• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
Спільна заява Міжнародної Кримської платформи з нагоди Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь
Опубліковано 26 лютого 2024 року о 11:00

1. З нагоди Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, 26 лютого,

2. Відзначаючи 19 лютого 10-ту річницю тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна (тут і далі - Крим),

3. Враховуючи започаткування Міжнародної Кримської платформи на Інавгураційному Саміті 23 серпня 2021 року в Києві, а також проведення Другого Саміту 23 серпня 2022 року та Третього Саміту 23 серпня 2023 року в Києві, а також беручи до уваги Перший та Другий Парламентські саміти 25 жовтня 2022 року в Загребі та 24 жовтня 2023 року в Празі, та враховуючи прийняті в ході їх проведення підсумкові документи,

4. Нагадуючи про усі відповідні резолюції Генеральної Асамблеї ООН, включаючи Резолюцію 68/262 від 27 березня 2014 року "Територіальна цілісність України", ES-11/1 від 2 березня 2022 року "Агресія проти України", ES-11/2 від 24 березня 2022 року "Гуманітарні наслідки агресії проти України", ES-11/4 від 12 жовтня 2022 року "Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН", ES-11/5 від 14 листопада 2022 року "Сприяння відшкодуванню та репараціям за агресію проти України", ES-11/6 від 23 лютого 2023 року "Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеохоплюючого, справедливого та стійкого миру в Україні", усі чотири послідовні резолюції "Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, Україна, а також частин Чорного і Азовського морів’’(2018, 2019, 2020, 2021) та 78/221 від 19 грудня 2023 року "Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь". Нагадуючи також про рішення Комітету міністрів Ради Європи CM/Del/Dec(2023)1477/2.4 "Агресивна війна Російської Федерації проти України та її наслідки щодо ситуації з правами людини на тимчасово окупованих Росією українських територіях" від 4 жовтня 2023 року, рішення CM/Del/Dec(2022)1437/2.4 "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)" від 15 червня 2022 року, а також про свої попередні рішення з цього питання,


Ми, учасники Міжнародної Кримської платформи:

5. Відзначаємо разом цей день, який знаменує 10-ту річницю тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, як свідчення нашої спільної відданості принципам міжнародного права, включаючи повагу до суверенітету, територіальної цілісності та незалежності, а також невід'ємного права України на самооборону від неспровокованої агресії Росії. Ми вважаємо, що вони є незамінною частиною світового порядку, заснованого на правилах.

6. Засуджуємо найбільш рішучим чином неспровоковане, невиправдане та незаконне повномасштабне військове вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року, яке стало розширенням російської агресії проти України, що триває з 19 лютого 2014 року, і закликаємо Російську Федерацію виконати юридично зобов’язуючий наказ Міжнародного суду ООН від 16 березня 2022 року і негайно припинити будь-які військові дії та насильство, а також закликаємо до негайного, повного і безумовного виведення всіх своїх сил і військової техніки з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів, невід'ємною частиною якої є Крим.

7. Підтверджуємо, що Росія несе повну відповідальність за розпочату нею війну, і всі винні у воєнних злочинах мають бути притягнуті до відповідальності. Визнаємо, що військова агресія Російської Федерації проти України має далекосяжні наслідки та негативний вплив на глобальний мир і безпеку, що виходить за межі України та європейського континенту.

8. Підкреслюємо нашу рішучість продовжувати непохитну підтримку України та її народу, водночас наголошуючи на необхідності продовжувати наші зусилля з просування та посилення санкцій, а також продовжувати тиск на Росію.

9. Підтверджуємо нашу рішучу підтримку Української формули миру, заснованої на Статуті ООН, яка є життєздатною основою для всеосяжного, справедливого і тривалого миру в Україні.

10. Висловлюємо готовність продовжувати дипломатичні та обмежувальні заходи проти Російської Федерації у відповідь на її військову агресію та грубі порушення міжнародного права в Україні.

11. Ніколи не визнаємо спробу незаконної анексії Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, а також Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей України, що грубо порушує принципи та цілі Статуту ООН і становить пряму загрозу міжнародній безпеці з серйозними наслідками для міжнародного правопорядку. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь, а також Херсонська, Запорізька, Донецька та Луганська області є Україною.

12. Підтверджуємо наше найрішучіше засудження так званих "референдумів" і так званих "виборів", як минулих, так і майбутніх, проведених російською окупаційною адміністрацією в тимчасово окупованому Криму та частинах Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей України. Ці рішення є недійсними та такими, що не мають жодної юридичної сили.

13. Рішуче відкидаємо будь-які спроби Росії поширити свою незаконну юрисдикцію на ядерні об'єкти та матеріали в тимчасово окупованому Криму та окремих областях України.

14. Висловлюємо нашу солідарність з 2 мільйонами жителів Автономної Республіки Крим, яких у 2014 році відірвали від їхньої мрії розділити з рештою країни перспективу європейського майбутнього, в якому свобода, права людини та економічне процвітання є наріжними каменями.

15. Вимагаємо негайного припинення політично вмотивованих переслідувань і свавільних арештів у Криму та на інших тимчасово окупованих або контрольованих територіях України. Закликаємо Росію негайно звільнити всіх громадян України, незаконно ув'язнених російською окупаційною владою в Криму, зокрема Нарімана Джеляла, Ірину Данилович, Леніє Умерову, Богдана Зізу, Енвера Кроша, Вілена Темер’янова, Еміра-Усеїна Куку, Галину Довгополу, Сервера Мустафаєва, Владислава Єсипенка та багатьох інших.

16. Права на свободу вираження поглядів, на безперешкодне дотримання своїх переконань, на свободу об'єднань, на свободу думки, совісті та релігії, а також на мирні зібрання повинні бути надані кожному в Криму без дискримінації за будь-якою ознакою.

17. Обшуки та арешти кримських мусульман, а також систематична політика пригнічення релігійних громад спонукають до ненависті проти осіб, що належать до релігійних меншин та їхніх спільнот, у тому числі кримських мусульман. Жодна особа в Криму не повинна бути притягнута до кримінальної відповідальності або утримуватися під вартою за сповідування своєї релігії чи вірування. Ці порушення врешті призводять до зміни демографічної, у тому числі етнічної, структури Криму.

18. Повторюємо нашу вимогу до Росії дотримуватися своїх зобов'язань згідно з міжнародним правом у сфері прав людини та міжнародним гуманітарним правом, включаючи Четверту Женевську Конвенцію, стороною якої є Росія, та негайно припинити незаконну мобілізацію на тимчасово контрольованих територіях України, включно з Кримом.

19. Рішуче засуджуємо масові порушення та зловживання правами людини, що відбуваються в Криму, включаючи, серед іншого, свавільні затримання, катування та упередження, спрямовані проти спільнот меншин, таких як кримські татари. Меджлісу, органу самоврядування кримських татар, має бути дозволено відновити свою діяльність. Крім того, вироки лідерам, винесені заочно, мають бути скасовані, а переслідування цих осіб мають бути припинені.

20. Нагадуємо наші вимоги до Росії звільнити жертв свавільних затримань, у тому числі з політичних мотивів, у Криму та надати доступ для започаткованих регіональних і міжнародних механізмів моніторингу прав людини та неурядових організацій з прав людини.

21. Рішуче засуджуємо незаконну мобілізаційну кампанію в тимчасово окупованому Криму, непропорційно спрямовану проти кримських татар. Це є ще одним порушенням міжнародного права з боку Росії. Як держава-член Організації Об'єднаних Націй і як постійний член Ради Безпеки ООН, Росія зобов'язана поважати і захищати права людини, в тому числі на українських територіях, які вона незаконно анексувала.

22. Засуджуємо продовження переселення громадян Росії до Криму як неприйнятну спробу змінити демографічну структуру тимчасово окупованого Криму. Це доповнює вже поширену практику пригнічення інакомислення місцевих жителів Криму внаслідок та під час неспровокованої агресії Російської Федерації проти України, що змушує їх остаточно залишати Півострів.

23. Рішуче засуджуємо всі триваючі спроби Росії насильно та незаконно інкорпорувати тимчасово окуповані території України, включно з Кримом, до складу Російської Федерації, зокрема автоматичне надання російського громадянства, перепис населення, примусові демографічні зміни та придушення національної ідентичності.

24. Рішуче засуджуємо рішення Росії перетворити тимчасово окупований Кримський півострів на суттєво мілітаризований форпост у Чорному морі та його використання для ведення агресивної війни Росії проти України, а також як засобу підтримки спроби незаконної анексії інших українських областей.

25. Вимагаємо від Росії зупинити перешкоджання свободі навігації в Азовському та Чорному морях, що спричиняє або загострює регіональні та міжнародні кризи та збої, зокрема в аграрному секторі України та глобальній продовольчій безпеці.

26. Підтверджуємо нашу підтримку післявоєнної відбудови України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь, з метою забезпечення добробуту та процвітання української нації.

27. Визнаємо існуючі та майбутні виклики і підтверджуємо нашу готовність посилити політичну, дипломатичну, фінансову, гуманітарну та інші форми підтримки України до повного відновлення її суверенітету і територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів.

Більше за темою
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux