травень 2024 року, м. Прага, Чеська Республіка
Заяву підтримали такі держави-учасниці Ініціативи з обміну інформацією:
Канада, Фінляндія, Італія, Норвегія, Швеція, Україна, Велика Британія та Сполучені Штати Америки
Ініціатива з обміну інформацією (далі – Ініціатива), яка була створена у 2016 році в рамках ініціативи Групи Семи «Глобальне партнерство проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення» у зв’язку з окупацією Російською Федерацією Кримського півострову, об’єднує країни-однодумці з міжнародної спільноти донорів для задоволення нагальних потреб України для забезпечення радіаційної та ядерної безпеки.
Ця підтримка була критично важливою для України через триваючу окупацію Російською Федерацією Кримського півострова та повномасштабне вторгнення Російської Федерацією в Україну у лютому 2022 року.
У відповідь на потворне та незаконне застосування Росією хімічних боєприпасів на полі бою Ініціатива розширила сферу діяльності у травні 2024 року, щоб забезпечити невідкладні потреби України з усього спектра РХБЯ безпеки та захищеності.
Держави-учасниці Ініціативи продовжують засуджувати грубі порушення Російською Федерацією норм міжнародного права та принципів, закріплених у Статуті Організації Об’єднаних Націй.
Висловлюємо глибоке співчуття та солідарність народу України в його стражданнях.
Під час повномасштабної війни Росії проти України, заяви та дії Росії створили серйозну загрозу безпеці ядерних та інших радіоактивних матеріалів і об’єктів в Україні, що може призвести до катастрофічних наслідків для українського населення та навколишнього середовища.
Ми занепокоєні безвідповідальною та загрозливою ядерною риторикою Росії. Більш того, захоплення Росією Запорізької атомної електростанції і триваючий контроль цього об’єкта з боку Росії ставить під загрозу безпеку мільйонів людей у прилеглій території.
Ми, як і раніше, прагнемо продовжувати допомагати Україні у зміцненні її радіаційної та ядерної безпеки.
Крім цього, неодноразове застосування Росією хімічних засобів боротьби з масовими заворушеннями як методу ведення війни, а також використання Росією інших хімічних боєприпасів проти Збройних Сил України є грубим порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї.
Ми глибоко стурбовані доповідями про те, що інтенсивність хімічних атак Росії проти Сил безпеки та оборони України зростає, як і різноманітність хімічних боєприпасів, що російські війська використовують на полі бою.
Держави-учасниці Ініціативи рішуче засуджують застосування Росією хімічних речовин в Україні та зобов’язуються забезпечити навчання та постачання обладнання, необхідного для захисту особового складу Сил безпеки та оборони України, а також притягнути Росію до відповідальності.
З цією метою держави-учасниці Ініціативи підтверджують свою підтримку Україні та зобов’язуються продовжувати надавати допомогу Україні у сфері РХБЯ безпеки та захищеності.
Ми сповнені рішучості продовжувати та розвивати нашу плідну співпрацю і допомагати Україні протидіяти застосуванню та загрозам застосування Росією радіаційної, хімічної, біологічної та ядерної зброї у цій війні.