Розповсюдження зброї масового знищення та систем її доставки продовжує становити серйозну загрозу міжнародній безпеці. У цьому середовищі ракетна програма Ірану залишається одним з найбільших викликів для міжнародних зусиль у сфері нерозповсюдження.
Сьогодні Іран володіє найбільшим запасом балістичних ракет на Близькому Сході, а його програми створення балістичних ракет продовжують становити загрозу для країн у всьому регіоні та за його межами. Крім того, надання Іраном технологій ракет і БПЛА своїм партнерам і маріонеткам ставить під загрозу міжнародну стабільність і посилює регіональну напругу.
18 жовтня 2023 року закінчується термін дії обмежень, встановлених резолюцією Ради Безпеки ООН 2231 (2015) щодо обмеження програми балістичних ракет Ірану. Резолюція 2231 (2015) ґрунтувалася на припущенні, що Іран зробить необхідні кроки для відновлення довіри до виключно мирного характеру своєї ядерної програми. Цього не сталося. У цьому контексті вкрай важливо, щоб усі держави продовжували вживати заходів для протидії дестабілізуючій діяльності Ірану, пов’язаній з балістичними ракетами, шляхом постійного співробітництва з протидії розповсюдженню.
Ми, держави, які підтримують Ініціативу з безпеки розповсюдження (PSI), перелічені нижче, будемо дотримуватися зобов’язань, закріплених у Заяві про принципи заборони PSI, продовжуючи протидіяти дестабілізуючій діяльності Ірану, пов’язаній з ракетами та БПЛА, та узгоджено з усіма іншими відповідними національними і міжнародними органами та відповідними зобов'язаннями.
Зокрема, стосовно Ірану та відповідно до принципів PSI ми підтверджуємо наше зобов’язання вживати всіх необхідних заходів для запобігання постачанню, продажу або передачі предметів, матеріалів, обладнання, товарів і технологій, пов’язаних з балістичними ракетами, для захисту миру і стабільності у регіоні та за його межами, включаючи таке: (1) вживати ефективних заходів для запобігання передачі до Ірану та з Ірану матеріалів, пов’язаних із ракетами, у тому числі тих, що стосуються БПЛА; (2) прийняти спрощені процедури для швидкого обміну відповідною інформацією щодо діяльності Ірану з розповсюдження зброї масового знищення; (3) переглянути та працювати над посиленням наших відповідних національних правових органів для вирішення проблем, пов’язаних з іранськими ракетами та БПЛА; та (4) вживати конкретні дії на підтримку зусиль із заборони, пов’язаних з іранськими ракетними програмами та програмами БПЛА.
Крім того, ми підтверджуємо наше зобов’язання забезпечити наявність внутрішніх процесів для здійснення таких зусиль.
Ми закликаємо всі країни забезпечити наявність у них достатніх внутрішніх правових повноважень і можливостей для вирішення проблеми ракетної програми Ірану, і ми єдині в нашій рішучості боротися з дестабілізуючою діяльністю Ірану, пов’язаною з ракетами.
Держави-підписанти:
Антигуа і Барбуда
Аргентина
Австралія
Австрія
Бахрейн
Бельгія
Беліз
Болгарія
Канада
Колумбія
Хорватія
Кіпр
Чехія
Данія
Естонія
Фінляндія
Франція
Німеччина
Греція
Угорщина
Ісландія
Ірландія
Ізраїль
Італія
Японія
Латвія
Литва
Люксембург
Чорногорія
Марокко
Нідерланди
Нова Зеландія
Норвегія
Палау
Панама
Польща
Португалія
Республіка Корея
Румунія
Сан-Марино
Словаччина
Словенія
Іспанія
Швеція
Україна
Об'єднане Королівство Великої Британії та Північної Ірландії
Сполучені Штати Америки