Заступниця міністра Мар’яна Беца взяла участь у засіданні Постійної ради ОБСЄ як спеціальний гість Головування Фінляндії в ОБСЄ.
Вшановуючи внесок кожного народу у знищення нацизму у Другій світовій війні, Мар’яна Беца засудила спроби Москви вкрасти спільну пам'ять, привласнити колективну перемогу та маніпулювати історією для своїх злочинних інтересів.
«Це верх лицемірства для держави, яка активно веде загарбницьку війну, апелювати до пам'яті про Другу світову війну для досягнення своїх неоімперських цілей. Взявши на озброєння мову анти-нацизму, Росія прагне виправдати власні воєнні злочини та злочини проти людяності», - наголосила українська дипломатка.
Нагадавши про жорстоке вбивство української журналістки Вікторії Рощиної, посилення ракетного терору проти мирних міст, депортацію дітей, утримання цивільних заручників та масові страти військовополонених, заступниця міністра підкреслила, що російська армія вчинила і продовжує чинити звірства в Україні в масштабах, небачених в Європі з часів Другої світової війни.
«Нинішній рашизм віддзеркалює найтемніші явища 20-го століття - від культу вождя до геноциду та мілітаризованої пропаганди. Російська версія нісенітниць про «історичні землі» та «єдиний народ» щодня приносить смерті та страждання в Україну. Вбиваючи невинних, Москва культивує збочену ідеологію «великої перемоги», щоб мобілізувати ще більше людей для своєї загарбницької війни проти України» - підкреслила Мар’яна Беца.
Українська дипломатка привернула увагу до посилення зв’язків між Росією, Північною Кореєю та Іраном, що ґрунтується на спільному прагненні кинути виклик існуючому правопорядку та на тотальній зневазі до людського життя.
Заступниця міністра підкреслила, що, попри дипломатичні зусилля під проводом США, Росія лише посилює ракетний терор проти України, що свідчить про нещирість Москви стосовно мирного врегулювання.
«Однак, незважаючи на звірства Росії, є багато способів примусити Москву до справедливого і тривалого миру» – наголосила Мар’яна Беца.
Заступниця міністра закликала до посилення санкційного тиску проти держави-агресора, зміцнення Збройних сил України, надання Україні надійних гарантій безпеки, прискорення постачання нашій державі систем протиповітряної оборони.
Окремо наголосила на гарантуванні поваги до суверенітету й територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів, а також невід'ємного права України обирати своє майбутнє, зокрема бути членом альянсів, що є фундаментальними принципами європейської безпеки та сталого миру.
«У цей День пам'яті ми закликаємо держави-учасниці ОБСЄ подвоїти наші спільні зусилля для захисту основоположних принципів, закріплених у Гельсінському заключному акті, та для забезпечення справедливості, відповідальності та тривалого миру в Україні та за її межами» - наголосила українська дипломатка.
Мар’яна Беца також нагадала про Нюрнберзький процес, закликавши підтримати діяльність Спеціального трибуналу щодо російської агресії з метою забезпечення відповідальності та відновлення справедливості.
У відповідь делегації держав-учасниць ОБСЄ запевнили у непохитній підтримці суверенітету та територіальної цілісності нашої держави у межах міжнародно визнаних кордонів, наголосили на готовності й надалі надавати всесторонню допомогу для відновлення справедливого миру в Україні та Європі.
У ході зустрічі з Директоркою Центру попередження конфліктів ОБСЄ Кейт Фірон, обговорено практичну допомогу нашій державі для подолання наслідків загарбницької війни Росії. Мар’яна Беца висловила вдячність за започаткування проєкту щодо розслідування злочинів, пов'язаних з дітьми, які зникли безвісти за особливих обставин.
У рамках перебування у Відні заступниця міністра провела окрему зустріч з українською громадою та дала інтерв’ю низці іноземних та українських ЗМІ.