24 січня Рада з прав людини, гендерної рівності та різноманіття при МЗС України на своєму першому тематичному засіданні розглянула питання дітей, військовополонених та цивільних заручників, захоплених РФ.
Заступниця міністра Ірина Боровець звернулася до міжнародних партнерів України та представників міжнародних організацій із закликом вжити рішучих кроків з метою повернення викрадених дітей, незаконно утримуваних цивільних та військовополонених, які страждають у нелюдських умовах.
«У цій війні ми не маємо права змістити увагу з головного: це війна насамперед за людей. Ми повинні вимагати від міжнародних організацій не словесної еквілібристики, а конкретних дій», – наголосила дипломатка.
Трагічні спогади та емоційні свідчення нещодавно звільненого військовополоненого Андрія Старинщака, який перебував до 3 січня у російському полоні з першого дня повномасштабного вторгнення, а також представниць родин ув’язнених воїнів Тетяни Матюшенко та Вікторії Черемісіної підтвердили надзвичайну нагальність таких дій.
Представники громадянського суспільства, дипломатичного корпусу і міжнародних організацій, що акредитовані в Україні, Офісу Президента України, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, інших причетних державних органів погодили ухвалення заяви Ради, наголошуючи на правах українських військовополонених і цивільних осіб у контексті реалізації Формули миру Президента України Володимира Зеленського.
Рада з прав людини, гендерної рівності та різноманіття при МЗС створена за ініціативи міністра закордонних справ Дмитра Кулеби. Вона є постійно діючим консультативно-дорадчим органом для надання експертної допомоги, підтримки діяльності МЗС та закордонних дипломатичних установ України, проведення консультацій з питань сфери прав людини, гендерної рівності та різноманіття. Рада є платформою для обміну думками і пошуку креативних рішень.