12-13 лютого спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх перебував з робочим візитом в Королівстві Бельгія.
12 лютого у рамках візиту спеціальний представник Максим Субх взяв участь у засіданні Робочої групи Ради ЄС з питань Африки COAFR, до складу якої входять директори департаментів з питань співробітництва з Африкою зовнішньополітичних відомств держав-членів ЄС. Засідання відбулось під головуванням керуючого директора Європейської служби зовнішньої діяльності (ЄСЗД) з питань Африки Ріти Ларанжіньї.
У своєму виступі Максим Субх подякував за запрошення, відзначивши, що представник України вперше бере участь у такому заході. Український дипломат поінформував учасників засідання про підходи України до розбудови співпраці з Африкою та українські ініціативи, спрямовані на активізацію політичних контактів та практичного співробітництва з країнами континенту. Зокрема, відзначено відкриття нових восьми посольств в Африці та подальші плани щодо розширення дипломатичної присутності України у регіоні. Серед перспективних напрямів для розвитку співпраці України з Африкою Максим Субх окремо зазначив продовольчу безпеку, енергетику, ІТ та гуманітарно-освітню сферу.
Особливу увагу в ході дискусії приділен обговоренню можливостей поглиблення співпраці між Україною та африканськими партнерами за підтримки Європейського Союзу, який відіграє значну роль у сприянні сталому розвитку та стабільності в Африці. За словами Максима Субха, співпраця між Україною та ЄС може створити додаткові можливості для розвитку взаємовигідного партнерства з африканськими країнами.
Учасники зустрічі наголосили на важливості врахування пріоритетів Африки та підтримки порядку денного Африканського Союзу 2063, який спрямований на інклюзивний сталий соціально-економічний розвиток континенту.
Крім того, у ході засідання відбувся обмін думками щодо стратегічної взаємодії України з Африкою на тлі загарбницької війни Росії проти України. Окрему увагу у цьому контексті було приділено співпраці на міжнародних майданчиках, насамперед ООН. Також була підкреслена важливість протидії російській пропаганді та успішної реалізації спільних ініціатив, які сприятимуть економічному розвитку країн континенту.
Максим Субх висловив готовність української сторони до продовження активного діалогу з ЄС і державами-членами щодо співробітництва з країнами Африки.
У цей же день спеціальний представник провів плідні зустрічі зі спеціальним представником Бельгії з питань України Яном Де Пау, спеціальним представником Бельгії з питань країн регіону Африканських Великих Озер Філіпом Броншеном, Спеціальним представником Бельгії з питань країн регіону Сахель Сібіл Де Картьє, генеральним директором з двосторонніх питань МЗС Бельгії Біргіт Стівенс, директором департаменту Близького Сходу та Північної Африки МЗС Бельгії Франсуа Корне Дельзіусом, керівником відділу двосторонніх відносин департаменту стратегії Міністерства оборони Бельгії лейтенантом Рейнером Віллемсеном, директором з операційних питань федерального агентства розвитку Бельгії Enabel Свеном Хусенсом та директором науково-дослідного відділу Африки інституту Egmont Ніною Вілен.
Бельгійська сторона надала детальну інформацію про дипломатичну представленість Бельгії в Африці, специфіку роботи та діяльність з питань розвитку гуманітарного співробітництва у відповідних регіонах континенту. Окрема увага була приділена безпековій ситуації у певних країнах Африки.
У свою чергу Максим Субх поінформував про розширення дипломатичної присутності України в Африці та наголосив на важливості стабілізації безпекової ситуації та відновлення миру в регіонах Сахелю та Великих Африканських Озер. Спеціальний представник також звернув увагу на основні напрями співробітництва України з державами Африки та гуманітарні ініціативи України, направлені на допомогу країнам континенту. Окремо Максим Субх подякував Бельгії за підтримку України як на двосторонньому, так і на багатосторонньому рівнях.
13 лютого Максим Субх провів консультації із заступником керуючого директора з питань Африки ЄСЗД Метью Браянсом. У консультаціях зі сторони ЄС взяли участь представники профільних департаментів ЄСЗД та Європейської Комісії.
Максим Субх подякував за підтримку стороною ЄС українських ініціатив у рамках ООН, зокрема у процесі підготовки резолюції ГА ООН з нагоди третіх роковин повномасштабного вторгнення РФ в Україну та висловив сподівання на подальшу активну роль ЄС у міжнародних зусиллях задля досягнення всеосяжного, справедливого та сталого миру для України.
У ході консультацій сторони обговорили актуальні питання відносин України з Африкою та сприяння з боку ЄС у розбудові політичного діалогу і партнерства з країнами регіону. Відбувся обмін думками щодо координації спільних зусиль України та ЄС на міжнародних та регіональних майданчиках. Детально обговорено подальшу реалізацію ініціатив «Grain from Ukraine» та «Food from Ukraine» та залучення підтримки з боку ЄС. Окрему увагу сторони приділили спільним заходам з протидії російській пропаганді та дезінформації у країнах Африки.
Крім того, сторони розглянули можливості потенційної співпраці у рамках реалізації ініціативи ЄС Global Gateway.
Проведені консультації засвідчили спільність підходів України та ЄС до розбудови співробітництва з країнами Африки, враховуючи інтереси регіону щодо сталого соціально-економічного розвитку, зміцнення миру та стабільності, а також поваги до міжнародного права. Досягнуто домовленості зробити такий формат консультацій між Україною та ЄС регулярним.
Також у цей день вперше відбулася зустріч у форматі «Chatham House Rules» спеціального представника України з питань Близького Сходу та Африки з послами африканських держав, акредитованими у Бельгії.
У ході діалогу Максим Субх наголосив на необхідності посилення політичного діалогу між країнами Африки та Україною, зокрема у форматі можливого проведення саміту Україна-Африка. Він детально поінформував співрозмовників про відкриття нових дипломатичних установ України на континенті та поточну безпекову ситуацію в Україні у контексті протистояння повномасштабній збройній агресії Росії. Під час зустрічі український дипломат також торкнувся історичного контексту залученості України до допомоги африканським державам в їх активному соціально-економічному розвитку.
Спеціальний представник закликав представників Африканських країн до підтримки майбутньої резолюції ООН щодо засудження російської агресії та припинення війни.
Разом з цим, обговорено внесок України у продовольчу безпеку країн Африки в рамках гуманітарних ініціатив «Grain from Ukraine» та «Food from Ukraine», просування справедливого, стійкого та довготривалого миру для України на основі спільних цінностей та Статуту ООН, опрацювання можливості створення продовольчих хабів в окремих країнах Африки, а також перспективу співпраці в економічній, торговельній, аграрній, освітній, медичній та IT сферах. Окремо наголошено на занепокоєнні України у зв’язку із загостренням військових дій у ДР Конго та засудженні порушення територіальної цілісності та суверенітету ДРК.
На завершення Максим Субх підкреслив зацікавленість України в інтенсифікації діалогу з країнами Африки, зокрема в рамах розвитку міжлюдських контактів і культурного співробітництва. Спеціальний представник зазначив, що Україна розглядає країни Африки як справжніх надійних партнерів.