Національна комісія України у справах ЮНЕСКО рішуче засуджує дії російської окупаційної адміністрації в українському Криму, котра під виглядом «заходів з охорони культурної спадщини» проводить незаконні будівельні роботи на пам'ятці «Бахчисарайський палац кримських ханів», внесеної від України до Попереднього списку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Першою нищенню була піддана найстаріша будівля палацово-паркового ансамблю – Біюк Хан Джамі («Ханська мечеть»). Восени 2017 – взимку 2018 року, незважаючи на протести місцевих активістів і фахівців, з Біюк-Хан Джамі було демонтовано дах. Згодом використання важкої будівельної техніки та відбійних молотків спричинило руйнівні вібрації стін будівлі мечеті та численні пошкодження, що вже призвели до часткової втрати автентичного вигляду Ханської мечеті.
Восени 2021 року роботи зосередилися на місцевості перед Ханською мечеттю – проводилося «поглиблення річища» річки Чурук-Су. В результаті було знищено культурні нашарування в річищі ріки, відмостку річища (датовану не пізніше XVIII століття), частину фундаментів облицювання набережної й опор мостів. Саме це, згідно з висновком фахівців, призвело до посилення процесів осідання і горизонтального переміщення ґрунтових мас, на які спирається північний фасад «Ханської мечеті» та «Графського корпусу», який входить до ансамблю «Бахчисарайський палац кримських ханів».
8 лютого 2022 року внаслідок проведення так званих «реставраційних» робіт відбулось часткове руйнування пам'ятки архітектури національного значення «Графський корпус». Заяви представників окупаційної влади про відсутність відомостей про стан фундаменту Графського корпусу є безпідставними, оскільки археологічні дослідження поряд із місцем руйнації проводилися ще у 2018 році.
Вважаємо, що зазначені пошкодження пам’яток є закономірним результатом злочинної політики окупаційної влади, зокрема, стосовно свідомого знищення кримськотатарської культурної спадщини та засвідчують тотальну байдужість російської окупаційної адміністрації до збереження історичного та культурного спадку корінного народу Кримського півострова.
Нагадуємо, що згідно з нормами міжнародного права відповідальність за долю об’єктів культурної спадщини на окупованих територіях покладається на державу-окупанта.
У рамках оперативного реагування Постійне представництво України при ЮНЕСКО поінформувало Генерального директора ЮНЕСКО, Центр всесвітньої спадщини та Міжнародну раду з охорони пам'яток та історичних місць (ICOMOS) про зазначену ситуацію та закликало Організацію вжити усіх можливих заходів з метою захисту об'єкту «Бахчисарайський палац кримських ханів» від подальшого руйнування.
Національна комісія України у справах ЮНЕСКО сподівається на належну реакцію з боку ЮНЕСКО, її інституційних партнерів і світової спільноти, та на вжиття конкретних заходів з метою збереження та захисту об'єктів культурної спадщини на території Кримського півострова.