19 липня Міноборони Росії повідомило, що РФ має намір здійснювати атаки на усі торговельні судна в акваторії Чорного моря, які прямують до українських портів.
МЗС України рішуче засуджує російські погрози застосування сили проти цивільних суден незалежно від їхнього прапору. Російські заяви є наступом на свободу мореплавства у всьому світі.
Наміри Росії розглядати іноземні судна як воєнні цілі грубо порушують її зобов’язання за міжнародним правом перед усіма державами, які здійснюють мирне судноплавство у Чорному морі.
Відповідно до Конвенції ООН з морського права, торговельні судна держав, які не беруть участь у збройному конфлікті, мають право на вільне та мирне судноплавство, яке не вважається актом агресії. Норми міжнародного гуманітарного права забороняють здійснювати будь-які атаки проти суден нейтральних держав якщо вони не беруть участі у воєнних діях або не підтримують такі дії.
Немає жодних підстав вважати, що торговельні судна іноземних держав підтримують дії воєнного характеру, просто експортуючи зерно до інших країн, які потребують його, щоб запобігти голоду.
Дії Росії не можна виправдати жодними нормами міжнародного права, включно з правом воюючої сторони на встановлення блокади. Заява Росії не має жодної законної воєнної мети, натомість вона спрямована на залякування нейтральних держав. Заява Росії поширюється на все Чорне море, а не лише на територію безпосередньо навколо українських портів та, крім того, не робить винятків з медичних та інших гуманітарних міркувань, як того вимагають закони ведення війни на морі.
Вихід Росії із «Зернової угоди» та регулярні цинічні атаки по українській портовій інфраструктурі, засобам навігаційного забезпечення та зерновим терміналам є нічим іншим, як спробами Росії усунути конкурента з ринку, свідомо підвищити світові ціни на продовольство та збагатитися за рахунок страждань мільйонів людей у всьому світі.
Звертаємося до партнерів всесторонньо підтримати ініціативу України щодо створення гуманітарного морського коридору в Чорному морі. Гуманітарний коридор дозволить відновити життєво важливі маршрути постачання продовольства до регіонів, які цього найбільше потребують.
Закликаємо міжнародне співтовариство засудити дії Росії та вжити відповідних заходів задля гарантування безпеки судноплавства у Чорному морі як гарантії продовольчої безпеки у світі.