1-3 серпня заступник міністра закордонних справ України Микола Точицький бере участь у відкритті 10-ї Оглядової конференції Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ОК ДНЯЗ), яка проходитиме у Нью-Йорку в період з 1 до 26 серпня.
Довідково: ОК ДНЯЗ - міжнародний інструмент, що є основою глобальної системи протидії неконтрольованому розповсюдженню та використанню ядерної зброї, а також сприяння мирному використанню атомної енергії.
Цього року в роботі ОК ДНЯЗ беруть участь представники 191 країни світу. На сегменті високого рівня заходу виступили, зокрема, прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда, державний секретар США Ентоні Блінкен, президент Швейцарії Ігнаціо Кассіс, міністр у справах Європи Співдружності Великої Британії Грем Стюарт, міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок та ін. На заході також присутні представники МАГАТЕ та низки профільних неурядових організацій.
Серед ключових питань, що розглядаються – виклики запровадженому ДНЯЗ режиму нерозповсюдження ядерної зброї у зв’язку зі збройною агресією Росії проти України.
Значна кількість делегацій, зокрема країн ЄС, а також США, Великої Британії, Канади, Японії, Австралії, Гватемали, жорстко засудили російське військове вторгнення та погрози з боку Російської Федерації щодо застосування ядерної зброї, обстріли і захоплення українських ядерних об’єктів. Особливу увагу приділяється окупації Росією найбільшої в Європі - Запорізької атомної електростанції.
Глава делегації України М.Точицький у своєму виступі привернув увагу до погроз з боку Кремля щодо використання ядерної зброї, які супроводжуються відповідними закликами з боку російських державних ЗМІ. Так, М.Точицький наголосив, що на сьогодні росія, як ядерна держава, грубо порушила усі три «стовпи» ДНЯЗ – щодо ядерного роззброєння (через неспровокований розвиток потенціалу для завдання ядерних ударів), ядерного нерозповсюдження (через розширення географії розгортання ядерної зброї у зв’язку з окупацією Криму) і мирного використання атомної енергії (через захоплення українських ядерних об’єктів). При цьому акцентовано на першому в історії факті перетворення цивільних ядерних об’єктів у військові цілі та плацдарм для російської армії. Заступник міністра зауважив, що світ зіштовхнувся з проявами ядерного тероризму, що спонсорується ядерною державою. Він наголосив на необхідності вжиття дієвих спільних заходів з метою уникнення глобальної атомної катастрофи, серед яких – закриття повітряного простору над українськими атомними станціями, надання нашій державі систем протиповітряної оборони, притягнення країни-агресора до відповідальності за її злочинну діяльність.
Обговорення проблематики українських ядерних об’єктів в умовах російської війни продовжилося 2 серпня під час організованого українською стороною (спільно з Польщею, Естонією, Латвією, Канадою, Болгарією і Гватемалою) тематичного заходу «Ситуація у сфері ядерної безпеки і захищеності в Україні: загрози міжнародній безпеці у зв’язку із захопленням Російською Федерацією ядерних об’єктів України».
Значна кількість делегацій, які взяли участь у заході на високому рівні, висловила підтримку Україні та засудила брутальну діяльність російської сторони, пов’язану з обстрілами і захопленням ядерних об’єктів на нашій території, насамперед Запорізької АЕС. Окремо наголошувалося на небезпеці таких дій і ризику провокування ядерної катастрофи глобального масштабу, а також необхідності негайного припинення Росією вказаної діяльності.
Крім того, під час перебування в Нью-Йорку заступник міністра закордонних справ України Микола Точицький провів двосторонні зустрічі з главами делегацій Польщі, США, Великої Британії, Румунії, Канади, Нідерландів, Грузії, Австралії, Молдови, ЄС, а також з Головою ОК ДНЯЗ (представником Аргентини). Відбулися зустрічі у форматі Україна–«ядерна трійка» (США, Велика Британія, Франція) та у тристоронньому форматі Україна-Велика Британія-Польща.
У ході зазначених зустрічей розглядалися, передусім, питання поглиблення взаємодії в галузі контролю над озброєннями та нерозповсюдження, зокрема в контексті забезпечення результативності ОК ДНЯЗ, а також актуальні питання дво- та багатостороннього порядку денного.