• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • العربية
Спільна заява щодо ядерної безпеки, захищеності та гарантій в Україні
Опубліковано 06 березня 2025 року о 14:59

Спільна заява щодо ядерної безпеки, захищеності та гарантій в Україні

Засідання Ради керуючих МАГАТЕ (березень 2025 року)

Пані Голово,

Канада має честь виголосити цю спільну заяву від імені таких 47 делегацій: Албанія, Австралія, Австрія, Бельгія, Боснія та Герцеговина, Болгарія, Велика Британія, Данія, Естонія, Грузія, Греція, Ірландія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Коста-Ріка, Кіпр, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Молдова, Монако, Нідерланди, Німеччина, Нова Зеландія, Норвегія, Польща, Португалія, Республіка Корея, Румунія, Сан-Марино, Сінгапур, Словенія, Україна, Уругвай, Фінляндія, Франція, Хорватія, Швеція, Швейцарія, Чорногорія, Чилі, Чехія, Японія.

Ми висловлюємо вдячність Секретаріату МАГАТЕ за його зусилля з моніторингу та звітування щодо імплементації ядерної безпеки, захищеності та гарантій в Україні. Ми й надалі підтримуватимемо діяльність Агентства, що здійснюється на запит України, з надання технічної підтримки та допомоги для забезпечення безпеки українських ядерних об’єктів та діяльності.

Ми підтверджуємо нашу непохитну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, що відповідає нашій твердій прихильності до використання ядерних технологій у мирних цілях та мандату МАГАТЕ «Атом для миру та розвитку».

Минуло три роки від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Ми глибоко стурбовані триваючими загрозами ядерній безпеці та захищеності, що виникають внаслідок військових дій Російської Федерації на українських ядерних об'єктах та проти них, а також пов’язаної інфраструктури. Ми повторюємо заклики цієї Ради до Росії негайно припинити такі атаки.

Ми наголошуємо на важливості «Семи незамінних принципів ядерної безпеки та захищеності в умовах збройного конфлікту» МАГАТЕ та «П’яти конкретних принципів захисту Запорізької АЕС», запропонованих Генеральним директором.

Присутність Росії на Запорізькій АЕС порушує «сім незамінних принципів ядерної безпеки та захищеності в умовах збройного конфлікту», що призвело до технічної деградації станції та створює серйозні загрози для безпеки й захищеності у ширшому регіоні. За таких обставин критично важливо, щоб усі реактори на ЗАЕС залишалися в режимі холодної зупинки.

Триваючі атаки безпілотниками та ракетні удари, зокрема поблизу українських ядерних об’єктів, створюють значні загрози ядерній безпеці з потенційно тяжкими наслідками, включно з можливим радіоактивним викидом. Останнім тривожним прикладом стала атака безпілотника, яка спричинила пожежу на об’єкті «Нове безпечне укриття» Чорнобильської АЕС минулого місяця.

Цей інцидент поставив під загрозу десятиліття міжнародних зусиль щодо безпечного і надійного управління об’єктом, який є місцем однієї з найнебезпечніших ядерних катастроф у світі. Ми також із занепокоєнням відзначаємо, що інші ядерні об’єкти в Україні, зокрема Джерело нейтронів і лабораторія у Липцях, модернізована в межах проєкту технічного співробітництва МАГАТЕ, також зазнали пошкоджень внаслідок російських атак. Ці безвідповідальні напади повинні припинитися. Всі держави-члени МАГАТЕ мають працювати над захистом спільних зусиль та досягнень Агентства.

Ми також глибоко стурбовані систематичними та цілеспрямованими ударами Росії по енергетичній інфраструктурі України, зокрема атаками на електропідстанції, які є критично важливими для зовнішнього енергопостачання українських атомних електростанцій. Ці удари становлять пряму загрозу ядерній безпеці та суперечать Четвертому принципу «семи незамінних принципів» Генерального директора.

Пані Голово,

Ми підтримуємо постійну фізичну присутність експертів МАГАТЕ на ЗАЕС та інших українських ядерних об'єктах, поважаючи суверенітет і територіальну цілісність України. Ми також визнаємо важливу роль Агентства у оцінці ризиків, спричинених атаками на електропідстанції, що мають вирішальне значення для ядерної безпеки. Захищеність та безпека персоналу МАГАТЕ залишаються пріоритетом. Ми повторюємо, що Місія підтримки та допомоги МАГАТЕ на Запорізькій АЕС (ISAMZ) повинна мати повний, безперешкодний і своєчасний доступ для всебічного звітування про стан ядерної безпеки та захищеності на ЗАЕС, а також для виконання важливих заходів у рамках гарантій відповідно до юридичних зобов’язань України.

У цьому контексті ми висловлюємо занепокоєння щодо останньої ротації ISAMZ, яка відбулася іншим маршрутом, ніж попередні. Ми наголошуємо на винятковості цієї ситуації та засуджуємо дії Росії, які цілеспрямовано перешкоджають роботі МАГАТЕ в Україні та створюють безпрецедентний тиск на персонал Агентства у середовищі підвищеного ризику. Ми вітаємо підтвердження Агентства, що воно діє відповідно до всіх відповідних резолюцій Ради керуючих МАГАТЕ, Генеральної конференції та Генеральної Асамблеї ООН. Ми закликаємо всі держави-члени МАГАТЕ підтримувати авторитет, незалежність і неупередженість Агентства.

Відповідно до попередніх резолюцій Ради керуючих МАГАТЕ та Генеральної конференції, ми закликаємо Росію вивести весь несанкціонований військовий і допоміжний персонал з території Запорізької АЕС та повернути станцію під повний контроль компетентних українських регуляторних органів. Українські ядерні об'єкти повинні працювати безпечно та надійно під повним суверенним контролем України.

Ми також закликаємо всі держави-члени МАГАТЕ продовжувати надавати політичну, фінансову, технічну та матеріальну підтримку комплексній програмі технічної допомоги Україні. Це включає забезпечення постійної присутності експертів МАГАТЕ на українських ядерних об’єктах і зміцнення спроможності Агентства надавати оперативні, засновані на фактах та неупереджені оцінки стану ядерної безпеки та захищеності.

На завершення ми висловлюємо глибоку вдячність МАГАТЕ за його безперервні та невтомні зусилля щодо підтримання ядерної безпеки, захищеності та гарантій в Україні в умовах надзвичайно складних обставин.

Дякую.

Більше за темою
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux