• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
Виступ міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби на засіданні Асоціації Карибських Держав
Опубліковано 11 травня 2023 року о 21:19

Виступ міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби на засіданні Асоціації Карибських Держав


Шановний пане Президенте Маріо,

Ваші Високоповажності,

Моя подорож сюди тривала більше 40 годин, включаючи переїзд потягом, авто, три авіаперельоти, враховуючи відміну рейсу. Але це того варте, тому що тільки тут я можу зустрітися з усіма моїми карибськими колегами та іншими друзями.

Це перша в історії участь України в засіданні Асоціації Карибських Держав. Я з вдячністю приймаю ваше запрошення як дружній жест не лише щодо себе, а й щодо всіх українців.

Я також хотів би відзначити лідерство Гватемали в Асоціації та її активну позицію як відповідального міжнародного гравця.


Дорогі друзі,

Наші країни можуть перебувати за тисячі миль одна від одної, але є багато речей, які нас об’єднують, і ще більше речей, яких ми можемо досягти разом.

У Європі йде війна з глобальними наслідками. Найбільша війна з часів Другої світової війни. Україна зазнала нападу з боку Росії, набагато більшого сусіда, який вірить, що може диктувати нам та решті Європи, як жити, і стверджує, що має історичні права на нас. Зайве говорити, що вони розповідають протилежну історію. Але загарбники завжди вдають, що їх «спровокували», використовуючи це як привід для свого вторгнення.

Це - неправда. Ми ніколи не планували ні на кого нападати, а зосередилися на  дипломатії. Сьогодні ми реалізуємо своє право на самозахист. Ми відстоюємо нашу незалежність і свободу.

Думаю, ця ідея вам знайома. Ваші горді держави виникли в результаті боротьби ваших націй за свободу. Воля до свободи у нашій і вашій ДНК.

Однак ми також знаємо, що свобода має опиратися на безпеку, врядування та економічний зріст. Люди повинні відчувати себе в безпеці та мати можливості, щоб бути справді вільними. Саме тут міжнародна співпраця може мати значення навіть для країн, розділених океаном і тисячами миль. І ось чому я сьогодні тут.


Колеги,

Гасло цієї зустрічі: «Інноваційна інтеграція через сталий розвиток Великого Карибського басейну». Я вважаю цю тему дуже актуальною. Україні в цьому плані є що запропонувати.

Ми зацікавлені в активізації торговельно-економічних відносин, розширенні наших ділових і міжлюдських зв’язків, технічного партнерства, а також обміну технологіями та передовим досвідом у сферах, що становлять взаємний інтерес.

Наш сільськогосподарський експорт є важливим для глобальної продовольчої стабільності. Україна є одним із основних постачальників пшениці, соняшникової олії та кукурудзи на ринки Африки, Азії та Латинської Америки, а також одним із основних європейських виробників добрив. Я знаю, що багато хто з вас залежить від імпорту сільськогосподарської продукції. Ми готові бути вашим надійним партнером у цій сфері. До початку повномасштабної війни ніколи не було проблем з надходженням наших продуктів харчування до іноземних споживачів. Проблеми почалися лише тоді, коли у лютому минулого року наші порти були заблоковані російськими військовими кораблями. Це показало, що війна далеко за океаном може стати проблемою кожного. І це найкращий аргумент проти тих, хто каже, що війна в Європі їх не стосується.

Однак, ми можемо запропонувати набагато більше, ніж експорт сільськогосподарської продукції.

Ми також готові сприяти спільним науковим дослідженням і проєктам у сфері технологій, аерокосмічної галузі, інновацій та освіти. Наприклад, ми відзначаємо зростання інтересу деяких ваших країн до наукових досліджень в Антарктиці. Для тих із вас, хто не має антарктичних станцій, Україна готова запропонувати можливості дослідження на нашій станції «Академік Вернадський», а також на борту нашого дослідницького судна льодового класу «Ноосфера».

Карибський басейн є одним із найпривабливіших туристичних напрямків світу. Як найбільша країна Європи, Україна зацікавлена у поглибленні співпраці у цій сфері. Після перемоги України у війні українці знову будуть багато подорожувати. Туристи також відвідають Україну. Ми можемо закласти основу вже сьогодні, підписавши двосторонні безвізові угоди, які завтра полегшать взаємні поїздки наших громадян.

Ще одна сфера, де ми можемо допомогти, – це кібербезпека. Я знаю, що більшість ваших країн потерпають від кібератак. Повірте, Україна знає, як їм протистояти. Ми будемо раді поділитися з вами своїм найкращим досвідом і готові обговорити професійну допомогу та консультації.

Україна також є однією з найрозвиненіших цифрових країн Європи. Ми оцифрували майже всі наші державні послуги, і тепер вони поміщаються на екрані смартфонів наших громадян. Посвідчення особи, водійське посвідчення, відкрити власну справу, сплатити податки, проведення голосувань, отримати освіту та отримати будь-яку державну послугу – це можливо за кілька кліків на смартфоні. Ми з радістю поділимося цим досвідом і з вами.

Ще одна серйозна проблема – зміна клімату. Історичний виклик для світу та реальна загроза для Карибського басейну. Можливо, в Україні ми це не так гостро відчуваємо, але ми знаємо, що означає втратити домівку. У нас її руйнує війна, а у вашому випадку - ураган. Ми хочемо поділитися досвідом зі створення стійких громад і відновлення після катастроф. Ми надсилаємо наші кваліфіковані команди для боротьби з пожежами та наслідками землетрусів у всьому регіоні та можемо розширити їх до Карибського басейну.

Ми можемо об’єднати зусилля для боротьби як з наслідками стихійних лих, так і з їх причиною — зміною клімату. Україна готова до співпраці. Ви можете розраховувати на нашу підтримку ваших ініціатив, спрямованих на подолання катастроф, спричинених зміною клімату, зокрема як співавторів та промоутерів відповідних резолюцій у міжнародних організаціях.

Наразі ми стикаємося з власними екологічними проблемами, спричиненими війною, яка завдала серйозної шкоди дикій природі України. Війська загарбників завдали шкоди сільськогосподарським угіддям, лісам і степам. Масштаб можна продемонструвати одним прикладом. За різними оцінками, через бойові дії в Чорному морі загинуло до 50 тисяч дельфінів. Під тимчасовою окупацією залишаються майже 500 тисяч га земель, у тому числі 10 національних природних парків, 8 заповідників, 2 біосферних заповідника. Екологічні збитки оцінюють у понад 46 мільярдів доларів. Ми вважаємо, що наслідки війни для нашої дикої природи є екоцидом.

Україна ініціювала глобальну платформу для оцінки шкоди клімату та навколишньому середовищу від військових дій. Запрошую вас стати її учасниками.

Свобода судноплавства є наріжним каменем для економіки, торгівлі та сталого розвитку. Як для країн Карибського басейну, так і для України. З початку повномасштабної війни ми зіткнулися з проблемами нашої морської торгівлі, включаючи блокаду наших морських портів. Це спричинило потрясіння на світовому продовольчому ринку та порушило логістичні ланцюги. Чорноморська зернова угода, укладена за посередництва Туреччини та ООН минулого літа, знаходиться під загрозою. Нам потрібні ваші авторитетні голоси, щоб захистити її та відновити свободу судноплавства в Чорному морі.

Свобода неподільна. Її порушення в одному місці є загрозою для неї в іншому місці.


Ваші Високоповажності,

Жодна інша країна світу не хоче закінчення війни так, як Україна. Повірте мені, якби зараз був хоч один шанс відновити справедливий і міцний мир за столом переговорів, ми б ним скористалися. На жаль, наразі ми не бачимо волі до миру з боку Росії. Вони роблять заяви про те, що хочуть закінчити цю війну, але їхні командири на місцях віддають накази підрозділам атакувати наші міста та села.

Що стосується мирних пропозицій, висунутих різними лідерами в усьому світі, ми готові обговорювати будь-яку ініціативу, яка поважає два принципи. По-перше, вона не повинна передбачати територіальні поступки. По-друге, це не повинно призвести до замороженого конфлікту замість миру.

Якби ви зазнали вторгнення, я щиро бажаю, щоб це ніколи не сталося, чи погодилися б ви поступитися хоча б квадратним метром вашої міжнародно визнаної території? Я так не думаю. Чому хтось повинен очікувати, що ми приймемо такі пропозиції? Ми не претендуємо ні на чию землю. Ми лише хочемо повернути землю, яка належить нам за міжнародним правом.

Заморожування конфлікту теж не вихід. Це лише відкладе війну, а не покладе їй край. Ми намагалися. У 2015 році ми брали участь у переговорах з Росією щодо припинення вогню з надією знайти довгострокове рішення. Росія лише використала цей час, щоб підготуватися до наступного нападу, а у 2022 році війна вибухнула у більшому масштабі.

Дехто досі каже, що Росія була змушена напасти на Україну з якихось причин, наприклад, розширення НАТО, чи з іншого приводу. Це не відповідає фактам. Коли Росія розпочала цю війну в 2014 році, Україна офіційно була позаблоковою країною і не декларувала прагнення приєднатися до НАТО. Нейтралітет України не запобіг нападу.

Ми надто добре знаємо свою історію, і це змушує нас продовжувати захищатися. Ми на власній шкірі відчуваємо, що сучасна Росія дуже відрізняється від тієї, з якою ми з вами співпрацювали в минулому. Сьогодні під загрозою не лише наша земля, а й наша свобода. Якщо ми віддамо нашу свободу, ми перестанемо існувати як нація.

Україна має дуже чітке бачення справедливого та тривалого миру. Президент Зеленський виклав це у своїй Формулі миру з десяти пунктів. Ці пункти охоплюють усі сфери, де необхідно відновити мир, від ядерної безпеки до захисту навколишнього середовища та продовольчої безпеки. Ми запрошуємо вас вибрати конкретні пункти, де ви вважаєте, що ваш внесок може мати значення. Будь то боротьба з екологічною небезпекою чи притягнення Росії до відповідальності, ви знайдете для себе роль, якщо хочете зробити цінний внесок у мир.

Вибираючи один пункт, ви не берете зобов’язання щодо інших. Але робота навіть над одним пунктом може змінити ситуацію. Це також може продемонструвати лідерство вашої країни, спрямоване на відновлення миру за допомогою конкретних дій, а не просто абстрактних закликів до миру.


Друзі,

Міжнародне право існує, щоб захистити вас, так само як і нас. Ми повинні захистити його у відповідь. Закон не працюватмиме, якщо ми не притягнемо до відповідальності тих, хто його порушує. Я закликаю ваші країни підтримати розслідування Міжнародного кримінального суду, справи в Міжнародному суді та приєднатися до Основної групи Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Гватемала, Коста-Рика та Секретаріат Організації американських держав вже зробили це, і я щиро ціную їхню позицію.

Я також хотів би подякувати вам за підтримку в міжнародних організаціях. Ми цінуємо чітку позицію ваших урядів при голосуванні за відповідні резолюції в Генеральній Асамблеї ООН. У тому числі за останню – про принципи справедливого і міцного миру в Україні. Ви голосуєте за нас, але ви також голосуєте за себе. Завдяки цим голосам ви гарантуєте, що міжнародне право є достатньо сильним, щоб захистити вас від нашої долі.

Нейтралітет – це не відповідь на виклики сьогодення. Це лише створює стратегічні проблеми, заохочуючи тих, хто прагне порушувати кордони та правила. Правда полягає в тому, що ми всі несемо відповідальність за захист наших принципів і цінностей. Одна свята цінність, за яку бореться Україна, це цінність, яку ми всі цінуємо. Свобода.

По суті, ми всі хочемо одного - дати нашим людям можливість вільно розвиватися, процвітати та жити в безпеці. Тому я запрошую вас до більш тісної співпраці, щоб знайти відповіді на спільні виклики та забезпечити свободу для наших народів.

Дякую!

Більше за темою
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux