• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
Спільна заява міністрів закордонних справ України, Республіки Молдова та Румунії
Опубліковано 05 липня 2024 року о 18:43

Спільна заява

міністрів закордонних справ

України, Республіки Молдова та Румунії  

Кишинів, 5 липня 2024 року

Ми, міністри закордонних справ України, Республіки Молдова та Румунії зустрілися 5 липня 2024 року в Кишиневі з тим, щоб обговорити поточну безпекову ситуацію в нашому регіоні, статус і майбутні перспективи співпраці на основі тристоронніх консультацій, що відбулися 15 вересня 2022 року в Одесі та 13 квітня 2023 року у Бухаресті. До нас приєдналися міністри і високі посадові особи, відповідальні за сфери енергетики та інфраструктури.

Наші держави поділяють схожі бачення та занепокоєння щодо поточної безпекової ситуації в Європі в контексті триваючої агресивної війни Росії проти України та виступають за спільне європейське, демократичне, мирне та процвітаюче майбутнє. Ми посилюємо наш політичний діалог і співпрацю в сферах безпеки та оборони, торгівлі, енергетики, інфраструктури, освіти, а також стратегічних комунікацій і протидії дезінформації.

Ми підкреслюємо нашу відданість незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України та Республіки Молдова в межах їх міжнародно визнаних кордонів, включаючи їхні територіальні води.

Республіка Молдова та Румунія підтверджують свою повну солідарність, непохитну відданість і підтримку України та її народу, який героїчно та законним шляхом бореться проти неспровокованої, невиправданої та незаконної агресивної війни Росії. Повномасштабне військове вторгнення, яке почалося в лютому 2022 року, є прямим продовженням агресії Росії, яка триває з лютого 2014 року.

Ми висловлюємо наш твердий намір сприяти тіснішій співпраці з метою зміцнення спроможності протистояти російським гібридним загрозам і підвищувати стійкість наших суспільств, зокрема до дезінформації. У цьому контексті ми підписали в Кишиневі Меморандум про взаєморозуміння щодо протидії іноземним інформаційним маніпулюванням та втручанням.

Ми щиро вітаємо проведення 25 червня 2024 року першої міжурядової конференції з Україною та Республікою Молдова відповідно, що знаменує офіційне відкриття переговорів з двома країнами щодо вступу до ЄС. Це історичний крок, який свідчить про те, що обидві країни належать до європейської сім’ї та досягли прогресу у питанні набуття членства в ЄС. Україна та Республіка Молдова залишаються віддані постійному та комплексному проведенню всіх реформ, необхідних для того, щоб стати повноправними членами Європейського Союзу. Ми закликаємо до передбачуваного, міцного та динамічного переговорного процесу, відповідно до очікувань громадян України та Республіки Молдова. Процес розширення з Україною та Республікою Молдова є стратегічною інвестицією Європейського Союзу в об’єднане майбутнє Європи.

Республіка Молдова та Румунія підтверджують свою підтримку Формулі миру Президента Володимира Зеленського та вітають зусилля, спрямовані на досягнення всеосяжного, справедливого та стійкого миру для України і зміцнення глобальної безпеки, спираючись на результати Першого Глобального Саміту Миру 15-16 червня 2024, Бюргеншток, Швейцарська Конфедерація.

У цьому зв’язку, Республіка Молдова та Румунія підтверджують свою підтримку Спільного комюніке про основи миру та готовність працювати над встановленням справедливого миру для України в рамках бачення, представленого українською стороною під час Першого Глобального Саміту Миру.

Республіка Молдова та Румунія підтверджують свою готовність сприяти пост-конфліктній відбудові України. Географічне положення на кордоні з Україною дозволяє Республіці Молдова та Румунії відігравати суттєву роль у підтримці відбудови, виступати логістичним хабом для залучених компаній та організацій.

Ми наголошуємо на першочерговому значенні розвитку регіональних електричних з’єднань, зокрема реалізації проєкту другого кола 330-кВ повітряної лінії електропередачі (ПЛ) «Бєльць – Дністровська ГЕС», 330-кВ ПЛ «Вулканешті – Арциз», 400 кВ ПЛ «Бєльць-Сучава», 400-кВ ПЛ «Ісакча – Вулканешті – Кишинів», 400-кВ ПЛ «Страшені – Гутінаш», 400-кВ «Сучава – Чернівці» та ПЛ «Південно-Українська АЕС – Приморська – Вулканешті – Ісакча».

Ми будемо спільно працювати над збільшенням пропускної спроможності Транс-Балканського газового шляху як частини Вертикального газового коридору, включаючи гармонізацію параметрів якості газу та розвиток проектів з виробництва зеленого водню з використанням відновлювальних джерел енергії.

Республіка Молдова висловила готовність забезпечити постачання електроенергії в Україну в рамках проекту «газ на електроенергію», розмістивши на її території генераційні установки, використовуючи природній газ, що постачається Україною для цього обміну. Для цього сторони шукатимуть рішення, щоб зробити газову інфраструктуру комерційно надійною.

Ми погоджуємося співпрацювати для залучення міжнародних фондів та допомоги для реалізації зазначених проектів, які мають на меті зміцнення енергетичної безпеки, забезпечення сталого розвитку в регіоні та сприяння досягненню цілей, пов’язаних зі зміною клімату.

Ми висловлюємо нашу готовність працювати з метою збільшення ефективності та обсягів транзиту товарів, передусім сільськогосподарської продукції, з (до) України через Республіку Молдова та Румунію до Дунайських портів, надаючи особливий пріоритет залізницям «Шляхів Солідарності». Ми також визнаємо необхідність посилити інтегроване управління кордонами, зокрема, шляхом розвитку багатофункціонального транспортного хабу «Рені – Джюрджюлешть – Галац» в рамках ініціативи «Зеленого коридору». Ми погоджуємося, що транспортні та митні відомства наших країни мають співпрацювати з метою створення об’єднаної цифрової системи для полегшення перевізникам товарів перетину державних кордонів як частини розвитку Північно-Центрального коридору, разом із заходами зі зміцнення співпраці між прикордонними, міграційними та іншими установами.

Враховуючи викладене, ми висловлюємо нашу рішучість визначити та залучити достатні ресурси для розвитку відповідної та ефективної інфраструктури на наших прикордонних пунктах пропуску та навколо них.

Ми підкреслили важливість тристороннього формату діалогу та співпраці Україна - Республіка Молдова - Румунія для зближення наших країн та поновлюємо наші зобов’язання продовжувати координацію в цьому форматі.


Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України.

Міхай Попшой, міністр закордонних справ Республіки Молдова.

Лумініца Одобеску, міністр закордонних справ Румунії.

Більше за темою
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux