16 березня на майданчику правозахисної Женеви під час заходу на тему «Боротьба з дезінформацією – обов’язок не лише держав» відбулася презентація комплексної доповіді експертів трьох неурядових організацій з Литви, Польщі та України, присвяченої викликам, пов’язаним з російською дезінформаційною та пропагандистською діяльністю у країнах Люблінського трикутника.
Доповідь містить змістовні приклади неправдивих наративів, які використовує Росія у своїй агресії проти України та її партнерів, а також низку комплексних рекомендацій, адресованих усім зацікавленим сторонам, міжнародним організаціям і донорам, представникам громадянського суспільства та ЗМІ.
Спільне дослідження литовської Ініціативи громадянської стійкості (CRI), польського Інституту Костюшка та українського “Детектору Медіа” ще раз засвідчило, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року відкрило новий етап російської пропаганди та дезінформації, де Україна опинилася в епіцентрі, а її партнери - Литва і Польща – потерпають від постійних інформаційних атак з боку Кремля.
Водночас, у ході аналізу експерти виявили, що російські наративи, спрямовані проти країн Люблінського трикутника, мають багато спільного та зосереджені на підриві довіри як всередині суспільства, так і між країнами.
Майданчик правозахисної Женеви був обраний для презентації доповіді невипадково, оскільки питання негативного впливу дезінформації на здійснення прав людини та основних свобод стоїть також на порядку денному Ради ООН з прав людини.
Окрему увагу до цього питання продовжує привертати Постійне представництво України в Женеві, вкотре наголошуючи, що добре продумані неправдиві наративи можуть бути використані як зброя для дестабілізації суспільств і підготовки ґрунту для військових дій. І Росія активно використовує ці інструменти для досягнення своїх цілей.
Тому боротьба з цими наративами на інформаційному та правозахисному фронтах має відбуватися постійно, на всіх міжнародних майданчиках. У Раді ООН з прав людини Україна разом з партнерами з 6 країн – Великої Британії, Латвії, Литви, Польщі, США та Японії - ініціювала у березні минулого року резолюцію про «Роль держав у протидії негативному впливу дезінформації на забезпечення прав людини та основних свобод». Цього року країни-партнери планують виголосити на 52-й сесії РПЛ ООН Спільну заяву на підтримку та продовження цієї ініціативи з метою забезпечення постійного фокусу уваги міжнародного правозахисного форуму до цієї критично важливої проблематики.
До участі у заході також була запрошена директор Відділу тематичної взаємодії, спеціальних процедур і права на розвиток Управління Верховного Комісара ООН з прав людини Пеггі Хікс, яка представила підготовлену на виконання української резолюції доповідь Верховного Комісара щодо негативного впливу дезінформації на права людини, зазначивши, що кроки, які наразі здійснює Рада на цьому напрямі, закладають ключові основи для держав та далекоглядні цілі, зокрема, забезпечення медійної грамотності населення.
Представниця Фонду Wikimedia Констанса Канілія порушила питання боротьби з дезінформацією в онлайн просторі та зазначила про важливість відкритого і прозорого діалогу між державою і суспільством.