, спрямованих на придушення кримськотатарського руху опору окупації, серед яких - заборона діяльності Меджлісу кримськотатарського народу.

МЗС активно взаємодіє з ООН, ОБСЄ і РЄ відповідно до міжнародно-правових зобов’язань України, зокрема: за ратифікованими Україною Декларацією ООН про права корінних народів, Європейською конвенцією з прав людини, Європейською соціальною хартією, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права і Міжнародним пактом про соціальні, культурні та економічні права. Додаткові зусилля докладаються для визнання міжнародною спільнотою депортації кримських татар у 1944 р. геноцидом кримськотатарського народу. До очільників і представників іноземних країн доведено зміст постанови Верховної Ради України (від 11.05.2016) про звернення до ООН, Європарламенту, ПАРЄ, ПА ОБСЄ, ПА НАТО, світових лідерів та всіх членів міжнародного співтовариства щодо вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу та засудження порушень РФ прав і свобод кримськотатарського народу та звернення Меджлісу до парламентів та урядів держав-членів ООН «Про визнання геноциду кримськотатарського народу».

В умовах триваючої гібридної агресії Україна приділяє особливу увагу питанням формування та реалізації державної політики етнонаціональної єдності, захисту прав корінних народів та гармонізації міжнаціональних відносин. У цьому зв’язку актуалізується завдання розробки та прийняття нової редакції Закону України «Про національні меншини в Україні», розробки законопроектів «Про корінні народи», «Про статус кримськотатарського народу в Україні», «Про національно-територіальну автономію», а також прийняття нормативно-правових актів щодо вдосконалення фінансової підтримки з боку держави культурного розвитку корінних народів, до творення яких активно долучається МЗС.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux