10 липня, у рамках свого візиту до Ради Європи, заступниця міністра закордонних справ України Мар’яна Беца взяла участь у виїзному засіданні Комітету міністрів Ради Європи «Просування справедливості та відповідальності в Україні».
Захід відбувся під егідою Мальтійського головування та об’єднав послів держав-членів і спостерігачів Ради Європи з метою консолідації політичної волі та визначення подальших кроків щодо притягнення Російської Федерації до відповідальності за злочин агресії проти України.
У своєму виступі Мар’яна Беца наголосила: «Справедливість для України — це не лише юридичний, а й моральний обов’язок демократичного світу. Створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії — безпрецедентний крок з часів Нюрнберга. Ми повинні зробити все, щоб трибунал якнайшвидше запрацював і винні були притягнуті до відповідальності. Бо кожен день безкарності — це новий день страждань для України і виклик для міжнародного правопорядку».
Заступниця міністра наголосила на необхідності переходу до конкретних результатів: реальних обвинувачень, реальних вироків, реальної справедливості. Дипломатка також закликала посилити координацію зусиль між державами та міжнародними структурами, аби забезпечити повноцінну реалізацію трибуналу та майбутньої компенсаційної архітектури.
Зі свого боку, директор Департаменту міжнародного права МЗС України Антон Кориневич у своєму онлайн виступі на заході підкреслив: «Вкрай важливо зберегти імпульс, отриманий завдяки нещодавньому підписанню Президентом України Володимиром Зеленським і Генеральним секретарем РЄ Аленом Берсе двосторонньої угоди про Спеціальний трибунал. Тепер ми повинні швидко рухатися до укладення Розширеної часткової угоди у рамках Ради Європи. Широка участь держав-членів і не членів Ради Європи буде ключовою для забезпечення легітимності, оперативної ефективності та довгострокового впливу трибуналу».
Антон Кориневич підкреслив, що трибунал має не лише політичну, а й фундаментальну правову значимість — як інструмент притягнення до відповідальності вищого керівництва держави-агресора.
У рамках візиту заступниця міністра Мар’яна Беца також провела зустріч із представниками української громади міста Страсбург. До зустрічі долучилися чотири активні асоціації: SAU – Support Action Ukraine, MICT, PROMO-Ukraїna та Tournesole.
Мар’яна Беца подякувала громадам за їхню активну позицію та непохитну підтримку: «Робота української громади за кордоном є надзвичайно важливою. Ви допомагаєте посилювати тиск на державу-агресора, формувати міжнародну солідарність і просувати ідею справедливості. Ваш голос — потужна зброя у боротьбі за правду».