• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
 • Español
 • Português
 • العربية
Повний текст виступу Дмитра Кулеби на форумі “Україна 30: Міжнародна політика”
Опубліковано 05 липня 2021 року о 11:13

Всім доброго дня і вітаю на форумі “Україна 30: Міжнародна політика”.

Щойно свій виступ завершив президент України Володимир Зеленський. Коли мене запитують, в чому особливість його зовнішньої політики, я вважаю, це слово “амбіція”. Президент ставить дуже високу планку. Іноді вона здається нездоланною, але слова “неможливо” в лексиконі Президента немає.

Ось буквально останній приклад: привезення із Швеції в Україну оригіналу Конституції Пилипа Орлика. Президент поставив задачу. Нам казали, що це неможливо, і так було останні 300 років. Але ми це зробили, взяли цю високу планку і Конституція приїде в Україну на 30-річчя Незалежності.

Мені дуже імпонує такий підхід, бо лише мислячи масштабно та ставлячи великі цілі, можна досягати великих результатів. 


ГОРДІСТЬ ЗА УКРАЇНУ


Велика ціль нашої зовнішньої політики: гордість за Україну.

Коли ми відчуваємо гордість за нашу державу? Безумовно, тоді, коли ми перемагаємо. Коли перемагають наші військові, дипломати, наші спортсмени, наші артисти та науковці. 

Коли громадянин знає, що його країна дає йому безпеку і вдома, і за кордоном. Коли держава перемагає у міжнародних судах у справах, пов’язаних з російською агресією проти України. А над досягненням цього ми щоденно працюємо.

Коли ми бачимо українські товари на іноземних полицях та міжнародний успіх українських стартапів. Коли український бізнес знає, що держава створює для нього нові можливості у світі.

Коли ми допомагаємо іншим країнам вирішувати їхні проблеми. Коли нас поважають інші держави регіону та світу. 


БЕЗПЕКА УКРАЇНИ ПОНАД УСЕ


Не буду приховувати, що найважче завдання — це безпека держави. Україна вже понад сім років протистоїть російській агресії. У цій боротьбі нам допомагають наші друзі і партнери. Але будемо відверті, безпека України сьогодні — це воля українського народу жити у вільній європейській державі, Збройні Сили України та українська дипломатія.

Ми поки не є членами НАТО. Ми не маємо гарантій безпеки від інших держав. Низка важливих країн світу з політичних причин не продає нам озброєння, яке здатне зміцнити нашу оборону. Це сувора реальність.

Та ми маємо бути ефективними в будь-якій реальності. Тому армія стримує ворога на фізичному фронті — на землі, у морі та в повітрі. Дипломати тримають фронт світової коаліції на підтримку України, санкцій та політичного тиску на агресора, розвивають стратегічні партнерства, створюють альянси, які зміцнюють безпеку нашої держави. 

Ми зберегли 100% санкцій проти Росії за агресію на Донбасі та в Криму попри спроби Кремля їх послабити. Ми розвинули військово-технічну співпрацю зі США, Великою Британією та Туреччиною. 

Йдеться про нові поставки зброї та обладнання зі США, включно з новими швидкісними американськими катерами Mark VI, угоду з Великою Британією на понад 1,5 млрд доларів задля зміцнення військово-морських сил, побудови нових кораблів та військових баз, меморандум з Туреччиною, який відкрив шлях до нових проєктів з будівництва бойових кораблів, безпілотників та всіх видів турбінних двигунів. 

Ніхто не вірив у це, але нам вдалося приєднати Україну до Програми розширених можливостей НАТО. Україна не лише увійшла до клубу 6 найближчих партнерів Альянсу у світі. Програма надає нові практичні можливості підвищення взаємосумісності наших Збройних Сил із арміями НАТО. Поглиблену співпрацю розвідок і доступ до всіх без виключення навчань Альянсу. 

Україна буде членом НАТО. Це питання часу і ціни, яку ми заплатимо. А поки ми не члени великого альянсу, маємо оточити себе малими альянсами з дружніми державами.

У цьому ще одна особливість зовнішньої політики за президентства Володимира Зеленського. Ми самі ініціюємо формати міжнародної взаємодії та ведемо за собою, а не лише стукаємо у двері. За останній рік ми створили три таких нових формати та стоїмо на порозі створення вкрай важливого четвертого. 


РЕГІОНАЛЬНІ АЛЬЯНСИ УКРАЇНИ


Перший. Квадрига України та Туреччини. Формат регулярних зустрічей міністрів закордонних справ і міністрів оборони, який відповідає військово-політичним викликам у Чорному морі.  

Другий. Асоційоване тріо: Україна, Грузія, Молдова. Формат, створений в Києві. Три наших країни йдуть до членства в ЄС, мають угоди про Асоціацію з Євросоюзом. Тому ми координуємо зусилля на шляху євроінтеграції. 

Третій. Люблінський трикутник: Україна, Польща, Литва. Це спільна історія з часів Люблінської унії та спільне майбутнє в Європі. Вже завтра у Вільнюсі відбудеться третя зустріч міністрів Люблінського трикутника. Ми підпишемо низку документів, які ще більше зміцнять нашу тристоронню співпрацю. 

Трикутник має і набагато ширший контекст - це важливий елемент активного посилення ролі України у Центральній Європі.

Ми поступово вирішуємо проблемні питання із сусідами. Є гарний прогрес у відносинах з Румунією та Угорщиною. На підйомі відносини із Словаччиною. Закладений міцний фундамент для якісно нових відносин з Молдовою. Надійні відносини маємо з Польщею.

Ми не повинні уникати дискусій з сусідами і жорстких дій, якщо наші національні інтереси під загрозою. Але маємо спільно з ними робити все можливе, аби запобігати появі нових проблем.

Вперше за 70 років Україна очолила Дунайську комісію. Вперше взяла участь у зустрічі Центральноєвропейської п'ятірки Австрії, Словаччини, Словенії, Угорщини, Чехії. Вперше взяла участь у зустрічі союзників східного флангу НАТО Польщі, Румунії та Туреччини. 

Україна за своєю ідентичністю є державою Центральної Європи. Тут, у Центральній Європі, ми свої. І немає в нашій частині Європи «єдиного народу» росіян, білорусів та українців. Якщо і є міф про «три братні народи» в нашій частині Європи, то це швидше міф про Леха, Чеха і Руса. 

Четверте. Найбільш промовистий доказ ініціативної зовнішньої політики України: Кримська платформа. 

Президент України з першого мого дня на посаді поставив питання: як будемо повертати Крим? З його ініціативи МЗС розробило концепцію Платформи і за кілька місяців ми побачимо її успіх.

Росія шантажує та погрожує іншим країнам, вимагаючи не брати участі у Платформі. Деяким вкрай важко під тиском Москви. На цьому тлі участь держав в Кримській платформі - це дуже простий тест про те, з ким ти в питанні окупованого Криму - з Росією чи з Україною.

Але нас ніщо не зупинить. Ми виправимо помилки 2014 року, коли для Донбасу був створений формат, а для Криму - ні. Крок за кроком Україна поверне те, що належить нам за справедливістю та міжнародним правом. 

Підкреслюю, все це створено протягом останнього року з ініціативи та активної участі України.

Якщо подивитися на ці регіональні формати на карті, стратегія стає наочною. Легко побачити вертикальну вісь від Балтійського до Чорного моря. Це простір свободи, безпеки та процвітання України, східний фланг НАТО та ЄС. Посилення малих альянсів робить членство України в ЄС і НАТО історично неминучим на рівні практичної взаємодії.


НАКАЧАТИ ЕКОНОМІЧНІ М’ЯЗИ 


Сильна зовнішня політика неможлива без сильної економіки. І пишатися Україною легше та веселіше з повним гаманцем. 

МЗС вже створило низку нових можливостей для українських компаній на зовнішніх ринках. Чим більше грошей український бізнес заробляє за кордоном, тим більше податків йде до державного бюджету, більше робочих місць створюється, більш впевненою стає Україна і тим більше можливостей для маневру отримують дипломати. Відповідальний експортер - це турбіна, яка пришвидшує та посилює зовнішню політику держави.

Кожна українська компанія-експортер може розраховувати на МЗС. Ми радимо, ведемо за руку, допомагаємо знайти партнерів за кордоном, вигідний ринок і можливості продавати свої товари та послуги там, де хочуть їх купувати. 

За минулий та цей рік ми в координації з іншими органами влади відкрили та відновили доступ понад 50 товарних груп української продукції на ринки 15 іноземних країн. 

Ми перетворили Раду експортерів та інвесторів при МЗС України на реально дієвий орган, який допомагає бізнесу. Сьогодні до неї входить вже понад 350 компаній. За 2020 рік до МЗС надійшло 2797 звернень від бізнесу. А за першу половину 2021 року -- вже 2625. Зростання звернень вдвічі демонструє, що бізнес довіряє МЗС як інституції, що надає реальну допомогу. 

У 2021 році за сприяння МЗС вже 147 українських компаній розпочали роботу на нових іноземних ринках, тобто почали експортувати або відкрили своє представництво. 109 українських компаній вже отримали допомогу дипломатів для участі в тендерах іноземних країн та міжнародних організацій.   

Ми працюємо над тим, щоб ці цифри продовжили зростати у геометричній прогресії. Для цього нам потрібно підкріпити ефективні процеси, які ми побудували, не менш ефективними людьми. Тому сьогодні робимо ще один безпрецедентний крок. 

Просто зараз я оголошую відкритий конкурс на 20 посад дипломатів з питань торгівлі та інвестицій в посольствах по всьому світу від Сенегалу до Великої Британії, від Латинської Америки до Південно-Східної Азії. Вакансії щойно відкрилися на сайті МЗС. Міністерство вперше так масштабно відкриває двері саме на напрямі торгівлі та інвестицій.

Ми проведемо ці конкурси не так, як зазвичай, бо вперше залучимо до відбору бізнес-асоціації, які допоможуть нам оцінити професійні навички кандидатів. Переконаний, такий підхід дозволить відібрати найсильніших. 

До речі, до мого приходу на посаду міністра МЗС часто звинувачували, що це закритий клуб. За останні півтора роки ми зробили безпрецедентні кроки для того, щоб відкрити двері міністерства для нових людей. З вересня 2020 року ми оголосили загалом 133 конкурси та добори на посади в системі органів дипломатичної служби. 82 переможці конкурсів за цей час вже приєдналися до нашої команди.

Ми отримали близько 2000 заяв від кандидатів на ці посади. Це свідчення двох речей. Перше: престиж. МЗС - це магніт для фахових, патріотичних людей, які хочуть працювати на свою державу. І друге: висока конкуренція - це,  у підсумку, вища якість фахівців. 


УКРАЇНА НЕ КИДАЄ СВОЇХ У БІДІ


Найвища та найважливіша цінність України - це людина, громадянин України. Про це говорить наша Конституція і на цьому постійно наголошує Президент Зеленський. Ми втілюємо ці ключові слова у дійсність. 

МЗС неодноразово довів за ці півтора роки, що Україна не кидає своїх у біді. Це стосується звільнення наших моряків, звільнення понад трьох десятків українців з-за грат за кордоном у резонансних випадках полону, тероризму, політичного переслідування в Росії із застосуванням міжнародних правових механізмів. А загалом з-за грат вдалося витягнути понад 1600 громадян України. 

Держава, яка не кидає своїх у біді, це держава, якою пишаються її  громадяни. 

Навесні минулого року почалося пекло пандемії та закрилися кордони у всьому світі. За кордоном «застрягли» сотні тисяч українців. Завдяки злагодженій роботі МЗС, закордонних дипломатичних установ України, причетних відомств та перевізників надано допомогу у поверненні на Батьківщину понад 256-ти тисячам громадянам України. Я пишаюся тим, що наша система змогла пройти це випробування з гідністю. Мало хто в світі може похвалитися таким результатом.

Після повернення українців додому ми почали думати про те, що світ рано чи пізно знову почне відкриватися і наші люди знову поїдуть та полетять у найвіддаленіші куточки світу. Аби ці подорожі були максимально комфортними для громадян України, ми створили інтерактивну мапу світу з вичерпною інформацією про режим в’їзду/виїзду/транзиту у кожній державі. Цю карту щодня відвідує понад 25 тисяч користувачів, а загалом нею скористалися вже понад 6,5 млн людей. Ми оновлюємо її максимально оперативно, і я закликаю усіх нею скористатися перед плануванням закордонних поїздок. Так буде легше і вам, і потім нам, якщо доведеться вам допомагати.

Нещодавно Україна провела однією з перших у світі успішну міжнародну гуманітарну операцію. Ми евакуювали з зони військових дій у Секторі Гази 109 громадян України,  13 громадян Молдови та 4 громадян Болгарії. І знаєте, коли чуєш від евакуйованих українців та іноземців «Дякую, Україно!» - це найкраща мотивація і відчуття гордості за свою державу. Це була надскладна операція, але ми впоралися та довели, що здатні допомогти і собі, і партнерам.

Інший приклад: безпечне повернення  наших пацієнтів з Білорусі. Спочатку сльози розпачу родичів та самих хворих. Потім об’єднання зусиль МЗС, МОЗ, депутатів, місцевої влади, волонтерів, православної церкви. Безсонні ночі, вирішення сотень великих та дрібних питань. Ми повертаємо пацієнтів додому. І знову сльози. Але тепер це сльози щастя возз'єднаних родин, врятованих життів та слова подяки від людей своїй державі.

Заради таких моментів працюють усі працівники дипломатичної служби в Києві і в кожному посольстві та консульстві. І я користуюся цією нагодою, аби подякувати кожному з них за їхню небайдужість та професійну роботу.

МЗС завершує оцифровувати консульські послуги, щоб зробити їх більш зручними та доступними для громадян. У співпраці з українськими ІТ-спеціалістами ми створили чат-бот платформу для цілодобової консультативної підтримки громадян. Завдяки цьому продукту сотні тисяч громадян вже можуть цілодобово та з будь-якої точки світу всього у кілька кліків отримати необхідну інформацію з консульських питань.

Всі 116 дипломатичних установ України за кордоном ввели електронну чергу в рамках великої цифровізації МЗС. Ми автоматизували у системі «Цифровий консул» оформлення та обмін біометричних паспортів громадянина України для виїзду за кордон, посвідчень особи на повернення в Україну, консульського обліку, оформлення віз та електронних віз іноземцям. 

В окремих посольствах ми вже тестуємо модуль цифрових довідок, в якому можна оперативно перевірити наявність чи відсутність судимості, дійсність посвідчення водія безпосередньо з реєстрів. Цього року ми створили Цифровий облік, який дозволить громадянам дистанційно ставати на консульський облік, без особистого прибуття до посольства. 

Зараз працюємо над тим, щоб у 2022-2024 роках  цифровізувати цілу низку дій щодо громадянства та проживання за кордоном. Для цього ми запустимо модулі цифрового нотаріату. 

Крім того, ми створюємо якісно нову програму «Консул допомагає» і Антикризовий центр, який інтегрує всі системи держави та скерує їх на допомогу нашим громадянам за кордоном, в якій би халепі вони не опинилися. Це буде сучасний, цифровий, швидкий та ефективний координаційний центр під управлінням МЗС. 


УКРАЇНА, ЯКУ ПОВАЖАЄ СВІТ


Хочу нагадати нашу велику мету: гордість за Україну. І ми всі хочемо гордитися Україною, яку поважає світ. 

Що таке повага? Ми не будемо здобувати повагу, залякуючи інших, як це роблять деякі. Страх не дає поваги, він лише створює її ілюзію.

Ми хочемо поваги завдяки лідерству, авторитету та захоплення нашою державою. Тому працюємо не лише над створенням фактів, але і над зміною сприйняття. Це не менш важливо у сучасному світі. Україна поступово накачує м’язи м’якої сили, і найважливіший інструмент досягнення цієї мети - публічна дипломатія.

Цьогоріч ми вперше в історії України затвердили стратегію публічної дипломатії. Ми просуваємо позитивний національний бренд України за кордоном.  Завдяки популяризації через культуру, Україна змінює уявлення світу про себе, свою історію та сучасну перспективу. Важливу роль у цьому процесі відіграє Українських інститут Міністерства закордонних справ.

МЗС сьогодні ініціює та підтримує сотні проєктів культурної та публічної дипломатії у всьому світі. За ініціативи Першої леді України вже запущено більше двадцяти україномовних аудіогідів в найкращих музеях світу. Це теж питання поваги до самих себе та до України.

Важливим помічником для усіх наших зусиль у світі є українські громади. На жаль, політика держави щодо них не є ефективною. Тому я ініціював розробку якісно нової політики, в центрі якої буде нова категорія - Всесвітня українська спільнота, або ВУС. Незабаром ми представимо її публічно. Впровадження цієї політики посилить нашу синергію з українцями у світі, об’єднає нас і створить нові можливості для просування українських національних інтересів в інших країнах.

Справжня повага — завжди двостороння. Взаємоповага. Це один з ключових принципів зовнішньої політики Президента Володимира Зеленського. 

В чому наша сила? Чому світ має поважати Україну? Яка наша формула досягнення мети? Я бачу в ній три елементи: поважати себе, змушувати рахуватися із собою та створювати додану вартість. 


НОВІ МОЖЛИВОСТІ: ДОДАНА ВАРТІСТЬ ВІД УКРАЇНИ СВІТОВІ


Україна, яка не лише просить, а й пропонує, яка створює додану вартість - це Україна, якою хочеться пишатися.

Світ вже увійшов в нову технологічну революцію. Це вікно можливостей для економічного стрибка України. 

На тлі зростання світової потреби у продуктах харчування світ розпочинає незворотній рух до точного землеробства, щоб знизити вплив на навколишнє середовище та підвищити ефективність. Загальний обсяг ринку точного землеробства сягає 240 млрд доларів США і зростає на 10-25% щороку. Україна, 44,2% експорту якої складає аграрний сектор, буде частиною до цього переходу.

Україна - контрибутор продовольчої безпеки світу. Це амбітна мета, до якої ми рухаємося. Країна, яка пережила Голодомор, буде годувати світ. Ми маємо всі підстави для гордості. 

Україна — це ІТ руки світу. За 2020 рік українські стартапи залучили більше мільярда доларів інвестицій. Ми створюємо продукти та рішення. Діджиталізація в Україні є однією з найшвидших у світі. Є чим гордитися. 

Експорт комп'ютерних послуг за 6 місяців цього  року виріс на третину до 1,64 млрд доларів. IT-індустрія входить у ТОП-3 за обсягом експорту послуг, що забезпечує стабільне надходження валюти у країну. Українські ІТ-компанії укріплюють свої позиції у напрямах великих даних, штучної реальності, машинного навчання та штучного інтелекту. 

Відновлювана енергетика. ЄС взяв курс на повну декарбонізацію економіки за рахунок використання зеленого водню, і сама доля велить Україні стати основним постачальником енергоносіїв до ЄС. Ми можемо виробляти до 500 млрд кубометрів водню. ЄС знає про ці наші можливості, і тому визнав Україну в ініціативі постачання зеленого водню “2 по 40 Гігават”. 

Ми можемо поєднати металургію із відновлюваною енергетикою. Наприклад. Німеччина виробляє автомобілі. А корпуси для них можуть вироблятися в Україні з “зеленої” сталі, яка вилита з використанням відновлюваних джерел енергії. Надзвичайно перспективним є виробництво та експорт біогазу. Крім того, в Україні унікальні природні умови для виробництва вітрової енергетики. Вітер на українському чорноморському узбережжі у Бессарабії є одним з найпотужніших та найстабільніших в Європі. 

Можливості відновлюваної енергетики України складають 70 мільйонів тонн нафтового еквіваленту. Цей обсяг здатний забезпечити до 70% внутрішнього споживання. 

Логістичне розташування України надає можливість створення нових морських та наземних торговельних шляхів, а кількість угод про вільну торгівлю та глибока торговельна інтеграція з ЄС створює нові ланцюги доданої вартості.  Україна є невід’ємною частиною трансєвропейських транспортних коридорів (TEN-T) та стане потужним торговельним кластером Придунав’я та чорноморського басейну. 

Ми працюємо над збільшенням кількості точок транскордонного співробітництва, покращення інфраструктури та застосування єдиного митного вікна, аби суттєво скоротити час проходження транспорту.  За рахунок розвитку “зеленої” мобільності наші наземні транспортні коридори стануть економічно вигідними для транзиту товарів з Азії до ЄС та у зворотному напрямі, оскільки будуть суттєво знижувати вуглецевий слід.  

Ще одна сфера нашої доданої вартості: Україна має міцно закріпити за собою нішу лідера у протидії дезінформації. Наш досвід цінний для світу. І ми із задоволенням ним ділимося. Цього тижня в ООН вперше відбудеться спеціальний захід, присвячений протидії дезінформації, і саме Україна ініціювала його проведення. 

Зовнішня політика - це не просто командна гра. Це, як казав наш великий тренер Валерій Лобановський, гра команди-зірки, а не команди зірок. Завдяки лідерству Президента Володимира Зеленського і підтримці Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля ми будуємо саме таку команду.

Ви бачите, що багато вже зроблено, але наші амбіції набагато вищі. Ми, українські дипломати, вміємо прагнути більшого і досягати результатів в інтересах України, українського бізнесу та громадян.


Слава Україні!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux