24 жовтня відзначається День ООН. Цього року для України це є 608 днем повномасштабного вторгнення Російської Федерації та майже десятиліттям російської агресії. Розв’язавши першу повномасштабну війну на Європейському континенті після Другої світової, РФ намагається зруйнувати післявоєнний міжнародний порядок, базовим елементом якого є ООН.
Саме сьогодні роль ООН як єдиної глобальної організації з її всеосяжним переліком завдань є життєво важливою для людей у всьому світі. Світі, у якому мільйони живуть у постійній напрузі через конфлікти та терористичні атаки, як це нині відбувається в Україні, в регіоні Близького Сходу, в країнах Африки.
У цьому контексті Україна розглядає реформування ООН не лише задля підвищення ефективності організації, але і як гарантію міжнародного порядку, заснованого на правилах та повазі до міжнародного права. Російська агресія проти України переконливо доводить, що ключовим завданням у цьому зв’язку є не лише відновлення здатності ООН, насамперед Ради Безпеки, ухвалювати адекватні рішення у відповідь на загрозу миру чи порушення миру, але й забезпечення їхнього належного виконання для швидкого припинення згаданих загроз. Потребує реформи застосування права вето, яке не може слугувати зброєю для тих, хто одержимий ненавистю та війною. Надання Генеральній Асамблеї ООН реальної можливості долати вето, легітимність перебування Росії в кріслі постійного члена Ради Безпеки, а також її відповідність критерію «миролюбної держави» в розумінні статті 4 Статуту ООН, мають стати невід’ємними елементами процесу реформування ООН.
У своєму виступі під час засідання Ради Безпеки ООН у вересні 2023 року Президент України Володимир Зеленський заявив: «Я впевнений, що Статут ООН може реально працювати заради миру, заради безпеки у глобальному масштабі. Але для цього багаторічні розмови та проєкти щодо реформування ООН повинні стати конкретним процесом реформування ООН». Амбітні завдання щодо досягнення Цілей сталого розвитку та формування Спільного порядку денного будуть виконані лише за умови відновлення поваги до Статуту ООН у всій його повноті.
З початку повномасштабного вторгнення ООН стала універсальною платформою для формування та демонстрації міжнародної солідарності з Україною. На 11-й надзвичайній спеціальній сесії Генеральної Асамблеї ООН ухвалено шість резолюцій, остання з який «Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеосяжного, справедливого та сталого миру в Україні», отримала підтримку 141 держави-члена. У цій резолюції знайшло чітке відображення бачення щодо шляхів досягнення миру в Україні, запропоноване Президентом України Володимиром Зеленським в українській Формулі миру. Усе це – важлива частина міжнародного інструментарію для притягнення РФ до відповідальності.
Цінуємо зусилля ООН з гуманітарного реагування на наслідки повномасштабного вторгнення РФ в Україну та допомогу, що надається, особливо командою ООН, присутньою в Україні.
Актуальними викликами, які потребують оперативної відповіді з боку системи ООН є постачання іранських БпЛА РФ у порушення відповідних резолюцій РБ ООН, триваюча окупація ЗАЕС, продовження обстрілів українського цивільного населення.
Україна залишається відданою співробітництву в рамках ООН. Забезпечення в дії суверенної рівності держав, непорушність кордонів, незастосування сили або погрози силою дозволить усім нам ефективно працювати над вирішенням глобальних викликів людству.