• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
Нідерланди, скажіть “так” статусу кандидата на членство в ЄС для України
Опубліковано 17 червня 2022 року о 19:01

Авторська стаття міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби для видання NRC (Нідерланди)


Місяць тому я був з робочим візитом в Гаазі і пройшовся вулицями міста. Попереднього разу я був тут шість років тому. Тоді і зараз – вони здавалися двома різними містами. 


Пам’ятаю, якою холодною була весна 2016 року. Тоді тут готувався референдум щодо Угоди про асоціацію з Україною. Його підживлювали сили, оплачуваними Кремлем. Вони грали на всіляких страхах, аби змусити голландську громадськість відвернутися від тіснішої співпраці між Україною та ЄС: від нібито міграційних ризиків до перебільшеного страху перед торговельною конкуренцією.


Після набрання чинності Угодою про асоціацію ці страхи виявилися безпідставними, а cпівпраця України з ЄС - взаємовигідною для України та Нідерландів. Але тоді, в 2016 році, у повітрі відчувалося прохолодне ставлення до України.


Нині я побачив інше місто. Повне українських прапорів і солідарності. Голландський народ відкрив двері українцям, які втекли від війни. Уряд Нідерландів підтримав Україну, просуваючи жорсткі санкції ЄС, відповівши на запит України надати важку зброю, сприяючи міжнародному розслідуванню воєнних злочинів. Ідучи вулицями Гааги у ці дні, я відчував вдячність. 


Двозначність 


Історичні часи вимагають великих рішень. Одним із таких є надання Україні цього місяця статусу кандидата на членство в ЄС. Це зміцнить Європу як провідного глобального гравця та покладе край десятиліттям стратегічної невизначеності щодо України, яка лише спонукала російську агресію.


Ми повністю усвідомлюємо, що попереду Україну чекає ще тривалий шлях до виконання Копенгагенських критеріїв. Для нас статус кандидата — це насамперед стимул йти ним, а не щасливий квиток до негайного членства в ЄС. Кандидатство – це політичний рішення. Воно на практиці доведе слова, які часто говорили останніми місяцями: Україна є частиною європейської родини.

 

Більш тісні зв’язки з Україною також підуть на користь ЄС. Україна є потужною військовою силою, яка захищає європейський безпековий порядок. Завдяки високорозвиненому IT-сектору та жвавому підприємницькому духу Україна є центром інновацій. Україна є виробником зеленого водню, біогазу, вітрової та сонячної енергії. Україна гарантує продовольчу безпеку та є надійним політичним союзником, чия зовнішня політика повністю відповідає пріоритетам ЄС.


Європейська комісія оприлюднила свої висновки. Чим ближче ми підходимо до дня ухвалення рішення про статус кандидата, тим частіше чуємо застереження. Ми поважаємо занепокоєння скептиків і уважно слухаємо їх. Я коротко зупинюся на найважливіших із них.


Євроінтеграція


Почнемо зі старого аргументу, який вже не є актуальним. Роками ми чули, що голландський народ не підтримує євроінтеграцію України. Це більше не відповідає дійсності. Останнє опитування Євробарометра демонструє: 66% голландців переконані, що Україна є частиною європейської сім’ї, а 62% вважають, що Україна має стати членом ЄС, коли буде готова.


Нам також казали, що надання Україні статусу кандидата підірве процес інтеграції держав Західних Балкан. Але я запитав про це своїх колег в Албанії, Чорногорії та Північній Македонії. Всі вони виступають за надання Україні статусу кандидата. Ми не бачимо один одного як конкурентів. 


Дехто також вважає, що Україна вимагає швидкого шляху до членства. Це не так. Україна не вимагає особливого ставлення. Ми подали заявку за всіма правилами, а також швидко та ретельно заповнили анкету.


Скептики також посилаються на відсутність реформ в Україні. У нас є свої проблеми і ми працюємо над їх вирішенням, але їх не варто непропорційно роздувати. Запитайте себе: якщо українська держава була аж такою корумпованою і нездатною, як тоді вона витримала такий нищівний удар наприкінці лютого?


Україна, безумовно, ще має великий шлях реформ попереду. Ми раді просуватися вперед. Боротьба з корупцією була і залишається головним пріоритетом для Президента України Володимира Зеленського. За його каденції була втілена низка важливих реформ.


Реформи


Завдяки історичній земельній реформі почав працювати ринок землі. Велика реформа банківського сектору зміцнила макрофінансову стабільність. Вищий антикорупційний суд став останньою ланкою в повністю незалежній антикорупційній вертикалі та вже засудив низку високопосадовців до серйозних термінів ув’язнення.


Президент Зеленський ініціював закон проти олігархів, щоб позбавити корисливі інтереси впливу. Україна має одну з найпрозоріших систем декларацій у світі, відзначену нагородами систему закупівель ProZorro та передовий рівень державної цифровізації. Україна запровадила чесний енергетичний ринок за європейськими правилами та в рекордні терміни підключилася до європейської мережі ENTSO-E.


Український уряд проводить реформи для підвищення рівня життя українців та сприяння безпеці та процвітанню Європи на засадах верховенства права.


Політичне рішення надати Україні статус кандидата цього місяця дасть поштовх подальшим реформам і створить кращі можливості для бізнесу та торгівлі. Воно стане натхненням для українців та інших європейців.


Водночас відмова від надання статусу матиме нищівний негативний вплив на подальші зміни, посилить відчуття несправедливості та покаже українцям, що попри їхні досягнення, вони все одно отримують другосортне ставлення. Ми хочемо уникнути цього розчарування, яке може зашкодити як Україні, так і ЄС.


Статус кандидата на членство в ЄС для України стане безсумнівним виграшем для обох сторін. Зрештою, голландці та українці є частиною однієї родини – ми європейці і цінуємо принципи, на яких тримається Європа.Більше за темою
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux