• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
Відповіді на питання про правила перетину кордону і консульську допомогу
Опубліковано 18 травня 2020 року о 10:00

Відповіді на питання про правила перетину кордону і консульську допомогу

В умовах пандемії коронавірусу Україна, як і більшість країн у світі, закрила свої кордони для іноземців і припинила регулярне сполучення. МЗС України продовжує підтримувати громадян України, які наразі перебувають за кордоном. 

Подаємо відповіді на поширені питання.

1. Яку допомогу надають посольства і консульства громадянам, які “застрягли” за кордоном?

Закордонні дипломатичні установи України за дорученням міністра закордонних справ розгорнули програму «Захист». У рамках цієї програми посольства та генеральні консульства в усьому світі надають таку підтримку:

 • вирішують питання прострочених документів/дозволів/віз на перебування в іноземній країні;

 • співпрацюють з правоохоронними органами країни перебування для захисту законних інтересів громадян у разі їх порушення;

 • інформують про можливість повернення до України, переміщення до сусідніх з Україною країн або ближче до України для подальшого повернення додому;

 • інформують про зміни епідеміологічної ситуації в країні перебування, впровадження режимів надзвичайного стану тощо;

 • консультують щодо вирішення побутових питань та охорони вашого здоров’я (адреси та режим роботи продуктових магазинів, аптек, лікарень тощо);

 • опрацьовують з місцевою владою та бізнесом, готовими допомагати, питання тимчасового розміщення у спеціально виділених місцях (кампусах, соціальних закладах, школах тощо) тих наших громадян, які не мають засобів для існування та місця проживання;

 • налагоджують зв’язок українців, які вимушено залишаються на території іноземних держав і потребують допомоги, з громадськими організаціями та громадами українців, які готові допомагати.

2. Що робити, якщо я в скрутному становищі і потребую допомоги?

Залишайтесь на зв’язку з посольством або консульством у країні, де ви «застрягли». Повідомте дипломатів про те, якої саме допомоги ви потребуєте. 

Для полегшення комунікації посольства та консульства створили спеціальні спільноти та канали «Захист у (назва міста/країни)» у соціальних мережах і месенджерах, які працюють у країнах вашого перебування. У цих спільнотах налагоджують зв’язок українців, які вимушено залишаються на території іноземних держав і потребують допомоги, з громадськими організаціями та громадами українців, які готові допомагати.

3. Чи плануються додаткові спеціальні рейси для повернення громадян в Україну?

Уряд України продовжує шукати можливості, аби допомогти українським громадянам повернутися на Батьківщину.

Стежте за офіційними повідомленнями Міністерства інфраструктури та Державної прикордонної служби, щоб дізнаватися про нові логістичні можливості повернення до України.

Також рекомендуємо підтримувати зв'язок з посольством або консульством у країні, де ви «застрягли». Українські дипломати повідомляють про нові можливості, щойно вони з'являються. Переконайтеся, що ви зареєструвалися в системі “ДРУГ” і таким чином повідомили, що перебуваєте за кордоном.

4. Чи будуть здійснюватись рейси після 24 квітня?

Уряд України прийняв рішення про закриття кордонів і скасування регулярного сполучення до 24 квітня. Однак через пандемію коронавірусу ці терміни можуть переглядатися. 

Слідкуйте за офіційними повідомленнями Кабінету Міністрів України і підтримуйте зв'язок з авіакомпаніями, якщо ви вже придбали квитки на авіарейси.

5. Чи можу я повернутись в Україну автомобілем?

Так, ви можете на авто перетнути державний кордон України на в’їзд. Обов'язково перевірте, який пункт пропуску надає таку можливість, на сайті Держприкордонслужби.

Зверніть увагу, що всі громадяни, які повертаються з-за кордону, мають пройти обов’язкову обсервацію (ізоляцію протягом 14 днів після перетину державного кордону).

6. Чи можна повернутись в Україну пішки?

З 7 квітня державний кордон України можна перетнути лише на авто і лише у визначених пунктах пропуску. Пішки перетнути кордон не можна.

Докладніше щодо діючих пунктів пропуску – на сайті Держприкордонслужби.

Зверніть увагу, що всі громадяни, які повертаються з-за кордону, мають пройти обов’язкову обсервацію (ізоляцію протягом 14 днів після перетину державного кордону).

7. Чи можна планувати транзит через Білорусь?

Станом на 30 березня українські громадяни можуть планувати маршрут на Батьківщину через територію Білорусі.

До Білорусі ви можете дістатися літаком, а вже звідти – через автомобільні пункти пропуску. Вихід з аеропорту для громадян України дозволений. Громадським транспортом можна дістатися до міста або білорусько-українського кордону. Зверніть увагу, що:

- з Білорусі до України не можна дістатися літаком, поїздом чи автобусом – регулярне сполучення наразі припинено;

- транзит необхідно здійснити упродовж 48 годин;

- відкриті окремі пункти пропуску. Перевірити можна на інтерактивній карті Державної прикордонної служби України: https://dpsu.gov.ua/ua/map

- кордон України можна перетнути лише на авто;

В Україні не працює міжміське та міжобласне регулярне автобусне та залізничне сполучення.

Ситуація в режимі в'їзду в країни та транзитного проїзду іноземними країнами змінюється дуже динамічно. Тому радимо при плануванні поїздки встановити зв'язок з посольством України в Республіці Білорусь і стежити за оновленням інформації на офіційних сторінках (https://bit.ly/2y7eRTZ).

8. Як я можу дістатись свого дому з аеропорта «Бориспіль» або з пункту перетину кордону України? 

Для отримання інформації, як можна дістатись будь-якого пункту призначення всередині України, звертайтесь до Міністерства інфраструктури.

9. Чи потрібно мені проходити тестування та проходити обсервацію, коли я повертаюсь додому?

Стрімке поширення COVID-19 у світі змушує Уряд посилювати захисні заходи, аби надалі стримувати розвиток епідемії в Україні. 

Згідно із законодавством, особи, які перетинають державний кордон України, можуть обрати один з двох варіантів (постанова КМУ №211 від 11 березня 2020 р):

1. Госпіталізація до спеціалізованих обсерваторів (ізоляторів)

2. 14-денна самоізоляція за місцем проживанням для осіб, які погодились проходити її з використанням застосунку «Дій вдома».

Функціонал застосунку «Дій вдома»:

📍Підтвердження місця проходження самоізоляції з визначенням геолокації.

📍Фотопідтвердження перебування за місцем проходження самоізоляції.

📍Екстрений виклик на гарячу лінію МОЗ України.

📍Запланований функціонал для моніторингу розвитку симптомів.

Контроль дотримання самоізоляції з «Дій Вдома» відбувається за допомогою регулярних повідомлень у застосунку в довільні проміжки часу протягом дня та перевірки відповідності фотографії обличчя особи еталонній фотографії, зробленій під час встановлення мобільного застосунку, та геолокації мобільного телефона в момент фотографування. У разі отримання повідомлення громадянину необхідно протягом 15 хвилин за допомогою застосунку зробити фото свого обличчя на фоні навколишнього середовища, тому варто тримати свій смартфон завжди поруч. Повідомлення у нічний час турбувати не будуть.

Якщо особа обирає самоізоляцію з «Дій вдома», вона має підтвердити це рішення під час проходження паспортного контролю - спочатку сказавши свій номер телефону та адресу місця самоізоляції, після чого показавши відповідний екран застосунку працівнику Державної прикордонної служби.

Для вашої зручності рекомендуємо завантажити та авторизуватись у застосунку до прибуття на кордон.

Важливо: «Дій Вдома» можливо встановити лише на українські номери телефону (+380).

Докладніше про застосування додатку "Дій вдома" на сайті Кабінету міністрів України: 

https://www.kmu.gov.ua/news/yak-pracyuye-zastosunok-dij-vdoma 


10. Чи можна виїжджати за кордон з України?

Рішенням Уряду відправлення всіх пасажирських рейсів з України з туристичною метою заборонене з 24 березня. https://bit.ly/3bG3OzC  

Крім того, МЗС України наполегливо рекомендує громадянам України утриматись від будь-яких поїздок за кордон у зв’язку з пандемією коронавірусу. https://cutt.ly/5tmVQDe 

Просимо врахувати, що наразі багато країн на національному рівні запровадила комплекс суворих обмежувальних (карантинних) заходів, спрямованих на локалізацію вірусу, які триватимуть до повної стабілізації санітарно-епідеміологічної ситуації.

У разі наявності невідкладної потреби у виїзді за кордон це можна зробити через наявні пункти пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення. Для отримання інформації щодо режиму роботи таких пунктів пропуску необхідно заздалегідь звернутись до Державної прикордонної служби України.

11. Чи будуть випускати іноземних громадян або осіб без громадянства за межі України протягом усього періоду карантину?

Право на виїзд іноземних громадян або осіб без громадянства за межі України не обмежено. 

Водночас слід враховувати, що відповідними рішеннями Уряду деякі пункти пропуску через державний кордон, у тому числі пункти пропуску для здійснення регулярного пасажирського сполучення, тимчасово закрито. 

У разі потреби у виїзді за кордон це можна зробити через наявні пункти пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення. Для отримання інформації щодо режиму роботи таких пунктів пропуску рекомендуємо звернутись до Державної прикордонної служби України.

Для побудови маршруту можна скористатись відповідною картою на сайті Державної прикордонної служби України https://dpsu.gov.ua/ua/map, або інформацією за посиланням: https://dpsu.gov.ua/ua/De-mozhna-peretnuti-kordon-avtotransportom

Кожен іноземний громадянин має звернутись до посольства своєї країни в Україні та повідомити про свій намір виїхати за межі України та обґрунтувати таку потребу. 

12. Чи зможуть потрапити в Україну іноземці, які мають право на постійне або тимчасове проживання в Україні?

Іноземці, які мають право на постійне або тимчасове проживання в Україні, можуть в’їхати на територію України автотранспортом - так само, як і громадяни України.

13. Де шукати достовірну оперативну інформацію від МЗС?

Оперативні сторінки МЗС у соцмережах:

Спеціальний розділ на сайті: https://mfa.gov.ua/tag/koronavirus-covid-19 

Більше за темою
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux