17 січня на тлі триваючої широкомасштабної військової агресії Росії проти України, розпочатої 24 лютого 2022 року, на рівні старших посадових осіб відбувся Десятий раунд неформальних консультацій Україна-ЄС з питань правових наслідків тимчасової окупації АР Крим та м. Севастополь.
Довідково: Участь у консультаціях взяли представники Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, Прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Міністерства юстиції України, Міністерства інфраструктури України, Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Міністерства закордонних справ України, Представництва України при Європейському Союзі, Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Сторона ЄС була представлена уповноваженими співробітниками Європейської служби зовнішньої діяльності та Європейської Комісії.
Сторони обговорили широкий спектр питань, пов’язаних із процесом деокупації та реінтеграції Автономної Республіки Крим, включаючи діяльність Міжнародної Кримської платформи як формату об’єднання відповідних міжнародних зусиль. Українська сторона високо оцінила участь керівництва Євросоюзу та держав-членів ЄС у Другому саміті Кримської платформи, а також залучення держав-членів ЄС до Першого Парламентського саміту МКП. Сторона ЄС підтвердила підтримку Спільних декларацій, ухвалених за результатами двох самітів платформи.
Учасники консультацій порушили також питання порушення міжнародного гуманітарного права окупаційною адміністрацією РФ, стан справ у сфері невизнання Євросоюзом спроби анексії АРК та м. Севастополь та санкції ЄС щодо РФ у цьому зв’язку.
Окремі аспекти дискусії, яка була особливо важливою у контексті підготовки наступного десятого пакету санкцій Євросоюзу, над яким працюють держави-члени ЄС, стосувалися обмеження спроможностей Росії продовжувати військову агресію та окупацію українських територій. Учасники з обох сторін підтвердили у цьому контексті необхідність посилення санкційного тиску на РФ у відповідь на тимчасову окупацію зазначених територій.
Сторони детально обговорили питання порушення прав людини в тимчасово окупованому Криму (в тому числі переслідування кримських татар, релігійні утиски та незаконний призов кримчан до служби у збройних силах РФ). Учасники погодились, що особи, причетні до порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях України, зокрема в Криму, мають бути внесенні до санкційних списків.
Сторона ЄС чітко підтвердила готовність продовжувати політичну, дипломатичну, фінансову, гуманітарну та іншу підтримку України для відновлення її територіальної цілісності в міжнародно визнаних кордонах. ЄС залишатиметься непохитним у своїй підтримці незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України та вимагатиме від Росії негайного, повного та безумовного виведення військ та військової техніки з усієї території України. ЄС та його держави-члени продовжуватимуть підтримувати зусилля задля відновлення миру в України.